COUFAL, Oldřich, Ivona ŠPORCROVÁ and Pavlína VRTĚLOVÁ. Co pacientky potřebují vědět před operací mamárního karcinomu. (What Patients Need to Know before Their Breast Cancer Surgery). Klinická onkologie. 2011, vol. 24, No 5, p. 343-347. ISSN 0862-495X.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Co pacientky potřebují vědět před operací mamárního karcinomu.
Name (in English) What Patients Need to Know before Their Breast Cancer Surgery
Authors COUFAL, Oldřich, Ivona ŠPORCROVÁ and Pavlína VRTĚLOVÁ.
Edition Klinická onkologie, 2011, 0862-495X.
Other information
Type of outcome Article in a journal
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Keywords (in Czech) karcinom prsu – chirurgická léčba – informovanost pacientů – komunikace
Keywords in English breast cancer – surgery – patient education – communication
Tags Reviewed
Changed by Changed by: MUDr. Pavlína Krésová, Ph.D., učo 20379. Changed: 15/9/2012 23:44.
Abstract
Východiska: Kvalita zdravotní péče závisí nejen na odborných znalostech lékařů, ale také na správné informovanosti pacientů. Cílem naší práce bylo zjistit, jaké okruhy informací zajímají ženy před zahájením léčby časného karcinomu prsu. Soubor pacientů a metody: 254 pacientek s mamárním karcinomem léčeným primárně chirurgicky obdrželo před operací speciálně vytvořený dotazník s předpokládanými nejdůležitějšími tematickými okruhy. Pacientky vyplňovaly, zda jsou v daných oblastech informovány a zda příslušné informace potřebují. Výsledky: Většina pacientek (nad 70 %) věděla, že je jejich onemocnění zhoubné, že potřebují operaci a jaký bude rozsah zákroku na prsu. Výrazně menší podíl žen (47,1 %) se orientoval v otázce rozsahu operace na spádových uzlinách. Více než 80 % pacientek potřebovalo vědět údaje o svých dlouhodobých vyhlídkách, jako jsou délka celkové onkologické léčby, délka a míra tělesného omezení a šance na vyléčení. Většina mladších žen (76,2 %) před totální mastektomií žádala údaje o možnostech rekonstrukce prsu, ale i řada starších pacientek (okolo 60 %) se zajímala o kosmetické následky operace a možnosti korekce vzniklých deformit. Závěr: Celkový průběh onkologické léčby bývá organizován klinickými onkology. Zdá se však vhodné, aby i chirurgové byli schopni pacientkám před operací alespoň rámcově nastínit, co bude léčba karcinomu prsu obnášet a jak zasáhne do jejich života. Žádoucí je dobře objasnit rozsah operace na spádových mízních uzlinách a nevyhýbat se diskuzím na téma korekce nežádoucích kosmetických následků operací. I z hlediska poskytování informací považujeme za žádoucí, aby pacientky s karcinomem prsu byly operovány chirurgy, kteří se ve své praxi na léčbu tohoto onemocnění zaměřují.
Abstract (in English)
Backgrounds: The quality of health care depends not only on physicians‘ medical skills but also on proper patient education. The aim of the study was to ascertain the types of information required by women before they start their breast cancer treatment. Patients and Methods: Before a surgery, 254 patients with early breast cancer treated primarily by surgery obtained an originally developed questionnaire containing information topics assumed to be important. The patients were asked to indicate the information they had been provided and the information they required. Results: The majority of patients (more than 70%) knew that their disease was malignant, that they needed the surgery and what would be the extent of the resection of their breast. Markedly less patients (47.1%) knew about the planned extent of their regional lymph nodes surgery. More than 80% patients required information about their long-term expectations, such as the overall length of cancer treatment, length and extent of their anticipated physical impairment and their chances for cure. The majority of younger women (76.2%) recommended for total mastectomy required information about breast reconstruction options. A substantial proportion of older women (about 60%) were interested to learn about an anticipated cosmetic outcome and possibilities for correction of their potential defect. Conclusion: Multimodal breast cancer treatment is generally managed by clinical oncologists. However, a surgeon should be enabled to discuss with the patient their cancer treatment, what it involves and how it will affect the patient’s future life. It is advisable to clarify the extent of the surgery on regional lymph nodes and to engage in discussions on cosmetic outcomes of the surgery. With respect to a proper patient education, breast cancer patients should be treated by surgeons specialized in the treatment of this disease.
PrintDisplayed: 24/8/2024 14:48