Informační systém Masarykovy univerzity

MICHORA, Zdeněk. Expanzivní oportunita v kontextu rekodifikace trestního procesu a spolupracující obviněný. Trestněprávní revue, Praha: C. H. Beck, 2017, roč. 16, č. 1, s. 1-7. ISSN 1213-5313.
Originální název Expanzivní oportunita v kontextu rekodifikace trestního procesu a spolupracující obviněný
Název česky Expanzivní oportunita v kontextu rekodifikace trestního procesu a spolupracující obviněný
Název anglicky The expansive opportunity in the context of recodification of criminal procedure and the accomplice witness
Autoři MICHORA, Zdeněk (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Trestněprávní revue, Praha, C. H. Beck, 2017, 1213-5313.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor Law
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14220/17:00096033
Organizační jednotka Právnická fakulta
Klíčová slova česky expanzivní oportunita; rekodifikace trestního procesu; spolupracující obviněný
Klíčová slova anglicky expansive opportunity; recodification of criminal procedure; accomplice witness
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Změněno: 4. 4. 2018 13:28.
Ve článku se autor zabývá limity projevu principu oportunity v trestním procesu. Po kritické analýze současného pojetí a po nastínění její koncepce v rámci rekodifikace českého trestního procesu hledá důvody pro možnost oportunního postupu a zkoumá její legitimitu. Gros článku se týká jiné než standardní oportunity – oportunity expanzivní – jejíž cílem je zejména získání informací sloužící k odhalení závažné trestné činnosti od některého ze spolupachatelů výměnou za určité benefity. Autor vymezuje její definiční znaky a konfrontuje je s českou úpravou institutu spolupracujícího obviněného. Na otázky o legitimitě institutu spolupracujícího obviněného a kvalitě jeho legislativního zpracování, které si autor klade v průběhu článku, si v závěru odpovídá a snaží se najít konkrétní řešení.
Anotace anglicky
This article deals with the limits of the principle of the opportunity in the criminal procedure. After a critical analysis of a current legislation and brief summary of its concept within a recodification of Czech criminal procedure the author examines the reasons for the possibility of opportunistic process and examines its legitimacy. The main part of this article deals with special kind of procedural opportunity – expansive opportunity – which relates to obtain information to detect the serious crime from the accomplices in exchange for theirs certain benefits. The author defines its conceptual character, and confronts it with Czech legislation. At the end the author answers to the questions about the legitimacy of the institute of accomplice witness.
Typ Název Vložil/a Vloženo Práva
1368383 /1 Georgala, P. 13. 3. 2018