Štúdia sa zamerala na priateľstvo mladých dospelých mužov v kontexte rezidenčnej komunity pri gymnáziu v Bratislave v dobe dištančnej výuky počas pandémie COVID-19. Z dôvodu špecifickosti témy a cieľovej skupiny bol zvolený kvalitatívny výskum, metódou interpretatívnej fenomenologickej analýzy. S tromi respondentmi, ktorí v dobe pobytu v rezidenčnej komunite boli v prvom roku plnoletosti, boli realizované pološtruktúrované rozhovory. Z analýzy vyplynulo sedem rôznych kategórií tém: saturácia sociálnym kontaktom v komunite, objavenie potreby času pre seba ako kompenzácie sociálneho kontaktu, obmedzenosť kontaktu s priateľmi, presah komunity do priateľských vzťahov, dopad presunu priateľstiev do online priestoru a vnímanie rozdielov online a offline kontaktu, korona ako filter vzťahov a skúsenosť s komunitou posunom na ceste do dospelosti. Zistenia boli dané do kontextu doterajšieho poznania a zasadené do rámca Bronfenbrennerovho ekologického modelu vývoja.