Diplomová práce se zabývá výukou sebeobrany v hodinách tělesné výchovy na jihomoravských středních školách. Výsledky jsem získala pomocí anketního dotazníku u středních škol zřizovaných Jihomoravským krajem, kterých je 73. Počet respondentů byl 73, z toho 34 žen a 39 mužů. Z jejich odpovědí vyplývá, že zhruba polovina zařazuje výuku sebeobrany do hodin tělesné výchovy, polovina nikoliv. Nejvíce zařazují pády, kopy a údery. Velká část vyučujících v počtu 49 se naučila prvky sebeobrany při studiu. Většina v počtu 40 by pro rozšíření kompetencí přivítala kurz, školení nebo seminář sebeobrany.