Předkládaná práce se zabývá občanskoprávní odpovědností za škodu na zdraví ve zdravotnictví, přesněji případy, kdy škoda vzniká na zdraví pacienta, nikoli lékaře. Zvolené téma se na první pohled může jevit příliš zúženým, jde pouze o odpovědnost za škodu na zdraví, a to ještě pokud k ní došlo při poskytování léčebné péče. Přesto, nebo právě proto, jsou spojeny s odpovědností za tuto škodu specifické problémy. Hlavní část předkládané práce vymezuje v obecné rovině předpoklady odpovědnosti se zřetelem ke zkoumané problematice a vlastní povinnosti k náhradě škody, jednotlivým nárokům de lege lata. Funkce odpovědnosti směřují k jedinému cíli, k opětovnému nastolení rovnovážného stavu mezi subjekty poté, co došlo k deliktnímu jednání, které odpovědnost založilo, resp. poté, co nastala událost s níž je povinnost k náhradě škody podle ustanovení zákona spojena. Právní úprava by měla být odrazem této myšlenky. Výsledkem práce je proto závěr, že odpovědnost za škodu na zdraví ve zdravotnictví by měla být koncipována jako odpovědnost za zaviněné porušení právní povinnosti ze strany lékaře, vyjma situací, kdy škoda je způsobena vadou výrobku. Zde výlučně je prostor pro tzv. objektivní odpovědnost tak jak již nyní je právem upravena. Jednotná základní konstrukce odpovědnosti by odstranila prvek právní nejistoty, který pro poškozeného pacienta současná právní úprava skýtá.