Změňte svůj Park
na Solidaritě



1

17. září 2016
Zažít Solidaritu jinak:

Informujeme vás o tom, jak se můžete zapojit do plánované revitalizace místního parku. V rámci akce proběhne také doplňující průzkum o kvalitě života na sídlišti Solidarita profesionálními tazateli.

2

2. října 2016
17-19:00 v kavárně Strašnického divadla:

První moderované sousedské setkání obyvatel Solidarity. Přineste si drobné občerstvení, nabídněte sousedům a nad šálkem kávy společně proberte, co byste v Parku Na Solidaritě změnili. Během setkání vás také rádi seznámíme s nejzajímavějšími daty z průzkumu o kvalitě života na Solidaritě.

3

17. října 2016
19-21:00 v kavárně Strašnického divadla:

Druhé moderované sousedské setkání pro ty, kteří nestihli první termín. Setkání proběhne v podobném duchu: napečte a přijďte nám říci, jak byste si proměnu Parku Na Solidaritě představovali. Chybět nebudou ani zajímavá data z průzkumu.

4

1. listopad - 8. listopad 2016:

Na základě průzkumu a témat vzešlých ze sousedských setkání bude sestaven dotazník. Každá domácnost obdrží do poštovní schránky jedinečný PIN kód, který umožní anonymní volbu priorit pro revitalizaci parku v online aplikaci. Bezprostředně po ukončení hlasování bude každý účastník informován o výsledcích průzkumu. Tímto skončí první kolo konzultací s obyvateli Solidarity.





5

Prosinec 2016 – jaro 2017:

Data a podněty obyvatel Solidarity předá městská část Praha 10 architektům, kteří do svých návrhů zapracují podněty obyvatel a zohlední jejich potřeby a priority.

6

Jaro 2017:

Druhá fáze projektu odstartuje na jaře 2017 po vyhotovení konkrétních návrhů. Každá domácnost může opět hlasovat v online aplikaci. Tentokráte se budou vybírat nejlepší architektonické návrhy proměny Parku Na Solidaritě.

7

Jaro 2017:

Do desíti dnů po ukončení hlasování proběhne třetí sousedské setkání, na kterém budete mít možnost diskutovat a připomínkovat nejlepší architektonické návrhy, které uspěly v online hlasování.

8

Realizace:

Na základě výsledků hlasování bude zahájen proces přípravy projektové dokumentace a následné realizace proměny Parku Na Solidaritě, financovaná z rozpočtu městské části Praha 10.

Co je projekt
ZMĚŇTE SVŮJ PARK
NA SOLIDARITĚ?



Úřad městské části Praha 10 a Středisko územního rozvoje v rámci přeměny veřejných prostranství spouští projekt Změňte svůj Park Na Solidaritě. Jeho cílem je aktivně zapojit obyvatele sídliště Solidarita do plánované revitalizace ústředního parku.

Vaše preference a zkušenosti jsou pro nás důležité. Vždyť Park Na Solidaritě slouží především vám - místní komunitě. Proto váš názor bude nedílnou součástí zadání zakázky architektům. Jakmile budeme mít návrhy na revitalizaci parku k dispozici, budete mezi nimi moci vybírat ty, které byste chtěli realizovat.

Jak se tedy podílet na proměně vašeho parku? V prvním kole začínáme dvěma sousedskými setkáními v říjnu 2016, která vám dávají prostor přijít s nápady na vylepšení parku. Ty budou poté zpracovány do formy dotazníku a od 1. listopadu do 8. listopadu proběhne online hlasování mezi obyvateli Solidarity, z něhož vyplynou priority pro revitalizaci parku.

Výsledky průzkumu poté zohlední architekti ve svých konkrétních návrzích na proměnu parku. Pracovat na nich budou do jara 2017.

Následovat bude druhé kolo participace, ve kterém budete moci hlasovat o nejlepších architektonických návrzích. Také se k nim budete moci vyjádřit na dalším sousedském setkání, abychom zajistili, že výsledný realizovaný návrh je v souladu s představami a potřebami obyvatel Solidarity.


Celý projekt technicky zajišťuje společnost




Zajímavá data
o komunitě na Solidaritě



Stejně jako Park Na Solidaritě nás zajímají i lidé, kteří prostory parku využívají.

Solidarita je urbanisticky unikátně řešeným sídlištěm, které dokáže přirozeně vytvářet sociální vazby. Dle detailní analýzy lokality vyhotovené pro účely tohoto projektu žije na Solidaritě 3647 obyvatel (49% žen a 51% mužů). Přestože Solidaritou projde či projede v průměru 16340 kolemjdoucích denně, převážná část (10621) pouze projíždí tramvají. Dá se říci, že návštěvníci ústředního parku jsou nejčastěji rezidenty Solidarity a blízkého okolí. Podobně ti, kteří na Solidaritě parkují, tak zde z 66% zároveň i bydlí.

Hustota zalidnění


Místo bydliště kolemjdoucích


Dojíždění rezidentů Solidarity za prací




Obyvatelé Solidarity jsou převážně aktivně pracující, významnou část však tvoří také lidé důchodového věku a studenti. Co se týče distribuce finančních příjmů, tak je Solidarita heterogenní. Obyvatelé Solidarity dosahují vyššího vzdělání než je celopražský průměr. Téměř z poloviny jsou obyvatelé Solidarity ženatí, resp. vdaní. Polovina z domácností je bez dětí pod 15 let. Nejčastěji tvoří domácnost dvě až čtyři osoby.

Velikost domácností

Domovy parkujících na Solidaritě


Z doplňujících otázek průzkumu veřejného mínění z listopadu 2015 vyplynulo, že jsou obyvatelé Solidarity a blízkého okolí nejvíce spokojeni s dostupností hromadné dopravy a lékařskými službami. Nejvíce naopak Solidaritu trápí problém bezpečnosti a kvality vzduchu. Reálně je znečištění ovzduší střední a týká se zejména východní části Solidarity (index 3.5). Střední hodnota se týká také indexu hlukové zátěže (index 50.0), která kopíruje rušné ulice Černokostelecká, Úvalská a V Olšinách. V celkovém hodnocení kriminality se Strašnice (index 380.5) umisťují lépe než zbytek Prahy (index 519.0), objasněno je nicméně pouze 16% případů kriminality.

Úroveň znečištění ovzduší


Hladiny hluku






 


Kontakt

Vaše dotazy ohledně projektu Změňte svůj Park Na Solidaritě vám rád zodpoví Bc. Martin Pecánek, vedoucí odboru životního prostředí, dopravy a rozvoje (martinp@praha10.cz).