Přechod na hlavní menu, Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku

Spodní údery – uppercut/zvedák

Zvedák přední ruka/uppercut

Výchozí pozicí je základní postoj. Paže a tělo pracují zároveň. Dráhou zvedáku je oblouk. Nejprve přední ruka klesne díky pohybu v loktu (otevřeme paži) a poté stoupá k úrovni brady. Zároveň se přetáčí trup, vytáčí se přední bok a pata přední nohy na bříšku chodidla. Zpět zvedák nejprve velmi krátce opisuje původní dráhu úderu a poté se vrací po nejkratší dráze zpět do základního postoje nebo do krytu. Trup i pata se vrací do základního postavení.

Zadní ruka kryje bradu.

Zvedák

Zvedák – pohled zepředu

Zvedák – pohled z boku

Zvedák zadní ruka/uppercut

Výchozí pozicí je základní postoj. Paže a tělo pracují zároveň. Dráhou zvedáku je oblouk. Nejprve zadní ruka klesne díky pohybu v loktu (otevřeme paži) a poté stoupá k úrovni brady. Zároveň se přetáčí trup a vytáčí se bok a pata zadní nohy bříšku chodidla. Zpět zvedák nejprve velmi krátce opisuje původní dráhu úderu a poté se vrací po nejkratší dráze zpět do základního postoje nebo do krytu. Trup i pata se vrací do základního postavení.

Přední ruka kryje bradu.

Zvedák

Zvedák – pohled zepředu

Zvedák – pohled z boku

Nejčastěji vznikající chyby při zvedácích

Chyba 1 – vysoký úder

Začátečník ještě nemá potřebný odhad, a tak je úder mířen nelogicky vysoko. V tomto případě zasahuje dráha ruky i do výhledu jedince.

Chyba 1 – vysoký úder

Chyba 2 – padá druhá ruka

Tím, že při úderu padá druhá ruka, nabízíme soupeři nekryté místo v obličeji, které by mohlo být zasaženo.

Chyba 2 – padá druhá ruka

Chyba 3 – statické chodidlo

Váha paže tvoří jen několik procent celkové hmotnosti těla, a proto úder vykonaný bez vytočeného chodidla a s tím spojeným pohybem boků je poměrně slabý.

Chyba 3 – statické chodidlo

PhDr. Michal Vít, PhDr. Bc. Zdenko Reguli, Ph.D. a kolektiv |
OUpol KGÚ, Fakulta sportovních studií, Masarykova univerzita |
Návrat na úvodní stránku webu, přístupnost |
Stránky Fakulty sportovních studií MU
| Technická spolupráce:
| Servisní středisko pro e-learning na MU
| Fakulta informatiky Masarykovy univerzity, 2010

Technické řešení této výukové pomůcky je spolufinancováno Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.