Zimní turistika na sněžnicích
PaedDr. Pavel Korvas, CSc., Mgr. Jan Došla, PhD.
úvodzimní turistika › zimní turistika na sněžnicích

Zimní turistika na sněžnicích

   Tento edukační program se zabývá zajímavou a v posledních letech stále atraktivnější oblastí zimní turistiky, při které se pohybujeme krásnou zimní krajinou na sněžnicích.

Ukázka chůze na sněžnicích

   Zimní turistika se sněžnicemi si v posledních letech získává stále větší oblibu díky touze turistů poznávat nové věci, pohybové aktivity. Jedná se o kvalitnější využívání volného času také díky stále větší nabídce sněžnic a vysoce kvalitnímu vybavení do zimní přírody. Sněžnice jsou určeny do neupraveného terénu, hlubokého sněhu pro ty, kteří se rádi pohybují tiše a nerušeně v zimní přírodě bez jakéhokoliv omezení a je s nimi možné podnikat jak krátké jednodenní výlety, tak i delší pobyty a přechody na těžko spojené se zimním tábořením. Turistika na sněžnicích se většinou odehrává v lokalitách s dostatečnou vrstvou sněhu počínaje rovinatými krajinami v nízkých nadmořských výškách a končí tam, kde začínají strmé kamenité svahy vysokých hor, kde se špatně drží sníh a kde se na sněžnicích nedá postupovat.

   Chůze na sněžnicích se také využívá i při extrémním snowboardingu nebo lyžování (freeriding), kde nejsou vleky pro chůzi na vrcholy kopců, které chtějí zkušení a odvážní lyžaři sjíždět. Používají se varianty menších umělohmotných sněžnic, které jsou dobře složitelné do batohu nebo připevnitelné na jeho vnější stranu.

   Zimní turistika na sněžnicích si získává stále větší popularitu v řadě alpských a severských zemích. Také naše krajina, hory, vysočiny, vrchoviny jsou jako stvořené pro procházky, výlety, výpravy i přechody na sněžnicích pro všechny věkové kategorie. Tento zimní druh pohybu a pobytu v přírodě se rozvíjí masověji především v posledních desetiletích s rozvojem nových technologií a materiálů umožňujících lepší pohyb v zimní přírodě a lépe chránících člověka před nepříznivými povětrnostními vlivy. Pohyb na sněžnicích je poměrně nenáročný a po krátkém zácviku může každý absolvovat méně náročnou akci. Pohyb může být bipedální nebo kvadripedální v případě, že se na pohybu podílejí i paže s holemi. Hlavním smyslem práce paží je pomáhat dopřednému pohybu turisty a v náročném terénu pomáhají udržovat rovnováhu.