CJA015 Současný český jazyk - stylistika / seminář

Filozofická fakulta
jaro 2002
Rozsah
0/2/0. 2 kr. Ukončení: z.
Vyučující
prof. PhDr. Marie Krčmová, CSc. (přednášející)
PhDr. Michal Křístek, M.Phil., Ph.D. (přednášející)
Garance
PhDr. Michal Křístek, M.Phil., Ph.D.
Ústav českého jazyka – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Jaroslava Vybíralová
Předpoklady
CJA005 Úvod do stsl. a slav. II
Seminář ze stylistiky předpokládá, že student se velmi dobře orientuje v gramatice češtiny (tj. absolvoval již výuku fonetiky a fonologie, morfologie, tvoření slov, syntaxe), v lexikologii a ovládá látku úvodu do studia češtiny.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Seminář vedený prof. PhDr. Marií Krčmovou, CSc. Cílem semináře je seznámit studenty s obecnými zákonitostmi stylové diferenciace současné češtiny jako národního jazyka (tj. nejen češtiny spisovné) a s normami jednotlivých typů komunikátů. Důležité místo má v tomto procesu i vymezení stylistiky a jejího vztahu k ostatním jazykovědným disciplínám a oddělení stylistiky jako lingvistické disciplíny od praktické nauky o tvorbě určitých typů textů. Práce v semináři se soustřeďuje na analýzu různých typů textů vedoucí k zobecnění stylových norem, poznání konkurence jazykových prostředků v textech a identifikace stylově aktivních prvků a jejich funkce. Vedle toho se studenti formou samostatných referátů v seminářích seznamují s nejnovější odbornou literaturou. Seminář vedený Mgr. Michalem Křístkem Tento seminář vychází z funkčního pojetí stylistiky, jehož základy byly položeny členy Pražského lingvistického kroužku a později dále rozvíjeny. Cílem semináře bude zvládnutí terminologické soustavy oboru, a to v přímé návaznosti na práci s testy. Počítá se s praktickou aplikací teoretických pouček na konkrétní ukázky textů, což by mělo studenty vést k osvojení schopnosti rozebrat všechny jazykové plány textu z hlediska stylistiky a ze zjištěných skutečností pak vyvodit teoretické závěry obecnějšího charakteru.
Osnova
  • Seminář vedený prof. PhDr. Marií Krčmovou, CSc. Cílem semináře je seznámit studenty s obecnými zákonitostmi stylové diferenciace současné češtiny jako národního jazyka (tj. nejen češtiny spisovné) a s normami jednotlivých typů komunikátů. Důležité místo má v tomto procesu i vymezení stylistiky a jejího vztahu k ostatním jazykovědným disciplínám a oddělení stylistiky jako lingvistické disciplíny od praktické nauky o tvorbě určitých typů textů. Práce v semináři se soustřeďuje na analýzu různých typů textů vedoucí k zobecnění stylových norem, poznání konkurence jazykových prostředků v textech a identifikace stylově aktivních prvků a jejich funkce. Vedle toho se studenti formou samostatných referátů v seminářích seznamují s nejnovější odbornou literaturou. Seminář vedený Mgr. Michalem Křístkem Tento seminář vychází z funkčního pojetí stylistiky, jehož základy byly položeny členy Pražského lingvistického kroužku a později dále rozvíjeny. Cílem semináře bude zvládnutí terminologické soustavy oboru, a to v přímé návaznosti na práci s testy. Počítá se s praktickou aplikací teoretických pouček na konkrétní ukázky textů, což by mělo studenty vést k osvojení schopnosti rozebrat všechny jazykové plány textu z hlediska stylistiky a ze zjištěných skutečností pak vyvodit teoretické závěry obecnějšího charakteru.
Literatura
  • Stylistika současné češtiny. Edited by Marie Čechová. 1. vyd. Praha: ISV nakladatelství, 1997, 282 s. ISBN 80-85866-21-8. info
  • JELÍNEK, Milan. Příruční mluvnice češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1996. ISBN 80-7106-134-4. info
  • BEČKA, Josef Václav. Česká stylistika. 1. vyd. Praha: Academia, 1992, 467 s. ISBN 8020000208. info
  • Chloupek, J. - Čechová, M. - Krčmová, M. - Minářová, E.: Stylistika současné češtiny. Praha 1991.
  • CHLOUPEK, Jan, Marie KRČMOVÁ a Eva MINÁŘOVÁ. Stylistické minimum : základní pojmosloví a pracovní sešit pro seminář ze stylistiky. 1. vyd. Brno: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, 1987, 118 s. URL info
  • JEDLIČKA, Alois, Věra FORMÁNKOVÁ a Miloslava REJMÁNKOVÁ. Základy české stylistiky. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1970, 226 s. URL info
  • Mistrík, J. 1997. Štylistika. 3., upravené vydání. Bratislava : SPN.
  • Další, speciální literaturu uvádí bibliografie ve Stylistice současné češtiny.
Metody hodnocení
Kurs je složen z přednášky a semináře. Seminář usouvztažňuje teoretické poznatky (získané samostudiem a přednáškami) prostřednictvím práce s texty. Účast je samozřejmostí. Každý student samostatně zpracuje seminární práci (stylistický rozbor textu), která je východiskem ústní zkoušky. Materiál k rozboru musí pocházet z oblasti současných věcných (tj. nikoli uměleckých) textů. Možné způsoby stylistického rozboru, které se v minulých letech osvědčily, jsou shrnuty v úvodu ke Stylistické cvičebnici (1999). Pokud jde o obecné požadavky na zpracování rozboru, připomínáme na základě minulých zkušeností tyto body: 1) text musí mít standardní formální úpravu a musí být dobře čitelný (řádkování 1,5; u textů zpracovaných v textovém editoru velikost písma 12). 2) Gramatické, pravopisné a interpunkční chyby jsou v odborné komunikaci nepřijatelné, bez ohledu na úroveň obsahu. 3)Pokud je v rozboru citována stylová či jiná charakteristika určitého výrazového prostředku, je nutno současně uvést, odkud byla převzata. Pokud je citována nebo parafrázována sekundární literatura, je rovněž nutno označit zdroj; jiný postup je neetický a nepřijatelný (nejen v odborné komunikaci). Způsob bibliografické citace upravuje norma ČSN ISO 690. 4) Jedná se o rozbor, nikoli interpretaci (ta může následovat až jako další krok). Práce tvořené metodou odhadu porušují normu tvorby odborných textů ve smyslu obsahovém, a jsou tedy rovněř nepřijatelné. 5) Nepřijatelné jsou i texty nedbale stylizované. Bližší podrobnosti budou upřesněny na počátku výuky. Získání zápočtu je nutné k tomu, aby se studenti mohli přihlásit ke zkoušce; viz také kolonka Informace učitele.
Informace učitele
Všichni studenti, kteří v budoucnu plánují odevzdat seminární práci ze stylistiky (ať už kurs samotný absolvovali kdykoli), jsou povinni řídit se požadavky uvedenými v Informačním systému pro období jaro 2002; eventuální změny požadavků oznámíme v dostatečném předstihu.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2000, jaro 2001, jaro 2003, jaro 2004, podzim 2004, jaro 2005, podzim 2005, jaro 2006, podzim 2006, jaro 2007, podzim 2007, jaro 2008, podzim 2008, jaro 2009, podzim 2009, jaro 2010, podzim 2010, jaro 2011, podzim 2011, jaro 2012, podzim 2012, jaro 2013, podzim 2013, jaro 2014, podzim 2014, jaro 2015, podzim 2015, jaro 2016, podzim 2016, jaro 2017, podzim 2017, jaro 2018, podzim 2018, jaro 2019, podzim 2019, jaro 2020, podzim 2020, jaro 2021, podzim 2021.