MVZb1010 Základy evropské integrace

Fakulta sociálních studií
podzim 2024
Rozsah
2/0/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučováno prezenčně.
Vyučující
doc. PhDr. Markéta Pitrová, Ph.D. (přednášející)
Mgr. et Mgr. Veronika Velička Zapletalová, Ph.D. (přednášející)
prof. PhDr. Petr Kaniok, Ph.D. (přednášející)
Garance
doc. PhDr. Markéta Pitrová, Ph.D.
Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Olga Cídlová, DiS.
Dodavatelské pracoviště: Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií – Fakulta sociálních studií
Předpoklady
! EVS126 EU-zákl. fakta a mil. && ! NOW ( EVS126 EU-zákl. fakta a mil. ) && (! OBOR ( PL ) && ! OBOR ( PL1 ) && ! OBOR ( PLC ) && ! OBOR ( EVS ) && ! OBOR ( EVS1 ) && ! OBOR ( EVS01 ) && ! OBOR ( EVS02 ) && ! OBOR ( EVS03 ) && ! OBOR ( EVS71 ) && ! OBOR ( EVS72 ) && ! OBOR ( EVS73 ) && ! PROGRAM ( N - MS ) && ! PROGRAM ( N - EVS )) && ! EVSb2026 EU-zákl. fakta a mil. && ! NOW ( EVSb2026 EU-zákl. fakta a mil. )
Předmět je postaven na předpokladu, že znalost EU je základní podmínkou orientace v mezinárodních vztazích. Je postaven jako základní kurz o EU a umožňuje navazující výběrové přednášky specializované dle témat a preferencí studentů. Předmět je určen výhradně imatrikulačnímu ročníku programu MV 2023/24 a navazujícím. Starší ročníky mohou zvolit kurz EVSb2026 Evropská unie - základní fakta a milníky s kredity kategorie povinně volitelných.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 220 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/220, pouze zareg.: 0/220
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět je koncipovaný jako základní vhled do problematiky evropského integračního procesu. Je zaměřen na čtyři základní aspekty: politický vývoj EU, její instituce, politiky a rozšiřovací proces. Vysvětluje politický vývoj nadnárodní organizace. Hlavním cílem předmětu je porozumět základním mezníkům vývoje EU včetně aktuálního dění, orientovat se v institucionální struktuře EU, získat znalosti o fungování zásadních politik EU a porozumět procesu rozšiřování ES/EU.
Výstupy z učení
Identifikovat hlavní faktory dosavadního vývoje evropské integrace.
Popsat institucionální systém EU a jeho mechanismy.
Vysvětlit rozdělení kompetencí v EU a fungování klíčových politik.
Interpretovat proces rozšiřování EU a jeho dopady na další integraci.
Osnova
  • Předmět je rozdělen do následujících bloků (podrobný harmonogram předmětu viz interaktivní osnova v IS MU):
  • I. 1.-3. Dějiny evropské integrace, přehled základního smluvního rámce;
  • II. 4.-6. Instituce EU, jejich fungování, rozhodovací proces;
  • III. 7.-9. Společné politiky, vybrané koordinované politiky a jejich financování;
  • IV. 10.-11. Rozšiřování EU, strategie a přístupy.
Literatura
    povinná literatura
  • ppt prezentace z přednášek
  • Fact Sheets on the European Union – 2023, Evropský parlament. Brussels.
    doporučená literatura
  • FIALA, Petr, Ondřej KRUTÍLEK a Markéta PITROVÁ. Evropská unie. 3., aktualizované, rozší. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), 2018, 990 stran. ISBN 9788073254506. info
  • TOMÁŠEK, Michal, Vladimír TÝČ, David PETRLÍK, Jiří MALENOVSKÝ, Irena PELIKÁNOVÁ, Naděžda ROZEHNALOVÁ, Filip KŘEPELKA, Lenka PÍTROVÁ, David SEHNÁLEK, Václav ŠMEJKAL, Jan EXNER, Tereza KUNERTOVÁ, Jan PŘEVRÁTIL, Martin SMOLEK, Magdaléna SVOBODOVÁ a Aneta VONDRÁČKOVÁ. Právo Evropské unie. 3. aktualizované vydání. Praha: Leges, 2021, 512 stran. ISBN 9788075024916. info
  • ŠLOSARČÍK, Ivo a Zuzana KASÁKOVÁ. Instituce Evropské unie a Lisabonská smlouva. Vyd. 1. Praha: Grada, 2013, 248 s. ISBN 9788024735672. URL info
  • Lisabonská smlouva : konsolidovaný text Smlouvy o Evropské unii a Smlouvy o fungování Evropské unie ve znění Lisabonské smlouvy. Edited by Alexandr Vondra. [Praha]: Odbor pro informování o evropských záležitostech Úřadu vlády České republiky, 2008, 508 s. ISBN 9788087041383. URL info
Výukové metody
Předmět je postaven na přednáškách a individuální práci se studijními zdroji.
Metody hodnocení
Předmět je ukončen zkouškou. Ta se skládá z absolvování čtyř průběžných testů následujících po každém bloku, založených na uzavřených otázkách (30+30+30+20 bodů za blok). Testování probíhá elektronickou formou prostřednictvím IS MU. Průběžné studium je základem úspěšného absolvování předmětu.
Student může získat max. 110 bodů, pro absolvování předmětu je třeba dosáhnout alespoň 72 bodů ze všech testů, tj. 65 %. Rozložení bodů v rámci závěrečného hodnocení: A = 110-103, B = 102-95, C = 94-88, D = 87-80, E = 79-72, F = 71 a méně.
Informace učitele
POZNÁMKA:
Předmět je nejenom nezbytnou znalostí, ale i možností jak se připravit na další předměty zaměřené na evropskou integraci, respektive Evropskou unii.
UPOZORNĚNÍ:
Výuka na FSS MU předpokládá, že studenti znají studijní předpisy a že se nedopouštějí podvodného plnění studijních povinností, zejména opisování u zkoušek a plagiátorství, tedy vydávání cizích myšlenek za vlastní a přebírání myšlenek jiných autorů bez uvedení autorství. Plagiátorství patří k nejzávažnějším etickým proviněním v akademickém prostředí, popírá poslání university i smysl studia. Z právního hlediska je plagiátorství krádeží cizího duševního vlastnictví. Podvodné plnění studijních povinností nemůže být za žádných okolností na FSS tolerováno. Každý případ podvodného chování bude trestán nejpřísnější sankcí, a to nepodmínečným vyloučením ze studia. Studentům doporučujeme co nejdůkladněji se seznámit s problémem plagiátorství a se způsoby, jak se mu vyhnout.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Nachází se v prerekvizitách jiných předmětů
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2023.