Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
Tento blog píše
FotografieFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Starší příspěvky
Kategorie
Vlastníci blogu: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Právo číst: kdokoliv v Internetu, pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
Právo komentovat: pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
21. 6.
2005

Větší podpora dalšího z formátů pro ukládání a přenos dokumentů

Dosud nehodnoceno.
Novinky
V uplynulých dnech byla do systému ke stávajícím možnostem zobrazování a editace údajů přidána lepší podpora pro jeden z formátů pro přenos dokumentů od společnosti Adobe - tzv. PDF. Nově tak bude možné vytvářet soubory typu PDF přímo v systému bez nutnosti konverze. Tato funkce je automaticky přístupná ve všech aplikacích podporujících tisk pomocí interního tiskového subsystému, tedy nikoliv pomocí přímého tisku z prohlížeče.

Jednou z velkých výhod Informačního systému Masarykovy univerzity je jeho velmi široká kompatibilita. Systém tak lze snadno použít nejen v nejmodernějších a obvykle také nejdražších počítačích, ale v prakticky jakémkoliv prostředí, které je připojeno k Internetu bez ohledu na kvalitu a rychlost spojení a dodavatele koncového zařízení. Velká část uživatelů tak běžně se systémem pracuje z různých alternativních internetových prohlížečů, mobilních telefonů či jiných zařízení.

Dosáhnout tohoto stavu však není jednoduché. Systém proto disponuje vlastním mechanismem pro automatickou konverzi proprietárních dokumentů, které nemusí být pro uživatele jednoduché otevřít bez nutnosti zakoupení drahého softwarového vybavení. Dokumenty a další údaje, jako jsou například studijní materiály, lze proto snadno otevřít i v méně běžných počítačích. Zmiňovaná kompatibilita je také důvodem, proč je formát PDF pouze jednou z možností, jak prezentovat údaje, nikoliv jediným možným způsobem ukládání dokumentů.

21. června 2005

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
6. 6.
2005

Pozvánka: Dovolujeme si Vás pozvat na Britsko-česko-slovenský seminář (9.6.2005)

Dosud nehodnoceno.
Novinky

Dovolujeme si Vás pozvat na Britsko-česko-slovenský seminář pracovníků univerzitní administrativy věnovanému vedení univerzitní administrativy a také informačním technologiím v této oblasti. Ve čtvrtek 9. června 2005 v dopoledních hodinách představí Mgr. Miroslava Misáková Informační systém Masarykovy univerzity v příspěvku "Univerzitní systém: kroky k realizaci pokročilého strategického nástroje".
Ve své přednášce bude klást otázky a odpovídat na ně:
Co by měla vysoká škola požadovat od informačního systému, aby byl tento skutečně strategickým nástrojem? Jak dosáhnout toho, aby systém žil, byl potřebný a používaný? Jaké možnosti takový systém škole otevírá? Jaké služby by měl systém nabízet? Co je potřeba vyřešit, chceme-li systém zavést?
Celý příspěvek Mgr. Mirky Misákové "Univerzitní systém: kroky k realizaci pokročilého strategického nástroje" se nachází na http://is.muni.cz/clanky/2005_uniad.pl.

 

6. června 2005

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
6. 6.
2005

Další zabezpečení údajů evidovaných v IS MU

Dosud nehodnoceno.
Novinky
Informační systém Masarykovy univerzity denně zpracuje a uchová velké množství velmi důležitých údajů v rámci univerzitní administrativy, samotné výuky či vnitrouniverzitní komunikace. Proto je na zabezpečení těchto údajů kladen mimořádně veliký důraz.

Prvního června v odpoledních hodinách byl za plného provozu posílen mechanismus ukládání hlavních dat o další vlasnost, která má za cíl ještě lépe ochránit evidované záznamy jako jsou známky studentů, údaje o předmětech, individuální rozvrhy či třeba e-mailové schránky uživatelů proti náhlé chybě uvnitř jednotlivých zařízení. Cílem této změny bylo vylepšení plně automatizovaného mechanismu obnovy jednotlivých komponent, který je spouštěn po každé chybě při ukládání dat bez nutnosti zásahu správců systému.

V praxi funguje toto opatření takto (stručně): každý údaj, ať už je to známka zapsaná učitelem nebo například příspěvek do celouniverzitní diskuse na aktuální téma, je trvale uložen v systému minimálně na dvou nezávislých místech, tzv. pevných discích, které jsou optimalizovány pro vysokou zátěž a propustnost. V případě, že dojde k poruše v jednom z těchto disků, systém automatické obnovy vyřadí tuto součást z provozu a oznámí, že došlo k poruše. Další část automatické obnovy, která byla právě přidána v těchto dnech, tuto poruchu sama vyhodnotí a údaje umístěné na zbývajícím disku přesune na další tzv. záložní disk. Tím se podstatně zkrátí doba, kdy jsou trvale uložené údaje uchovány dočasně pouze na jednom místě. Celá operace omezení provozu na záložním disku končí přibližně už za dvacetčtyři hodin poté, co došlo k poruše. Právě takovou dobu totiž obvykle trvá, než z evropské centrály dorazí náhradní součást za vadný disk a proběhne její výměna na místě.

Mechanismus ukládání a zálohy dat je samozřejmě značně složitější a neomezuje se pouze na možnosti uvnitř samotného systému. Součástí ukládání dat jsou další počítače a zařízení, které například umožňují údaje evidované v systému automaticky a téměř bezprostředně po vložení přenášet a archivovat mimo centrální budovu tak, aby nedošlo k jejich ztrátě ani v případě požáru či jiné živelné katastrofě.

6. června 2005

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
29. 5.
2005

O studentské předmětové anketě se dočtete v časopisu MUNI.CZ 5/2005

Dosud nehodnoceno.
Novinky
Redakce časopisu MUNI. CZ otiskla několik článků ke studentské předmětové anketě (http://info.muni.cz/, v čísle 5/2005, str. 6). Jeden z článků pochází z vývojového týmu IS MU a dozvíte se v něm o filozofii a historii ankety integrované v Informačním systému MU, co je cílem ankety, jak vznikala, pro koho je určena nebo jakým způsobem je řešena aplikace ankety v IS MU.

V dalších článcích se redakce ptala na názory vedoucích kateder, převážně z PdF, a studentů. (Pozn.: V článku je zajímavé například, že studenti často přeceňují kompetence správců systému. Správci rozhodně neřeší, jak má vypadat samotná anketa, ale jak nejlépe navrhnout aplikaci pro realizaci ankety, její umístění v systému, možnost změn a mnoho koncepčních a technických detailů a i ty řeší vždy kontinuálně ve spolupráci s vedením MU.)

Velmi zajímavý je také rozhovor o anketě s prorektorkou pro studium prof. Zuzanou Brázdovou.

29. května 2005

Dosud nečteno0 komentářůpermalink