Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
Tento blog píše
FotografieFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Starší příspěvky
Kategorie
Vlastníci blogu: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Právo číst: kdokoliv v Internetu, pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
Právo komentovat: pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
« 1  ... 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62  ... 108 »
15. 8.
2012

Modernizace Obchodního centra MU

Dosud nehodnoceno.
Novinky

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) vylepšuje aplikace pro správu Obchodního centra MU (OC MU) a zavádí zcela novou funkci, která umožní zákazníkům z MU zaplatit pomocí svého SUPO účtu.

Novinkou, určenou nejširšímu okruhu uživatelů, je umožnění platby objednávky pomocí SUPO účtu. Tuto možnost platby mají pouze zákazníci z MU s aktivovanou službou SUPO, kteří ve chvíli objednávky mají na svém účtu dostatek volných prostředků. Platba je v OC MU indikovaná ihned po objednání a automaticky bude zdarma převedena typicky následující pracovní den podobně, jako je tomu u on-line platby běžnou platební kartou.

Uživatelé, kteří v IS MU spravují nabídky (balení) pro OC MU, jistě ocení nově přepracovaný vzhled přehledu všech zavedených balení. Seznam balení je nyní kompaktnější a u každého balení je nově přímý odkaz do editace daného balení. Dalším velkým pomocníkem se také jistě stane množství filtrů, kterými je možné výpis balení upravovat (viz Obr. 1).

Obr. 1: Možnosti filtrování balení zavedených v OC MU.

Dalším vylepšením je možnost hromadného kopírování balení. Tuto možnost využijí např. uživatelé, kteří spravují v OC MU větší množství kurzů, které se nabízí každý rok. Nyní vyberou všechny staré kurzy a hromadně si je zkopírují doslova na pár kliknutí. Následně, pomocí hromadných operací (nastavení ceny, data prodeje, …), si je jednoduše připraví k prodeji.

Uživatelé se také dočkali funkce hromadného přidání požadavků k balením (viz Obr. 2). Požadavkem je zde myšleno nastavení, např. umožnění platby kartou, informování určité osoby o objednání/zaplacení balení atd.

Obr. 2: Hromadné přidání požadavků.

Pro uživatelskou podporu, která řeší se zákazníky OC MU jejich dotazy a různé žádosti (zaslání daňového dokladu, zrušení objednávky, vrácení platby za nečerpanou službu, …), připravil Vývojový tým IS MU několik vylepšení.

Prvním je možnost evidovat u každého balení kontakt na organizátora (viz Obr. 3). Uživatelé, kteří balení zakládají, tento kontakt vyplňují a pracovníci uživatelské podpory tak mohou snadno zákazníky odkázat na organizátora v případě dotazu týkajícího se objednané služby.

Obr. 3: Kontakt na organizátora editovaného balení.

Dalším vylepšením, které uživatelské podpoře usnadní proces vrácení platby za nevyzvednutou revalidační přelepku nebo kartu studenta (ISIC), je zobrazení informace o vydaných kartách a přelepkách přímo v detailu objednávky (viz Obr. 4). Uživatelská podpora tak hned vidí, zdali je možné platbu vrátit, a nemusí se obracet na Studijní oddělení jednotlivých fakult s prosbou o potvrzení, zda byla studentovi karta nebo přelepka vydána.

Obr. 4: Zobrazení informace o vydaných kartách.

Poslední změnou je implementace nové funkce "Odeslat fakturu v PDF e-mailem", která slouží pro jednodušší zaslání faktury účtárně zákazníka v případě, že si ji vyžádá. Uživatelská podpora velmi často řeší tento typ žádostí, ačkoliv je faktura zasílána automaticky po vystavení na adresu zákazníka s pokynem, ať ji předá. Tuto možnost mají pracovníci uživatelské podpory v detailu každé objednávky.

O Obchodním centru MU jsme vás již dříve informovali v novinkách Prodej elektronických knih v Obchodním centru, Nový způsob platby v Obchodním centru MU a Výhody Obchodního centra MU v externích konferenčních systémech.

15. srpna 2012

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
15. 8.
2012

Import publikací z www.isvav.cz

Informačně přínosné | 1 | 1
Novinky

V poměrně krátké době přinášíme další novinku o rozšíření agendy Publikace. Vývojový tým Informačního systému MU (IS MU) vytvořil novou aplikaci pro hromadný import publikačních záznamů z www.isvav.cz a rozšířil tak možnosti importu publikací do IS MU z externích databází.

Nová aplikace umožňuje nahrát DBF soubor získaný z www.isvav.cz. Po jeho načtení se zobrazí seznam všech publikací, které jsou v souboru obsaženy. Jednotlivé publikace je možné označením vybrat pro uložení do publikační báze IS MU. Po jejich úspěšném zavedení se zobrazí odkaz na editační formulář, v němž může uživatel vytvořené publikační záznamy zkontrolovat a případně upravit.

Obr. 1: Aplikace pro import publikací z www.isvav.cz.

Aplikace neoznačuje záznamy pro přenos do RIVu. V případě potřeby je možné záznam pro přenos označit v aplikaci pro úpravu publikace.

Aplikace je dostupná přes Publikace --> Pomůcky k publikacím/výsledkům --> Import publikací z DBF souboru exportovaného z www.isvav.cz.

O jiných možnostech importu záznamů v agendě Publikace jsme dříve informovali v novinkách Plnění publikací záznamem WoS a Vyhledávání v publikační bázi NK ČR pomocí Publikací.

15. srpna 2012

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
10. 7.
2012

Nové aplikační servery IS MU v provozu

Dosud nehodnoceno.
Novinky

Vývojový tým Informačního systému MU (IS MU) nasadil do provozu nové aplikační servery, které zpracovávají požadavky uživatelů systému is.muni.cz. Cílem této modernizace bylo navázat na loňské posílení databázového systému ve snaze celkově navýšit výkon systému. Díky použité technologii bylo možné celou operaci provádět postupně bez nutné odstávky provozu systému.

Obr. 1: Hlavní databázový server SGI Altix UV při pohledu zepředu.

Nové vybavení se pozitivně projevilo již během jarního semestru, kdy se výrazně snížila celková doba provozu v omezeném režimu při zvýšené zátěži systému, která znamená omezení některých aplikací. Většina zátěžových špiček souvisejících například s volbou seminárních skupin nebo zkouškových termínů je tak nyní obsluhována bez znatelného omezení uživatelů nedostatečným výkonem.

Dalším nezanedbatelným přínosem nového výpočetního prostředí je možnost zvýšení stability systému, na kterou se vývojový tým může s novým hardwarem ještě více zaměřit. Cílem těchto optimalizací je snížit celkový počet případů, kdy uživatelský požadavek nemohl být z různých důvodů systémem zpracován (včetně poruchy samotného počítače).

Po úspěšné modernizaci hlavních částí systému, která probíhala postupně od roku 2010, dojde v letošním roce také k posílení záložních systémů, aby bylo možné zachovat provoz systému i v případě havárií různého typu.

Obr. 2: Jednotlivé komponenty databázového serveru jsou v zadní části propojeny samostatnými kabely, které umožní vzájemnou komunikaci jednotlivých procesorů a operační paměti.

Obr. 3: Jedno z tzv. diskových polí, které je složeno z pevných disků pro permanentní ukládání uživatelských dat evidovaných v systému.

Technické podrobnosti o systému IS MU:

  • Základem systému je databázový server Altix UV společnosti SGI.
  • Server byl na zakázku vyroben ve Spojených státech v červenci 2011.
  • Pro obsluhu databáze může sloužit celkem až 96 vysoce výkonných procesorových jader typu Xeon Westmere-EX společnosti Intel.
  • Databázový server disponuje celkem 384 GB operační paměti, která je plně sdílená mezi všemi procesory.
  • Operační systém databázového serveru je Linux ve verzi pro servery.
  • Databázový systém je Oracle Database ve verzi Enterprise Edition.
  • Náklady na pořízení serveru nepřesahují 17 Kč na jednoho uživatele a rok.
  • Pro případ poruchy je každá komponenta v systému obsažena nejméně třikrát.
  • Celkem IS MU obsahuje více než 300 procesorových jader, 1.1 TB operační a 100 TB diskové paměti.

Další informace o systému naleznete na stránce Náš systém.

O modernizaci centrálních serverů jsme vás již informovali v novince IS MU je provozován na nových a výkonnějších počítačích.

10. července 2012

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
10. 7.
2012

Evidence DOI a jeho přidělování

Informačně přínosné | 1 | 1
Novinky

V Informačním systému Masarykovy univerzity (IS MU) byla rozšířena agenda Publikace o evidenci a správu identifikátorů DOI.

DOI je zkratka anglického výrazu Digital Object Identifier – identifikátor digitálního objektu. Jedná se o jedinečný a neměnný identifikátor děl přístupných v digitální podobě, např. článků z vědeckých sborníků. Podobně jako ISBN celosvětově označuje tištěné knihy, tak DOI jednoznačně identifikuje digitální objekty v prostředí internetu. Pokud tedy uživatel zná identifikátor DOI, získá vždy aktuální údaje o tom, kde se objekt, či informace o něm, na internetu nachází. O využití DOI v oblasti vědecké literatury se stará mezinárodní registrační agentura CrossRef. Od července 2011 se do projektu zapojila i Masarykova univerzita, přičemž její činnost koordinuje Nakladatelství MU.

V IS MU byla doplněna možnost zadat DOI ke každému publikačnímu záznamu. Uživatelé tak mohou evidovat již přidělené identifikátory u všech záznamů, které do systému zadávají. Pracovníci Nakladatelství MU navíc mohou zadávat i úplně nová DOI, které přidělují objektům Masarykovy univerzity. V IS MU tak vzniká centrální evidence identifikátorů a systém kontroluje, zda není nové DOI přiděleno duplicitně (v takovém případě záznam neumožní uložit).

Obr. 1: Vložení nově přiděleného DOI k publikačnímu záznamu.

Nově přidělené identifikátory a metadata digitálních objektů, které označují, je zapotřebí vkládat do databáze agentury CrossRef. Pro tento účel vývojový tým IS MU vytvořil aplikaci, která sestaví xml záznam v předepsané formě obsahující všechny vyžadované údaje. Tento záznam poté pracovníci Nakladatelství MU předají agentuře CrossRef.

Aby práce při exportu záznamů byla pohodlnější, je možné v aplikaci Export do CrossRef omezit nabízené záznamy s přiděleným DOI pomocí štítků. Lze si tedy vytvořit štítek, kterým budou označeny například již odeslané záznamy do CrossRef a ty pomocí něho odfiltrovat.

Obr. 2: Export metadat do CrossRef.

O dalších vylepšeních v agendě Publikace jsme dříve informovali například v novinkách Služba SHERPA/RoMEO v Publikacích, Možnosti využití štítků v Publikacích nebo Správa publikací v novém kabátě.

10. července 2012

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
« 1  ... 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62  ... 108 »