Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
This blog is written by
PhotographsFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Old posts
Category
Blog owners: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Right to read: anyone on the Internet, a specific group of users: FI:CVT FI
Right to post comments: a specific group of users: FI:CVT FI
« 1  ... 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91  ... 107 »
20. 12.
2008

Co přinesla soutěžní fotosbírka Jak se žije na MU?

Not rated yet.
Novinky

Informační systém Masarykovy univerzity a Odbor vnějších vztahů a marketingu MU pořádali elektronickou fotosbírku dokumentující vše, co souvisí s Masarykovou univerzitou. První kolo soutěže probíhalo od 21. dubna do 30. června 2008 a druhé kolo od od 12. září do 26. listopadu 2008.

V obou kolech soutěžní fotosbírky se účastnilo celkem 144 osob, které vložily dohromady 880 snímků. V prvním kole se nejčastěji fotografové zaměřovali na univerzitní exteriéry, v druhém kole se podařilo sesbírat více snímků z laboratoří, učeben i přímo z výuky, čímž vznikla velice rozmanitá sbírka fotografií dokumentující život na univerzitě. Cílem celé akce je snaha ukázat dnešní tvář univerzity absolventům, a to právě pohledem současných studentů. Absolvent se tak může podívat, jakými změnami prošla fakulta od doby jeho promoce, či co přibylo zcela nového.

Odborná porota byla zastoupena jak vyučujícími a zaměstnanci, tak také studenty a fotografy. V prvním kole fotosbírky odborná porota neudělila první cenu, ale udělila dvě ceny druhé.

Závěrečné hodnocení prvního kola:

Obr. 1: Oceněný snímek autora Filipa Laureyse.
Obr. 2: Oceněný snímek autora Jaroslava Bindzara.
Obr. 3: Oceněný snímek autora Matúša Mihalčina.

Závěrečné hodnocení druhého kola:

Obr. 4: Oceněný snímek autora Jaroslava Bindzara.
Obr. 5: Oceněný snímek autora Mgr. Lucie Horákové.
Obr. 6: Oceněný snímek autora Matúša Mihalčina.

Kromě hodnocení poroty snímky získávaly uživatelské hodnocení, do kterého se mohl zapojit kterýkoliv uživatel IS MU. Jednoduše si ve fotogalerii mohl z menu možností vybrat mezi položkami: Krásné, Dokumentačně přínosné, Nudné, Technicky nekvalitní, Mimo téma a Nemám názor. Každý týden byl vyhlašován a oceňován Snímek týdne, za který se v prvním kole udělovaly reklamní předměty, v druhém kole byla rozdávána motivační finanční odměna.

Obr. 7: Hodnocení v galerii snímků bylo snadné.

Celkem se uživatelského hodnocení zúčastnilo 2644 osob, přičemž z obou kol fotosbírky úplně nejvíce všechny zaujal snímek s názvem 'Jarní pohled na MU II', který představuje botanickou zahradu z neobvyklého pohledu. Z celkového počtu 880 snímků jich 562 získalo kladné hodnocení (což činí přibližně 63 %).

Obr. 8: Snímek 'Jarní pohled na MU II'.

Obr. 9: Počty vložených snímků podle fakult.

Nashromážděné snímky ze soutěžní fotosbírky již byly využity například V rámci propagační kampaně celoživotního vzdělávání - na plakátech a letácích v prostředcích hromadné dopravy a jinde, v elektronické i tištěné podobě. I samotní studenti je využili do svých článků v rámci publikace Prvákoviny.

Zajímavým prvkem celé fotosbírky je popisování snímků štítky (klíčovými slovy či popisky), z nichž se generuje tzv. Mrak štítků. Z něj je také mimo jiné patrné, že nejvíce účastníci fotili knihovny, Univerzitní kampus a na snímcích jsou často zachyceni studenti.

Obr. 10: Ukázka z mraku štítků.

20. prosince 2008

Not read yet0 commentspermalink
12. 12.
2008

Vyhledání závěrečné práce a prací na podobné téma

Not rated yet.
Novinky

Zajímá Vás nějaké konkrétní téma a rádi byste si přečetli, co k němu napsali absolventi Masarykovy univerzity? Pokud ano, pak právě pro Vás byl implementován nový nástroj do Archivu závěrečných prací na MU.

Již v září 2006 zpřístupnila Masarykova univerzita v rámci svého elektronického Archivu závěrečné práce svých absolventů. Kdokoliv z Internetu si dnes může pomocí nástrojů pro vyhledávání najít a přečíst v Archivu závěrečnou práci daného autora. Hledání práce podle konkrétního tématu výrazně usnadní nový nástroj, který pracuje s klíčovými slovy připojenými k pracím. Pakliže systém najde dvě práce s klíčovými slovy, z nichž alespoň některá jsou shodná, přiřadí práce k sobě jako "práce na stejné téma".

  Uživateli, který práce v archivu vyhledává, se zobrazují tyto údaje:

  • místo uložení v IS MU;
  • název práce;
  • anglický název práce;
  • anotace práce;
  • anglická anotace práce;
  • klíčová slova;
  • jazyk práce;
  • datum změny;
  • založení záznamu;
  • převzetí práce studijním oddělením;
  • datum obhajoby práce;
  • hodnocení práce;
  • vedoucí práce;
  • posudky práce;
  • plný text práce včetně příloh;
  • statut dostatečného naplnění archivu závěrečné práce;
  • typ práce (bakalářská, ..);
  • univerzita;
  • fakulta;
  • program;
  • obor.

Některé z nich se zobrazují dle systému přístupových práv, tzn. že běžný uživatel Internetu vidí jen informace určené jemu, ale vedoucí závěrečné práce nebo studijní oddělení vidí ty informace, které jsou důležité pro ně.

Obr. 1: U vyhledané práce v neautentizovaném ISu se zobrazí její anotace a klíčová slova, v pravém sloupci pak práce se steknými klíčovými slovy.

 

Absolventské práce i nástroje k jejich vyhledávání jsou k dispozici široké veřejnosti na titulní stránce Informačního systému Masarykovy univerzity.

12. prosince 2008

Not read yet0 commentspermalink
12. 12.
2008

Impact factor v publikacích

Not rated yet.
Novinky

V aplikaci Publikace v Informačním systému Masarykovy univerzity bylo dříve možné zadat tzv. Impact factor (faktor vlivu, faktor dopadu) pouze ručně. Před nedávnem však došlo ke změně a nyní se po úpravě vývojovým týmem IS MU přenáší Impact factor z ISI Web of Knowledge JCR automaticky a z Publikací v IS MU se jeho hodnota předává do celostátní centrální databáze RIV (Registru informací o publikacích výzkumu). Pro uživatele tato změna přináší výhodu, a tak nyní nemusejí obtížně dohledávat Impact factory a ručně je do IS MU zapisovat.

Impact factor je jedním z významných ukazatelů prestižnosti publikace. Z podobných ukazatelů se Impact factor využívá pravděpodobně nejčastěji. Je to ukazatel četnosti, frekvence, s jakou se citoval průměrný článek v určitém časopise za poslední dva roky. Hodnota ukazatele se získá poměrem celkového počtu získaných citací (např. v r. 2005) počtem všech publikovaných článků v časopise za předchozí 2 roky (např. 2004, 2003). (Zdroj: http://is.muni.cz/elportal/?id=718075)

Obr.: Ilustrační ukázka evidence publikací a s náhledem Impact factoru

12. prosince 2008

Not read yet0 commentspermalink
31. 10.
2008

Vylepšené rozpisy studentů - kopírování témat/variant

Not rated yet.
Novinky
Základní znalostí a schopností každého vysokoškolského studenta je umění napsat správně nějaký text. Za tímto účelem vyučující studentům během jejich studia zadávají řadu samostatných úkolů, které by jim měly pomoci dovednost psaní textu vylepšit. Konečným prověřením, zda to dobře zvládli, je napsání závěrečné práce. Agenda Rozpisy studentů v Informačním systému Masarykovy univerzity (IS MU) usnadňuje práci učitelům na MU při rozdělování témat úkolů, referátů, projektů či seminárních skupin v jejich předmětech, nebo právě závěrečných prací.

Postup je následující: učitel vytvoří „balík“ a v něm specifikuje „témata/varianty“ samostatné práce. Studenti se poté k tématům přihlašují. Od tohoto roku mají studenti například možnost navrhnout si téma sami, viz Novinka Vylepšené Rozpisy studentů - studenti tvůrci témat.

Kopírování témat

Neodmyslitelným využitím Rozpisů studentů je též vytvoření celofakultního balíku s tématy závěrečných prací. Ať už se jedná o balíky předmětové nebo ty celofakultní, přišel vývojový tým Informačního systému MU s další, dlouho poptávanou a žádanou, novinkou, která usnadní práci vyučujícím při využívání agendy Rozpisy studentů, tj. kopírování témat. Zatímco dříve si vyučující vždy znovu a znovu, každý semestr, zakládali nový „balík“ a v něm nabídku témat, ať už referátů, projektů, seminárních prací nebo prací závěrečných, nyní si témata, která považuje za aktuální a chtěl by je ve výuce opět využít, může sám snadno překopírovat.


Obr. 1: Kopírování témata z jiného balíku

Postup je jednoduchý: vyučující zvolí „balík“, kam by chtěl témata importovat, rozhodne, zda chce kopírovat z balíku předmětového nebo celofakultního, vybere fakultu, období, příp. kód předmětu a potvrdí volbu kliknutím na „Ano, importovat témata“. Témata se pak automaticky zkopírují. Více o této funkci a podrobný návod nalezne uživatel v autentizované části IS MU v nápovědě k Rozpisům studentů (autentizováno).

Export údajů z balíku témat

Před časem byla taky dána k dispozici možnost zjišťovat počet témat závěrečných prací vypsaných konkrétním vyučujícím pro účely kontroly nebo statistiky. Byla upravena aplikace Rozpisy studentu v IS MU tak, aby bylo možné exportovat údaje o všech tématech v balíku témat (předtím bylo možné exportovat pouze témata, u kterých byl přihlášen nějaký student). Takto se velmi snadno dá zjistit počet témat, která vede konkretní vedoucí.

Uživatel nalezne tyto funkce v Osobní administrativě IS MU → Studium → Rozpisy studentů - Přehled balíků s tématy/variantami. Jakmile zvolí požadovaný balík témat, po zobrazení výčtu témat si obvykle vybere možnost "Exportovat do CSV údaje o tématech" a typ výstupu. Následně otevře exportovaný soubor například v Excelu, kde může pracovat s údaji dle vlastní potřeby.

Hromadný dopis

Učitel může všem studentům, kteří mají u něj zapsanou bakalářskou nebo diplomovou práci, také zasílat dopisy.

31. října 2008

Not read yet0 commentspermalink
« 1  ... 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91  ... 107 »