Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
Tento blog píše
FotografieFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Vlastníci blogu: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Právo číst: kdokoliv v Internetu, pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
Právo komentovat: pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
21. 12.
2005

Modernizace elektrické sítě napájející IS MU

Dosud nehodnoceno.
Novinky
Prosincové nepříznivé počasí ukázalo nejen obyvatelům České republiky, jak důležitá je pro běžný život elektrická energie. Rovněž Informační systém MU, který denně využívají až dvě desítky tisíc osob, vyžaduje pro svůj chod kromě vlastní technické infrastruktury také spolehlivou dodávku elektrické energie. V posledních měsících roku 2005 proto došlo v budově Ústavu výpočetní techniky MU, kde sídlí velká část systému, k rozsáhlé modernizaci zálohované části elektrické sítě.

Cílem této modernizace bylo nahradit dosluhující zařízení jako jsou záložní bateriové zdroje, záložní dieselový generátor elektrického proudu a příslušné rozvaděče a jističe modernějšími, které umožní zvýšit spolehlivost a kvalitu dodávané energie i v případě výpadku v místní elektrické síti. Pokud k takovému výpadku dojde, počítače zajišťující provoz IS MU a další důležitá zařízení ÚVT umožňující například přípojení MU do sítě Internet zůstanou běhěm prvních několika minut napájeny ze záložních bateriových zdrojů. V případě, že se dodávaný proud z vnější elektrické sítě nepodaří dodavateli obnovit ani po několika minutách, dojde k automatickému napojení vnitřní sítě na vlastní malou elektrárnu, která dokáže dodávat potřebný proud i několik dní pomocí výkonného vznětového motoru. Všechny tyto součásti, které se na záložním napájení přímo podílí včetně prvků umožňujících bezvýpadkové přepínaní mezi nimi, byly součástí letošní modernizace.

Dalším důvodem pro modernizaci tohoto rozsahu bylo celkové navýšení výkonu elektrické sítě. Postupný rozvoj IS MU a dalších kritických služeb Ústavu výpočetní techniky stejně jako sousední Fakulty informatiky prakticky vyčerpal kapacitní možnosti elektrické sítě, což si v minulosti vyžádalo řadu nepříjemných provizorních řešení. V novém roce tak bude možné v případě potřeby přidat do systému další výpočetní zdroje pro obsluhu rostoucího počtu uživatelů a nových služeb.

Samotnou realizaci výměny všech komponent komplikovala také skutečnost, že všechny práce musely být provedeny za plného provozu, neboť systém je intenzivně využíván plně nepřetržitě. To znamenalo nutnost dalšího provizorního napajení během nejnutnějších prací, které byly prováděny po tři listopadové víkendy a dokončeny až ve druhé polovině prosince. Drtivou většinu prací tak bylo možné provést bez toho, aniž by byl jakkoliv ovlivněn provoz systému IS MU. Přesto vyladění jednotlivých parametrů elektrické sítě vyžaduje delší čas a případné problémy v síti nelze jednoznačně vyloučit. Výsledkem však bude dlouhodobě stabilní a dostatečně kapacitní infrastruktura, která dále zlepší služby poskytované Informačním systémem.

21. prosince 2005

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
21. 12.
2005

Informační systém MU prezentován na konferenci Databázový svět 2005

Dosud nehodnoceno.
Novinky
Na konci roku 2005 se na zlínské Univerzitě Tomáše Bati konala největší odborná konference z oblasti počítačových databází Databázový svět 2005. Vedle novinek a technických řešení velkých komerčních producentů databázových systému na této konferenci zazněly také zkušenosti s vynikajícími technickými vlastnostmi Informačního systému MU, které byly v posledních obdobích do systému přidány. Přínos technologického zázemí IS MU v produkčním provozu jiných typů informačních systémů tak potvrzuje také tento zájem odborné veřejnosti o praktické zkušenosti, které nejsou dosud v akademickým prostředí obvyklé. Masarykova univerzita se proto stala jediným nekomerčním přednašejícím v rámci nabitého programu.

21. prosince 2005

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
21. 12.
2005

Informační systém MU nasadil ve svých aplikacích novou generaci serverů

Dosud nehodnoceno.
Novinky

V posledních týdnech roku 2005 došlo k další rozsáhlé modernizaci infrastruktury Informačního systému MU, která má za cíl zejména zvýšit propustnost systému a umožnit tak jeho další rozvoj v několika příštích letech. Původní aplikační servery, které se starají o zpracování všech uživatelských požadavků, byly povýšeny o procesory nové generace, operační paměť a další potřebné součásti. Velká část stávajících komponent však mohla být znovu využita, což umožnilo efektivní modernizaci při zachování velmi nízkých nákladů.

Ačkoliv nové aplikační servery přinášejí ještě vyšší rychlost běhu zejména některých velmi náročných aplikací, hlavním cílem bylo zvýšení celkové propustnosti systému. To je užitečné především při velkých nárazových špičkách, kdy tisíce současně pracujících uživatelů dočasně zatíží aplikační počítače natolik, že může dojít i ke zvýšení doby zpracování uživatelem zadaných operací. K tomuto zvýšení propustnosti napomáhá nejen vyšší výkon nové generace šedesátičtyřbitových procesorů, ale také tzv. dvojjaderná technologie, která umožňuje jednoduše zdvojnásobit jejich celkový počet ve všech aplikačních serverech.

Dalším významným aspektem tohoto povýšení byla nutnost zachování nepřetržitého chodu systému. Jednotlivé aplikační servery tak musely být nahrazovány postupně, aby vždy část z nich mohla pokračovat v obsluze běžného provozu. Nebylo možné využít mimopracovní den, kdy by studijní informační systém logicky měl být minimálně zatížen? Pohled do grafů užívání is.muni.cz (grafy využití IS) ukazují, že nikoliv - např. nedělní zátěže se v tomto období stabilně znamenají vyřízené požadavky od 10 000 uživatelů za hodinu. Je to proto, že IS MU už dávno neplní pouze roli podpory studijní administrativy, ale je využíván jako centrální zdroj informací a nástroj komunikace širokou univerzitní veřejností.
I tento logisticky náročný požadavek však zvládli správci IS MU ve spolupráci s dodavatelskou firmou bez problémů.

Přestože všechny práce, které si vyžádaly několik týdnů příprav, ještě nebyly dokončeny, první výsledky naznačují, že nové servery zajistí více než trojnásobnou propustnost oproti původnímu řešení. Kromě zmíněných zátěžových špiček tak nová infrastruktura zajistí hladký provoz nových aplikací, které jsou již nyní zaváděny pro masívní elektronickou podporu univerzitní výuky.

21. prosince 2005

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
22. 11.
2005

Interaktivní osnova - osnova v e-learningovém kurzu

Dosud nehodnoceno.
Novinky – e-learning
V předchozím měsíci probíhalo testování nové e-learningové agendy Interaktivní osnova, která slouží k rozvrhnutí celého e-kurzu, buď tématicky nebo časově.

Interaktivní osnova představuje scénář kurzu - rozcestník, ze kterého student vstupuje do jednotlivých e-learningových aktivit. Učitel si postupně připraví aktivity, které by chtěl mít rozděleny do jednotlivých témat nebo například do týdenních výukových celků (v průběhu semestru, e-kurzu), vytvoří je v IS MU v aplikaci Osobní administrativa -> Záznamník učitele -> Interaktivní osnovy (ve Studijní materiály), a pak osnovu studentu zveřejní v přehledné podobě.

Pro prezenční výuku může učitel používat jen část e-learningu (např. procvičování, odevzdávárnu, diskusní fórum) a pro malý počet aktivit během semestru není nutné tvořit osnovu. Pokud ale má učitel přehledným způsobem zpracovány výukové aktivity v elektronické formě, je pro jeho studenty výhodnější například vidět a sledovat, co se který týden děje.

Interaktivní osnova

Osnova není editorem pro tvorbu materiálů, ale je místem kumulujícím e-learningové aktivity, které již v IS existují a byly připraveny v agendě Studijní materiály a Interaktivní materiály (zveřejnění studijních materiálů, sběr úkolů v Odevzdávárnách, diskutování v Diskusním předmětovém fóru, použití testovací agendy, průzkumu apod.). Editací osnovy vytváříme a upravujeme kostru osnovy, rozdělujeme ji na požadovaný počet oddílů, podosnov. K jednotlivým podosnovám lze vkládat komentářový text, sdělení, lze využít vkládání odkazů na jiné soubory, složky, ale i jiné osnovy (nemusí se vytvářet/přepisovat zcela nové aktivity pro e-kurzy, které spolup vzájemné souvisí). Studentům můžeme nastavit časový harmonogram, kdy jsou jim jednotlivé oddíly (aktivity) zveřejněny, pak podosnovy "vidí" a mohou rozbalit na dílčí aktivity až v nastaveném časovém období (například v týdnu od 21.10.2005 do 30.10.2005).

Tyto a mnoho dalších funkcí lze v aplikaci využívat a kombinovat, včetně nastavení přístupových práv.

Naopak student používá osnovu ve své aplikaci Student -> Studijní materiály (e-learning), kde vidí přehledně zveřejněné Interaktivní osnovy jednotlivých předmětů.

Není dána pevná struktura, jak kurzy strukturovat. Závisí na učiteli, co mu vyhovuje a co potřebuje. Možné příklady struktury osnovy jsou: - jedna osnova s třinácti podcelky pro třináct týdnů semestru - jedna osnova s několika podcelky - tématy, kterým se chcete věnovat - zvláštní osnova pro každou seminární skupinu - jedna osnova, kde každý týden se člení ještě na přednášku a cvičení - osnova se společnými informacemi, která se dále člení na osnovy pro jednotlivé   seminární skupiny

22. listopadu 2005

Dosud nečteno0 komentářůpermalink