MBKH081p Klinická hematologie II - přednáška

Faculty of Medicine
Spring 2016
Extent and Intensity
2/0. 4 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
Teacher(s)
RNDr. Ludmila Bourková (lecturer)
MUDr. Alena Buliková, Ph.D. (lecturer)
doc. MUDr. Milan Dastych, CSc., MBA (lecturer)
MUDr. Jarmila Kissová, Ph.D. (lecturer)
prof. MUDr. Miroslav Penka, CSc. (lecturer)
MUDr. Petr Smejkal, Ph.D. (lecturer)
RNDr. Jiřina Zavřelová (lecturer)
Michaela Gregorovičová (assistant)
Guaranteed by
doc. MUDr. Milan Dastych, CSc., MBA
Department of Laboratory Methods – Departments of Non-medical Branches – Faculty of Medicine
Contact Person: Michaela Gregorovičová
Supplier department: Department of Laboratory Methods – Departments of Non-medical Branches – Faculty of Medicine
Course Enrolment Limitations
The course is only offered to the students of the study fields the course is directly associated with.
fields of study / plans the course is directly associated with
Course objectives (in Czech)
Cílem teoretické části přípravy je poskytnout podrobné informace o metodikách využívajících nejnovější poznatky oboru s ohledem na současný stav rutinního použití součaných postupů a technologií. Podrobné znalosti indikace a interpretace laboratorních diagnostických hematologických metod vzhledem ke klinickým jednotkám a diagnózám.
Tento předmět shrnuje informace o původu, vývoji, struktuře a funkci systému hemopoetických buněk a orgánů, stejně jako systému krevního srážení. Oba jsou popisovány jak ve zdraví, tak v průběhu různých vrozených a získaných nemocí.
Po absolvování předmětu budou studenti detailně informováni o patofyziologických mechanizmech, rámcově o klinických, ale detailně především o laboratorních nálezech u hematologických onemocnění. Budou schopni indikovat, interpretovat a taktéž zavádět laboratorní metody, které slouží k diagnostice, monitorování a sledování léčby u širokého spektra onemocnění, a to jak primárně hematologických, tak i stavů, kdy se postižení jakéhokoli orgánu či systému odrazí ve změně procesů hematopoézy a/nebo hemostázy. Budou schopni interpretovat výsledky získané v průběhu laboratorního hematologického vyšetření pro stanovení diagnózy či diferenciální diagnózy. Speciální pozornost bude v průběhu studia věnována informacím o principech laboratorní diagnostiky v hematologii, přístrojovému zařízení a laboratorním diagnostikám (reagenciím), včetně zásad detekce jejich spolehlivosti a principů cost/benefitu. Studenti budou seznámeni se systémem správné laboratorní praxe, včetně interních a externích kontrol kvality, procesům návaznosti, testování reprodukovatelnosti a spolehlivosti a v neposlední řadě i principům certifikace a akreditace na hematologické laboratoři.
Syllabus (in Czech)
  • Krvetvorba ve zdraví a nemoci, principy jejího řízení. Metody detekce tohoto procesu (tkáňové kultivace, detekce interleukinů a růstových faktorů, cytogenetika a molekulární genetika k odhalení vrozených procesů).
  • Poruchy červené krevní řady:
  • Diferenciální diagnostika anémií a principy jejich detekce: stanovení parametrů krevního obrazu, retikulocytů, morfologie erytrocytů, nálezy v kostní dřeni včetně nezbytné cytochemie, elektrofozéza hemoglobinu a/neboglobinových retězců, izoelektrická fokuzace, HLPC, průtoková cytometrie pro dif. dg. anemických stavů, metody cytogetiky a molekulární geneticky v dif. dg. anemických syndromů.
  • Polycytémie a sekundární polyglobulie: základní laboratorní parametry, orientačně histopatologické nálezy, diagnostika na základě růstu EEC, molekulární diagnostika a dif. diagnostika vrozených a získaných situací.
  • Poruchy počtu a funkce leukocytů: základní laboratorní parametry, možnosti laboratorní diagnostiky – morfologie krevního obrazu, průtoková cytometrie, molekulární diagnostické metody. Základní dif. dg. nádorového postižení krvetvorby.
  • Poruchy počtu a funkce trombocytů: základní laboratorní metody, pseudotrombocytopenie a metody její detekce; morfologie trombocytů, stanovení poruch primární hemostázy orientačně (PFA), detailně – doba krvácení a její limitace, agregace trombocytů včetně modalit, průtoková cytometrie, molekulární diagnostika, metody k detekci HIT, TTC (ADAMST 13 + inhibitor).
  • Diagnostika a diferenciální diagnostika hematologických malignit včetně myelodysplastického syndromu: WHO klasifikace a její principy: Možné nálezy v krevním obraze, nátěru na sklo. Principy diagnostiky a diferenciální diagnostiky periferních nátěrů a nátěrů kostní dřeně a jejich interpretace, limitace. Cytochemie periferní krve a kostní dřeně, přínosy a limitace. Průtoková cytometrie a její možnosti, přednosti a limitace, cytogenetika a molekulární genetika, možnosti a limitace.
  • Vyšetřování poruch primární hemostázy: Základní nosologické jednotky, vrozené a získané, frekvence výskytu. Počet trombocytů včetně modalit, jejich morfologie. Funkční vyšetření trombocytů včetně modalit, PFA, retrakce, průtoková cytometrie. Metody k diagnostice a diferenciální diagnostice von Willebrandovy choroby a von Willebrandova syndromu, dig. diagnostika a metody sledování terapie. Monitorování protidestičkové léčby.
  • Vyšetřování poruch plazmatických faktorů a inhibitorů: Základní nosologické jednotky (vrozené a získané), diferenciální diagnostika. Metody detekce aktivity/antigenu plazmatických faktorů či inhibitorů. Diferenciální diagnostika vrozených a získaných příčin resp. arteficiálních „laboratorních odchylek“. Interpretace nálezů způsobených léčbou (heparin, LMWH, kumariny, pentasacharidy, xabany, dabigatran).
  • Vyšetřování procesů fibrinolýzy: Základní a speciální vyšetření, jejich interpretace a možné nálezy u různých klinických situací.
  • Globální testy k posouzení procesů krevního srážení: Testy generace trombinu, detekce komplexů trombin-antitrombin, viskoelastické metody (TEG, ROTEM, volná oscilační reometrie). Jejich intepretace a přínos pro klinickou interpretaci v konkrétních situacích. POCT, přínosy a limitace.
  • Správná laboratorní praxe: Laboratorní příručka, standartní operační postupy analytické a přístrojové, systém vnitřních a externích kontrol kvality, metodika jejich neshod. Možné certifikace a akreditace v hematologické laboratoři, doporučení laboratorní sekce ČHS JEP, jejich up-grade a zveřejnění. Sdělování laboratorních nálezů, právní aspekty.
  • Monitorace antitrombotické medikace. Základní testy a jejich ovlivnění u různých antitrombotik. Specifické testy a jejich interpretace. Možnosti ovlivnění dalších stanovení rutinních či speciálních hemokoagulačních nálezů v důsledku podávání antitrombotické medikace.
  • Informační technologie: Jejich podmínky, možnosti a limitace, napojení na nemocniční informační systém, možnosti komunikace a potencionální problémy, řešení neshod.
Literature
  • Adam Z., Vorlíček J. a kol.: Hematologie II, Přehled maligních hematologických nemocí. Grada Publishing Praha, 2001, 21 – 677
  • Penka M., Buliková A., Matýšková M., Zavřelová J.: Hematologie I,. Neonkologická hematologie. Grada Publishing Praha, 2001, 11 – 201
  • Penka M.,Tesařová E. a kolektiv. Hematologie a transfuzní lékařství I, Hematologie. Grada, Praha, 2011: 5-421
  • PECKA, Miroslav. Laboratorní hematologie v přehledu : fyziologie a patofyziologie krevní buňky. 1. vyd. Český Těšín: FINIDR, 2006, 304 s. ISBN 8086682021. info
  • PECKA, Miroslav. Laboratorní hematologie v přehledu : fyziologie a patofyziologie hemostázy. 1. vyd. Český Těšín: FINIDR, 2004, 237 s. ISBN 808668203X. info
Teaching methods (in Czech)
přednáška s využitím audiovizuálních učebních opor (pp-prezentace, komentovaná videa) včetně interaktivních vstupů;
Assessment methods (in Czech)
ústní zkouška
Language of instruction
Czech
Further Comments
Study Materials
The course is also listed under the following terms Spring 2017, Spring 2018, spring 2019, spring 2020, spring 2021, spring 2022, spring 2023, spring 2024, spring 2025.
  • Enrolment Statistics (Spring 2016, recent)
  • Permalink: https://is.muni.cz/course/med/spring2016/MBKH081p