DU1356 Field Seminary: Theory and Practice of the Art Presentation, Museum of Art

Faculty of Arts
Spring 2006
Extent and Intensity
1/1. 3 credit(s). Type of Completion: k (colloquium).
Teacher(s)
prof. PhDr. Ladislav Kesner, Ph.D. (lecturer)
Guaranteed by
prof. PhDr. Ladislav Kesner, Ph.D.
Department of Art History – Faculty of Arts
Contact Person: prof. PhDr. Ladislav Kesner, Ph.D.
Timetable
Mon 18:20–19:55 B11
Course Enrolment Limitations
The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
fields of study / plans the course is directly associated with
there are 6 fields of study the course is directly associated with, display
Course objectives (in Czech)
Proseminář se soustřeďuje na historické, teoretické i praktické aspekty prezentování vizálního umění v muzejních a galerijních expozicích a výstavách, mj. s ohledem na budoucí působení studentů v této oblasti. Jeho cílem je rovněž posílit schopnosti kritické reflexe a analýzy výstavního a muzejního média.
Syllabus (in Czech)
  • 1. Vystavování objektů v rituálním a funerárním kontextu v starověkých společnostech (Egypt, Přední Východ, Čína, předkolumbovská Amerika, Antika; Počátky sběratelství v staré Číně a renesanční Evropě, aristokratické sbírky, kabinety kuriozit. 2. Vznik muzeí umění a výstav a jejich vývoj ve 20.století;transformace muzea po roce 1970; kritika tradičního konceptu muzea v teorii od 80.let 20.století, nové formy vystavování umění; muzeum jako součást kulturního průmyslu, sociální role soudobého muzea, dilemata soudobého muzea. 3. Strategie a formáty prezentace umění v expozici, interpretace formou vystavení, kontextualizace výtvarného díla; historie a geografie umění v muzeu. 4. Recepce uměleckého díla v muzeu; vnímání v muzeu; muzejní prožitek a estetický prožitek a způsoby jeho utváření. 5. Prostor muzea: architektura muzeí umění a výstavních prostor; kreativní práce s výstavním prostorem. 6. Reflexe nad muzei a vystavováním, umělecká kritika ve vztahu k muzeu a vystavování výtvarných děl. 7. Virtuální muzea, prezentace umění ve virtuálním prostoru 8. Kurátor a kurátorství - základní otázky kurátorské práce (etika, odpovědnost, vztah kurátor-umělec, kurátor jako interpret). 9. Tvorba koncepce, plánování, design, instalace a management výstavního projektu 10. Exkurze
Assessment methods (in Czech)
Referát na semináři, písemná verze referátu (v rozsahu min. 5 stran) po skončení semestru. Tématem referátu je buď představení, analýza a kritika konkrétního muzea, nebo výstavního projektu (současného nebo minulého, domácího či zahraničního), případně kritické a mediální reflexe muzea nebo výstavy. nebo prezentace vlastního výstavního projektu (reálného nebo fiktivního) (Představení tématu nebo díla, proč by mělo být vystaveno? Čím je zajímavé nebo aktuální? Jaké jsou vaše kurátorské cíle a strategie, kde a jakým způsobem téma budete prezentovat, jaké formáty a způsoby prezentace využijete?, s kým budete na realizaci spolupracovat?, management, harmonogram a rozpočet projektu).
Language of instruction
Czech
Further Comments
The course is taught annually.
The course is also listed under the following terms Spring 2007, Autumn 2007, Autumn 2008, Autumn 2009, Autumn 2011, Autumn 2012.
  • Enrolment Statistics (Spring 2006, recent)
  • Permalink: https://is.muni.cz/course/phil/spring2006/DU1356