PSB_203 Methods of Mental Hygiene

Faculty of Arts
Spring 2006
Extent and Intensity
1/1/0. 4 credit(s). Type of Completion: k (colloquium).
Teacher(s)
PhDr. Pavel Humpolíček, Ph.D. (lecturer)
doc. PhDr. Alena Slezáčková, Ph.D. (lecturer)
Guaranteed by
doc. PhDr. Mojmír Tyrlík, Ph.D.
Department of Psychology – Faculty of Arts
Contact Person: Jarmila Valchářová
Timetable
Mon 18:20–20:45 ACPS Údolní 53
Prerequisites (in Czech)
PSA_011 Mental hygiene
Course Enrolment Limitations
The course is only offered to the students of the study fields the course is directly associated with.

The capacity limit for the course is 25 student(s).
Current registration and enrolment status: enrolled: 0/25, only registered: 0/25
fields of study / plans the course is directly associated with
Course objectives (in Czech)
Předmět si klade za cíl nejen prakticky seznámit studenty s vybranými metodami duševní hygieny, ale poskytnout jim také nosné teoretické zázemí daného oboru uvažování. Vychází z biopsychosociálního přístupu k člověku, všímá si nároků na něj kladených, zaměřuje se na způsoby zvládání náročných životních situací a nabízí možnosti jejich zefektivnění. Teoretická část, seznamující s teoretickými a filozofickými východisky předmětu, je organicky propojena s přehledem různých pojetí a přístupů k člověku jako psychosomatické bytosti v rozličných historických a sociokulturních podmínkách (Indie, Čína, Japonsko, Evropa...). Praktická část výuky je věnována představení vybraných metod zážitkového a sebezkušenostního charakteru, přičemž důraz je kladen na bezpečné osvojení si těchto postupů natolik, aby mohly být v případě potřeby efektivně zabudovány do repertoáru technik zvládání náročných situací každého z účastníků. Jako základní metoda bude představen Autogenní trénink J.H. Schultze a možnosti jeho využití, prezentovány mohou být také postupy vycházející z klasické jógy, vybrané postupy zdravotních cvičení vycházejících z čínských a japonských tradic (do-in, tai-chi, cchi-kung). Představeny budou i relaxační postupy využívající práci s hudbou a imaginacemi, některé prvky somatické psychoterapie, Leunerův postup KIP či principy tzv. Teorie orgánových systémů. Nedílnou součástí každého setkání je závěrečné inquiry, integrující získané poznatky a prožitky do smysluplného celku. Účastníkům programu doporučujeme zvolit vhodný (lehký, vzdušný, volnému pohybu nebránící) oděv!
Syllabus (in Czech)
  • Předmět si klade za cíl nejen prakticky seznámit studenty s vybranými metodami duševní hygieny, ale poskytnout jim také nosné teoretické zázemí daného oboru uvažování. Vychází z biopsychosociálního přístupu k člověku, všímá si nároků na něj kladených, zaměřuje se na způsoby zvládání náročných životních situací a nabízí možnosti jejich zefektivnění. Teoretická část, seznamující s teoretickými a filozofickými východisky předmětu, je organicky propojena s přehledem různých pojetí a přístupů k člověku jako psychosomatické bytosti v rozličných historických a sociokulturních podmínkách (Indie, Čína, Japonsko, Evropa...). Praktická část výuky je věnována představení vybraných metod zážitkového a sebezkušenostního charakteru, přičemž důraz je kladen na bezpečné osvojení si těchto postupů natolik, aby mohly být v případě potřeby efektivně zabudovány do repertoáru technik zvládání náročných situací každého z účastníků. Jako základní metoda bude představen Autogenní trénink J.H. Schultze a možnosti jeho využití, prezentovány mohou být také postupy vycházející z klasické jógy, vybrané postupy zdravotních cvičení vycházejících z čínských a japonských tradic (do-in, tai-chi, cchi-kung). Představeny budou i relaxační postupy využívající práci s hudbou a imaginacemi, některé prvky somatické psychoterapie, Leunerův postup KIP či principy tzv. Teorie orgánových systémů. Nedílnou součástí každého setkání je závěrečné inquiry, integrující získané poznatky a prožitky do smysluplného celku. Účastníkům programu doporučujeme zvolit vhodný (lehký, vzdušný, volnému pohybu nebránící) oděv!
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
Study Materials
The course is taught annually.
The course is also listed under the following terms Autumn 1998, Spring 1999, Spring 2000, Spring 2001, Spring 2002, Spring 2003, Spring 2004, Autumn 2006, Spring 2007, Spring 2008, Autumn 2008, Spring 2009, Autumn 2009, Spring 2010, Autumn 2010, Spring 2011, Autumn 2011, Spring 2012, Autumn 2012, Spring 2013, Autumn 2013, Spring 2014, Autumn 2014.
  • Enrolment Statistics (Spring 2006, recent)
  • Permalink: https://is.muni.cz/course/phil/spring2006/PSB_203