23. 11. 2018 13:10nové

Máte nejasnosti ohledně toho, jak studium v tomto programu probíhá?

Zajímá vás, co vás v rámci tohoto studia čeká?

Volíte mezi příbuznými programy a potřebujete více podrobností?

Tápete, jakým směrem se může po absolvování tohoto programu ubírat vaše kariéra?

Neváhejte se zeptat na cokoli, co vás ohledně náplně vybraného programu zajímá!


Toto fórum neslouží pro dotazy spojené s administrativou přijímacího řízení, ty směřujte na e-mail: prihlaska@muni.cz, nebo se podívejte na nejčastěji kladené otázky a odpovědi: http://is.muni.cz/prihlaska/faq/.

8. 5. 2020 08:59nové
1/1
Dobrý den,
koukala jsem na povinné předměty v rámci tohoto oboru a nejsem si úplně jistá, co se po úspěšném studiu dá dělat. Oproti studentům technických škol bude nejspíš chybět znalost fyziky a mechaniky, zároveň zde není ani vzdělání ekonoma pro příp. finanční analýzy apod. Jak tedy specificky může vypadat práce absolventa?
Předem děkuji za odpověď.
10. 5. 2020 14:30nové
2/2
Zdravím kolegyně,
daří se nám sledovat kariéry velké většiny našich absolventů (učí nám v kurzech, máme jednou ročně alumni párty atd.) a jsme spokojení. Vychází to z následujících důvodů:
1) V Evropě i v ČR se energetické sektory za poslední dvě dekády výrazně proměnily. Už to není jen o tom technicky vyrobit energie a ekonomicky je prodat. Národní trhy se propojily, přidala se úroveň EU a dalších institucí (třeba klimatických). Tzn. se řeší celý obrovský balík nové agendy, která dřív vůbec neexistovala, ale která je dnes velmi důležitá. A na tu mi cílíme.
2) Náš obor je spíše menší a zároveň v ČR (resp. s výjimkou jedné drobnosti v Polsku v celé CEE) výjimečný. Takže na pracovní trh dodáváme malé počty lidí, které je ten trh schopný velmi dobře integrovat. V tuto chvíli podstatná část našich studentů pracuje už při studiu (v oboru), to je myslím dobrý signál.
3) jsme v kontaktu se zaměstnavateli (mj. i přes naše absolventy) a snažíme se reflektovat, po čem je poptávka.
4) máme absolventy jak v utilitách (ČEZ, N4G), tak v regulačních orgánech (ERU), tak v NGO, tak ve státních institucích (MPO...), tak v investičních firmách...
= neumím Vám garantovat práci po studiu. Nicméně děláme všechno pro to, aby naši absolventi byli úspěšní a zdá se, že se nám to daří. (Znovu opakuji, sledujeme většinu absolventů, ale ne všechny, takže mohou být i méně úspěšní absolventi, o kterých nevím).
Filip