23. 11. 2018 13:10nové

Máte nejasnosti ohledně toho, jak studium v tomto programu probíhá?

Zajímá vás, co vás v rámci tohoto studia čeká?

Volíte mezi příbuznými programy a potřebujete více podrobností?

Tápete, jakým směrem se může po absolvování tohoto programu ubírat vaše kariéra?

Neváhejte se zeptat na cokoli, co vás ohledně náplně vybraného programu zajímá!


Toto fórum neslouží pro dotazy spojené s administrativou přijímacího řízení, ty směřujte na e-mail: prihlaska@muni.cz, nebo se podívejte na nejčastěji kladené otázky a odpovědi: http://is.muni.cz/prihlaska/faq/.

Nelča Svobodová
7. 1. 2020 22:27nové
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na průběh studia dějin starověku. Jak probíhají? Co všechno musí student plnit? Dá se studium stududovat dálkově?
8. 1. 2020 16:49nové
Milá paní kolegyně,
předpokládám, že máte zájem o bakalářské studium. Můžete si vybrat studium jednooborové nebo v kombinaci s jiným oborem v rámci MUNI.
V rámci povinných předmětů musíte splnit přednášky a semináře ke všem obdobím starověku (úvod a proseminář, Přední východ I a II, Řecko I a II, Řím I a II, přechodné období mezi antikou a středověkem), přednášky z místopisu Řecka a staré Itálie, starověkého dějepisectví a práva. V případě jednooborového a dvouoborového studia v hlavním plánu také dva interpretační semináře, kde se čtou starověké texty (v rámci bakalářského studia ještě spíše v překladech).
Jednooborové studium a hlavní plán dvouoborového má také povinnost studia pramenných jazyků - 4 semestry prvního a 2 semestry druhého (jednoobor) nebo 4 semestry jednoho (hlavní plán dvouoboru). Na výběr je latina, stará řečtina, akkadština; u dvouoboru jen latina a řečtina. U vedlejšího plánu dvouoboru je jazyk pouze volitelný.
Dále absolvujete určité počty (podle zvoleného studijního plánu) povinně volitelných předmětů z oblasti starověkého náboženství, filozofie, literatury, hmotné kultury atd.
Součástí studia je i studijní soustředění (blok přednášek a seminářů spolu s doplňkovými aktivitami mimo Brno), pravidelně v rámci předmětů nebo samostatně bývají organizovány exkurze (muzea, památky u nás i v zahraničí; Vídeň, Budapešť, Řím, jižní Itálie, Řecko...). Praktiky každý semestr se koná kurz/přednáška zahraničních vyučujících. Můžete také do zahraničí vyjet s podporou stipendia (Erasmus+, Freemover...).
Účast na přednáškách je doporučená, na seminářích povinná, záleží ale vždy na konkrétním vyučujícím.
Dálkové studium zatím bohužel nenabízíme.