23/11/2018 13:10new

Máte nejasnosti ohledně toho, jak studium v tomto programu probíhá?

Zajímá vás, co vás v rámci tohoto studia čeká?

Volíte mezi příbuznými programy a potřebujete více podrobností?

Tápete, jakým směrem se může po absolvování tohoto programu ubírat vaše kariéra?

Neváhejte se zeptat na cokoli, co vás ohledně náplně vybraného programu zajímá!


Toto fórum neslouží pro dotazy spojené s administrativou přijímacího řízení, ty směřujte na e-mail: prihlaska@muni.cz, nebo se podívejte na nejčastěji kladené otázky a odpovědi: http://is.muni.cz/prihlaska/faq/.

Adéla Janésková
17/11/2020 21:44new

Dobrý večer přeji,

měla bych, prosím, dotaz.
Pochopila jsem právně, že člověk, co chce studovat tento obor, již musí mít nějaké základy? Naprostý laik si tenhle obor zvolit nemůže?
Jsem lehce zmatená skrz ty oborové testy.
A pokud ano, jsem schopná se to doučit sama, abych byla úspěšná při oborových testech? Nebo si zařídit nějaký kurz/y?
Děkuji mockrát za zodpovězení.

S pozdravem,
Janésková Adéla.
18/11/2020 10:31new

Vážená slečno Janésková,

děkuji za Váš dotaz. Dovolím si uvést záležitost na pravou míru.

Oborový test nepředpokládá znalosti praktického japonského jazyka (gramatiky, slovíček atd.). Očekává však znalost slabičných abeced (hiragana a katakana), avšak pouze znalost pasivní (pod tou si představme schopnost identifikovat zvukovou podobu slova zapsaného jednou z těchto abeced – zapsanou pomocí standardní anglické, tzv. Hepburnovy transkripce).

Kromě toho se očekává znalost japonských reálií (základní znalosti japonských dějin, kultury, zeměpisu, současného dění apod.). Znalosti se neočekávají v míře akademické. Cílem testu je ověřit dlouhodobější motivaci uchazeče o studium japonského jazyka a kultury. Má-li uchazeč dlouhodobý zájem, předpokládá se, že svůj zájem promítá do sbírání informací o Japonsku. Čerpá tedy z veřejnosti běžně dostupné literatury či on-line zdrojů (viz mj. zde). V rámci motivace pak má prokázat též pasivní znalost výše zmíněných abeced (v oborovém testu však otázky, které se týkají pasivní znalosti slabičného písma zabírají jen 1/5 všech otázek), které lze studovat opět buď z běžně dostupných zdrojů nebo z doporučené literatury.

Kromě samostatné přípravy mají uchazeči možnost také přihlásit se do přípravného kurzu, který každoročně vypisujeme (na jaře 2020 byl, bohužel, z důvodů protipandemických opatření těsně před realizací zrušen) a který bývá k dispozici k zakoupení v Obchodním centru MU. Ten je zaměřen především na výklad slabičného písma (pro potřeby samostudia), transkripce a představení základních zdrojů pro studium reálií.

Lze tedy říct, že skrz oborový test nelze projít, je-li člověk "naprostý laik" (tj. neví-li o Japonsku prakticky nic). Současně však platí, že se nepředpokládá "odborník" a na test se lze připravit i bez nutnosti absolvovat jakékoliv předchozí (institucionální) studium či kurzy.

Snad tedy nyní budete mít jasnější představu o funkci i struktuře oborového testu. Budete-li mít jakékoliv další dotazy, jsme Vám k dispozici.

Adéla Janésková
18/11/2020 11:20new
1/1

Děkuji Vám mnohokrát.
Teď jsem si již vědoma všeho, co jsem potřebovala vědět.

Přeji příjemný den,
na shledanou.
Jan Halásek
23/2/2023 14:39new

Dobrý den,

chtěl bych se vás zeptat na sdružené studium.
Chci se hlásit na Japanologii, ale chtěl bych si k tomu přidat ještě vedlejší Čínská studia. Co se stane, když na Japanologii příjmačky udělám, ale na Čínská studia kritéria nesplním? Budu moci pořád studovat jenom Japanologii?
24/2/2023 14:25new
Vážený pane Halásku,
děkuji za Váš dotaz. Spíše než studia programu Japanistika se však týká podmínek pro studium na Filozofické fakultě MU obecně. Formální náležitosti v tomto ohledu přesněji řeší Studijní oddělení FF MU. Dovolím si Vás tedy s tímto konkrétním dotazem odkázat tam: https://www.phil.muni.cz/o-nas/organizacni-struktura/219913-studijni-oddeleni#prijimaci_rizeni