26/11/2018 11:42new

Máte nejasnosti ohledně toho, jak studium v tomto programu probíhá?

Zajímá vás, co vás v rámci tohoto studia čeká?

Volíte mezi příbuznými programy a potřebujete více podrobností?

Tápete, jakým směrem se může po absolvování tohoto programu ubírat vaše kariéra?

Neváhejte se zeptat na cokoli, co vás ohledně náplně vybraného programu zajímá!

Toto fórum neslouží pro dotazy spojené s administrativou přijímacího řízení, ty směřujte na e-mail: prihlaska@muni.cz, nebo se podívejte na nejčastěji kladené otázky a odpovědi: http://is.muni.cz/prihlaska/faq/.
Daniela Javorská
14/1/2019 19:19new
1/1
Dobrý den,bude možné podat přihlášku na srbštinu?Popř.chorvatštinu,jaké jsou možnosti kombinací?Děkuji
14/1/2019 19:39new

Dobrý den,
v letošním roce lze podat přihlášku na tři studijní plány programu, a to sdružené studium - hlavní plán (k němu si můžete zvolit jakýkoliv vedlejší plán, který vidíte v nabídce), nebo sdružené studium - vedlejší plán (a k němu si můžete zvolit jakýkoliv hlavní plán, který vidíte v nabídce), a jako třetí je tu možnost specializace - chorvatština.

Specializace je plnohodnotné filologické studium s intenzivním jazykovým kurzem chorvatštiny, jehož cílem je připravit studenta na co nejvyšší možné úrovni ovládat zejména jazyk a literaturu, sdružená studia mají nabídku jazykových kurzů poněkud omezenou, protože jsou primárně zaměřeny na historii, kulturu a etnografii Balkánu a je vhodné je kombinovat s obory, které mohou dobře doplnit (jiné jazyky nebo společenské vědy, historie apod.).

Chorvatština sice není srbština, ale tyto jazyky jsou naprosto srozumitelné, když se naučíte chorvatsky, domluvíte se i v Srbsku, Bosně a Hercegovině i Černé Hoře. Pokud byste ale trvala na srbštině, pak nabízíme i kurzy srbského jazyka, ty jsou určeny pro neoborové studenty a pro studenty sdruženého studia.

Pokud se tedy chcete naučit srbsky, zvolte si plán sdružený a v rámci něj pak studujte srbštinu, pokud se chcete naučit chorvatsky, zvolte si specializaci chorvatština, která Vám zaručí mnoho jazykových hodin a cvičení.

Pokud Vám není něco jasné, klidně se dál ptejte :)

Zdraví
Pavel Pilch
Daniel Zajác
25/2/2021 01:26new
Dobrý den, rád bych se zeptal na časovou náročnost studia. Je někde možnost nahlédnout do rozvrhu hodin současných studentů programu "Jihoslovanská a balkánská studia – Chorvatština" nebo alespoň do studijního plánu? Děkuji
25/2/2021 08:09new

Dobrý den,
předně děkuji za zájem o náš program.

Pokud jde o časovou náročnost studia, považuji ji za standardní vzhledem k filologickým oborům fakulty. V každém semestru byste měl získat ideálně 30 kreditů, což znamená mít zapsáno zhruba 6–8 předmětů, čili asi 12–16 vyučovacích hodin týdně. To je čas strávený přímou výukou, samozřejmě se k tomu přidávají další časové náklady – samostudium, četba povinné literatury, vypracování domácích zadání (zejména v praktických předmětech).

Pokud jde o rozvrh, většina programů na MU nemá pevně stanovený rozvrh pro studenty či obory. Pevně jsou stanoveny rozvrhy jednotlivých předmětů a student si sám jejich výběrem svůj rozvrh "poskládá". Existují samozřejmě doporučené studijní plány, jichž se doporučujeme držet, ale nejsou striktně vyžadovány. K rozvrhům samotných studentů bohužel nemáme přístup, to mají jen oni sami, ale ukázku doporučeného studijního plánu pro specializaci chorvatština najdete např. zde: https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/bakalarske-studium/24284-jihoslovanska-a-balkanska-studia

Rozklikněte si sekci "Předměty - příklad průchodu studiem" a vyberte chorvatštinu, rozbalí se Vám doporučená skladba předmětů po semestrech. Na téže stránce naleznete i podrobnější informace o předmětech.

Pokud Vám mohu ještě nějak pomoci, neváhejte se zeptat, případně pište na pilch@phil.muni.cz.

Zdraví
Pavel Pilch
Daniel Zajác
26/2/2021 01:27new

Mockrát děkuji za odpověď.

Co se týče rozsahu, u většiny předmětů je mi vše jasné, až na předměty Jazykový kurz B1 až B6. Například u předmětu Jazykový kurz B1 je uvedeno "Šest hodin cvičení týdně", znamená to tedy, že se jedná o cvičení, které probíhá každý den v týdnu (jeden den dokonce dvakrát)?

Pokud bych se tedy řídil doporučenou skladbou předmětů, znamená to, že v prvním semestru mě bude čekat 7 předmětů, které zaberou 18 vyučovacích hodin týdně?

Ještě jednou děkuji za Vaši vstřícnost a rychlost odpovědí.
26/2/2021 07:06new

Dobrý den,
jde o šest hodin týdně celkem, bývá to rozděleno na dva bloky po 2 a 4 hodinách, čili do dvou dní.

Ano, počítáte to správně, kdybyste si zapsal to, co je v tom ukázkovém plánu, bylo by to 16 hodin povinných předmětů + 2 h povinně volitelného, v prvním semestru.

Zdraví Pavel Pilch