23/11/2018 13:10new

Máte nejasnosti ohledně toho, jak studium v tomto programu probíhá?

Zajímá vás, co vás v rámci tohoto studia čeká?

Volíte mezi příbuznými programy a potřebujete více podrobností?

Tápete, jakým směrem se může po absolvování tohoto programu ubírat vaše kariéra?

Neváhejte se zeptat na cokoli, co vás ohledně náplně vybraného programu zajímá!


Toto fórum neslouží pro dotazy spojené s administrativou přijímacího řízení, ty směřujte na e-mail: prihlaska@muni.cz, nebo se podívejte na nejčastěji kladené otázky a odpovědi: http://is.muni.cz/prihlaska/faq/.

Natália Mokošáková
12/5/2020 23:21new
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, v ktorom semestri sa začína vyučovať cudzí jazyk, ak mám odbor mediteránní studia ako vedľajší.
Vopred ďakujem.
Mokošáková
13/5/2020 09:26new
Dobrý den.
Podle doporučeného studijního plánu je jazyk zařazen do třetího semestru. Má to především dva důvody:
1. předpokládáme totiž, že studenti vedlejšího studia se v prvním roce zaměří na svůj hlavní obor, na němž budou nakonec i psát diplomovou práci;
2. výuka jazyka je rozložena na 4 semestry (tedy dva roky), ověření jazykových znalostí je součástí státní zkoušky, a je tedy vhodné být v intenzivním kontaktu s jazykem v semestru, kdy student přistoupí ke státní zkoušce.
Doporučený průchod jednotlivými semestry si můžete zobrazit také v ISu, v sekci Katalog programů: https://is.muni.cz/predmety/studijni_plan?fakulta=1421;plan_id=24209;zobrazeni=semestr.
Nicméně je třeba zdůraznit, že se jedná o doporučený studijní plán, nikoli povinný. Je tedy především na zodpovědnosti studenta, aby si studijní plán sestavil tak, aby mu umožnil úspěšně ukončit studium ve standardní době studia. Teoreticky tedy můžete začít studovat zvolený jazyk už v prvním semestru a ve třetím roce (pátém a šestém semestru) si zapsat předmět jazyková cvičení.
V případě dalších dotazů (týkajících se studia programu, studijního plánu, výběru jazyků apod.) můžete psát zde i do emailu.
Natália Mokošáková
13/5/2020 23:56new
Dobre, zatiaľ ďakujem.
1/12/2020 08:57new
Dobrý den, zajímalo by mě, pokud si zvolím tento program jako hlavní, je nutné absolvovat i třetí jazyk? (angličtina, ruština, němčina, francouzština, španělština). Pokud si tento program volim jako hlavní, čekají mě dva jazyky. Popřípadě uznavá se "jazyk pro akademické účely" na jiné fakultě (Prf)?
Děkuji předem za odpověď.
1/12/2020 14:12new
Dobrý den.
V rámci bakalářského studia musíte každopádně absolvovat světový jazyk v rámci předmětů povinných pro všechny studenty Filozofické fakulty. Jazyky, které byste studovala v rámci programu Mediteránní studia (MED), NELZE započítat jako povinný světový jazyk na úrovni B2 jednoduše proto, že v rámci programu MED je výstupní úroveň jazyků nižší (A2-B1 dle zvoleného mediteránního jazyka).
Pokud byste si tedy zvolila MED jako jednooborové studium, během studia byste musela povinně prokázat znalost tří jazyků: dvou na MED a jednoho v rámci tzv. Společných předmětů (např. španělština a novořečtina v rámci MED a angličtina v rámci Společných předmětů). (Připomínám, že v rámci povinných předmětů MED nelze kombinovat dva románské jazyky.)
Pokud byste si zvolila MED jako hlavní studijní plán, během studia byste povinně v rámci MED absolvovala jeden jazyk (např. arabštinu) a další v rámci Společných předmětů (např. španělštinu). (Pokud byste však jako vedlejší studijní plán zvolila studium dalšího jazyka, nebo program, jehož součástí je jazyková výuka, musela byste absolvovat další jazyk navíc.)
Jaké jsou požadavky na jazykové znalosti v rámci Právnické fakulty a za jakých podmínek případně lze uznat jazykovou výuku z jiných fakult, bohužel nevím. Zeptejte se přímo na Právnické fakultě, ať máte jistotu.
Pokud budete mít další dotazy k tomuto tématu, anebo jiným záležitostem týkajících se MED, neváhejte znovu napsat.
2/12/2020 08:22new
Děkuji za odpověď, pomohlo mi to ujasnit si jak studovat. Jednooborové studium bude to správné.
Lukáš Beran
last modified 21/5/2021 21:28 new
Dobrý den, nebyl jsem přijat z důvodu neprospěch u přijímací zkoušky. V kategorii požadavky na přijetí, je ale napsáno, že součástí kritérií na přijetí je jenom pořadí v TSP. Znamená to že jsem byl "pod čarou" a mám ještě malou šanci na přijetí, nebo jsem špatně pochopil kritéria. Děkuji předem za odpověď.
Milý Lukáši,
nebyl jste přijat bohužel pro neprospěch v TSP: váš percentil byl nižší než bylo naše požadované minimum 40. (Pokud máte o tento program opravdu zájem, sledujte stránky fakulty, je možné, že bude ještě vypsáno doplňující přijímací řízení, záleží na počtu zapsaných. To by se konalo v září a tvořil by je již oborový test.) A v každém případě můžete zkusit i příští rok nové TSP. Zdravím Vás. Katarina Petrovićová.
Anna Julie Javoříková
12/5/2023 14:57new

Dobrý den,
ráda bych se optala, zda bude tento obor otevřen v dodatečném přijímacím řízení 2023, prosím? Kdy se případně tuto informaci mohu dozvědět?

Ráda bych Mediteránní studia studovala jako hlavní obor a Katalánský jazyk a literaturu jako vedlejší obor. Domníváte se, že je tato kombinace vzhledem k vyššímu počtu jazyků adekvátní?

Je možné v rámci oboru vyjet do zahraničí?

Moc Vám děkuji předem za odpověď, omlouvám se za počet dotazů.

S přáním hezkého dne
A. Javoříková
Milá uchazečko,
ano, obor otevřeme i v dodatečném řízení. Tato informace bude zveřejněna souhrnně na webu fakulty v informacích o přijímacím řízení, kdy přesně nevím, ale předpokládám druhou polovinu června, možná začátek července. Nyní k Vaší druhé otázce: kombinace s katalánštinou je vhodná, jazyků nebudete mít více, než kolik byste jich měla v rámci jednooborového studia Mediteránních studií, konkrétně dva (plus dva semestry latiny / řečtiny). Pokud totiž studujete Mediteránní studia ve sdruženém plánu, ať už jako hlavní, nebo vedlejší obor, studujete jeden živý jazyk a k tomu základy jednoho původního jazyka (opravdu jen základy, neobávejte se). A k tomu budete mít katalánštinu. Kombinace je nepochybně zvládnutelná, řada absolventů jednooborového plánu je toho důkazem. A do třetice: ano, výjezd do zahraničí nejen umožňujeme, ale podporujeme, naše pracoviště má řadu smluv v rámci programu ERASMUS+ (univerzity v Německu, Polsku, Itálii, Řecku, Španělsku, Portugalsku, Francii, Maďarsku, Irsku), některé smlouvy potom sdílíme s Ústavem románských jazyků a literatur.
Pokud budete mít další otázky, neváhejte a napište, ráda Vám upřesním, cokoli dalšího Vás bude zajímat.
Zdravím a přeji Vám dobré rozhodnutí a případně se těším u přijímací zkoušky.
Katarina Petrovićová
Anna Julie Javoříková
14/5/2023 15:38new

Moc Vám děkuji za odpověď!

Ještě zvažuji takovou trochu neobvyklejší kombinaci, jelikož bych se v budoucnu ráda věnovala práci s textem a neziskovému sektoru — Mediteránní studia a Pedagogika. Oboje je mi velmi blízké, ale nejsem si jistá, zda lze tyto obory dobře skloubit, nebo se jedná pouze o mou iluzorní představu. Domníváte se, prosím, že je toto dvouoborové studium také vhodné?

Předem velice děkuji za odpověď.

S přáním hezkého zbytku dne
A. Javoříková
Ano, i tyto obory jsou nepochybně kombinovatelné, myslím, že není čeho se obávat, u nás se budete věnovat filologickému studiu, na pedagogice předmětům společensko-vědním, což se doplňuje. Zdraví KP