20. 6. 2023 11:16nové
Dobrý den,
zvažuji do budoucna přihlášku na státní rigorózní zkoušku, ale v seznamu oborů nevidím Učitelství Aj pro st.školy. Je tento obor sloučen v rigorózním řízení v obrou Anglický jazyk a literatura? Studuji jednooborově, dálkově (1. ročník NMgr.)
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

chtěla bych se informovat na požadované vzdělání pro přihlášení se k oboru Učitelství AJ pro střední školy. V informacích je uvedeno, že se vyžaduje dosažení bakalářského vzdělání, ale není specifikováno jakého. Dobře chápu, že není podmínkou dosažení bakalářského vzděláni přímo v oboru angličtina?

Děkuji za Vaši odpověď.
6. 2. 2023 08:22nové

Hello, (I have to write my response in English),

It is correct that a bachelor degree is required. It does not have to be in English. However, high proficiency in English is a requirement. Part of the interview process is a proficiency test in English language. Further information about the admission process is available on the website.
Best regards

Hello Mr. Rankin,

Thank you for your answer. I understand I need a C1-C2 level of English, plus some background in linguistics, literature and history and teaching. I will check the website for more details.

Thank you.

Best regards
Nikola Vašková
27. 10. 2022 12:34nové

Dobrý den,
mám zájem o jednooborové kombinované studium oboru Učitelství anglického jazyka a literatury pro střední školy. Budu mít vystudovaný Anglický jazyk se zaměřením na cestovní ruch. Nemám tedy splněný žádné pedagogicko-psychologické předměty. Bylo by možné si u vás na univerzitě tyto nutné předměty dodatečně dodělat?

Děkuji,
Nikola Vašková
20. 4. 2022 11:22nové
Dobrý den,
rád bych se zeptal, zda už existuje možnost se dozvědět přibližný termín přijímacích zkoušek na Učitelství anglického jazyka pro střední školy. Popřípadě kdy by mohla být tato informace k dispozici.
Mockrát děkuji za odpověď.
Viktor Šťastný
22. 4. 2022 14:17nové

Dobrý den,

děkuju za zprávu a za zájem o program Učitelství anglického jazyk a literatury pro střední školy na FF MU.

Předběžně to vypadá tak, že se přijímací zkoušky budou konat ve druhé polovině června. V tuto chvíli je ale stále otevřené přijímací řízení a uchazeči mohou podávat přihlášky, není zřejmé, kolik bude uchazečů, jestli budou nějaká pandemická opatření, atd., takže přesný termín nyní nemohu sdělit. Dozvíte se ho ze Studijního oddělení po uzavření přihlášek (předběžně v polovině května) -- termín se objeví v elektronické přihlášce a měli byste také dostat e-mailem pozvánku. Tento termín bude platit.

S pozdravem

František Tůma
Katka Fedrová
13. 3. 2022 20:20nové

Dobrý den, ráda bych se zeptala na první část přijímacích zkoušek na Učitelství angl. jazyka pro střední školy, kterou je písemný test. Rozumí se tomu tedy že se test bude rovnat podobě CAE a CPE dle Cambridge, a to jak například v Částech Use of English, Reading a Listening? Dále bych se zeptala zda existuje někde k nalezení vzorová ukázka tohoto testu.

Děkuji s přáním hezkého dne,
Fedrová
21. 3. 2022 07:12nové

Dobrý den,

děkuji za zprávu a za zájem o program Učitelství anglického jazyka pro střední školy na FF MU.

Ano, písemný test se skládá z položek, které typově a náročností odpovídají těm ze zkoušek Advanced (CAE) a Proficiency (CPE). Test obsahuje především komponenty Use of English a Reading. Vzorové ukázky testu, bohužel, nejsou k dispozici.

S pozdravem

František Tůma
28. 3. 2021 12:58nové

Dobrý deň,

rada by som sa opýtala na možnosť odpustenia príjmacích skúšok. Minulý rok som ukončila štúdium anglistike na FF MU s výborným prospechom. Boli by mi skúšky odpustené aj v tomto prípade, keď som zoštátnicovala v roku 2020?

Ďakujem pekne a prajem príjemný deň,

McCullough
30. 3. 2021 12:07nové

Dobrý den,

děkuji za zájem o studium v programu Učitelství anglického jazyka a literatury pro střední školy.

Ano, pokud máte z loňských bakalářských státnic (písemná část) na KAA FF MU známku A, můžete žádat o prominutí přijímací zkoušky -- to je uvedeno na https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/navazujici-magisterske-studium/24421-ucitelstvi-anglickeho-jazyka-a-literatury-pro-stredni-skoly

Tento úkon řešíte s oddělením pro přijímací řízení na prijimaci.rizeni@phil.muni.cz

S pozdravem

František Tůma
Petra Fekete
27. 3. 2021 07:12nové
Dobry den, je mozne nekde najit vzorovy test k prijimacim zkouskam nebo ukazky testu z minulych let? Dekuji
30. 3. 2021 12:04nové

Dobrý den,

děkuji za zájem o program Učitelství anglického jazyka a literatury pro střední školy.

Písemný test (tj. zkouška z praktického jazyka) odpovídá úrovni C1-C2 dle SERRJ a obsahuje běžné typy cvičení, se kterými je možné se setkat například v mezinárodních jazykových zkouškách.

Ústní zkouška ověřuje znalosti a dovednosti z lingvistiky, literatury a kultury a vychází z doporučeného seznamu literatury, která je povinná v bakalářském studiu anglistiky na KAA FF MU (https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/navazujici-magisterske-studium/24421-ucitelstvi-anglickeho-jazyka-a-literatury-pro-stredni-skoly).

S pozdravem

František Tůma
reina n
6. 1. 2021 18:30nové
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda bude možné studovat tento program kombinovaně, když jsem si bakaláře udělala jinde? (Anglický jazyk se zaměřením na vzdělávání (Bc.) v Plzni) Nebo pouze stačí, když zvládnu přijímací zkoušky?
7. 1. 2021 13:57nové

Dobrý den,

děkuji za zprávu a za zájem o program Učitelství anglického jazyka a literatury pro střední školy na KAA FF MU.

K přijetí do studia je nezbytné podat přihlášku a úspěšně složit přijímací zkoušku, která má dvě části. Ty se zaměřují na praktický jazyk i na specifické oborové znalosti (z lingvistiky, literatury a kultury). K podrobnostem viz údaje o příjímacím řízení na https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/navazujici-magisterske-studium/24421-ucitelstvi-anglickeho-jazyka-a-literatury-pro-stredni-skoly

Kombinovaně lze program studovat pouze jednooborově (tj. nelze mít dvě aprobace). To, odkud máte bakalářský titul, nehraje v přijímacím řízení roli.

Pokud budete mít nějaké další otázky, neváhejte se zeptat.

S pozdravem

František Tůma
Aneta Novotna
20. 12. 2020 13:39nové
Dobrý den,
uvažuji o studiu navazujícího magisterského studia v kombinované formě. Bydlím a pracuji v Ústeckém kraji, a tak by mě zajímalo, jestli je možné splnit praxi na místních středních školách.


Děkuji za odpověď.

Novotná Aneta

21. 12. 2020 07:23nové
Dobrý den,
děkuji za dotaz.
Ohledně praxí na středních školách panuje v současné době (zejména kvůli jejich uzavření v době epidemie) řada otazníků, nicméně podle aktuálních pravidel je možné praxi (náslechovou i výukovou) vykonávat i na školách v místě trvalého bydliště v ČR.
S pozdravem
František Tůma
Vladimír Hlocký
13. 10. 2020 14:23nové

Zdravím!

Uvažuji o studiu bakalářského programu "Anglický jazyk se zaměřením na vzdělávání" na Pedagogické fakultě. Na webu je uvedeno, že tento program má své logické pokračování v navazujícím magisterském programu Učitelství anglického jazyka pro základní školy. Ovšem já bych rád vyučoval na škole střední. Je možné, po dokončení bakalářského programu z Pedagogické fakulty, si podat přihlášku k vám na navazující magisterský program "Učitelství anglického jazyka a literatury pro střední školy?"

Popř. kdybych se držel logického magisterského programu na Pedagogické fakultě, tedy učitelství pro základní školy, uděluje mi tento diplom oprávnění vyučovat i na škole střední?

Děkuji mnohokrát!
13. 10. 2020 16:22nové

Dobrý den,

děkuji za dotaz a za zájem o program Učitelství anglického jazyka a literatury pro střední školy.

To, že se přihlásíte do bakalářského studia Anglický jazyk se zaměřením na vzdělávání na Pedagogické fakultě, formálně nijak nebrání následnému podání přihlášky do programu Učitelství anglického jazyka a literatury pro střední školy na Filozofické fakultě. Pro přijetí do studia nicméně musíte složit přijímací zkoušky, které mají i oborovou část (lingvistika, literatura a kulturní studia), jež vychází z povinné literatury v klíčových kurzech bakalářského programu Anglický jazyk a literatura na FF MU. Soupis doporučené literatury je součástí informací o přijímacích zkouškách.

Pokud je mi známo, s diplomem z učitelství pro ZŠ jste kvalifikován pouze k výuce na příslušném stupni základních škol, nicméně existují možnosti placeného Doplňujícího pedagogického studia (DPS), díky nimž je možné si kvalifikace rozšířit i pro střední školy.

Chcete-li se stát učitelem pro střední školy, jeví se jako cesta přihlásit se do bakalářského programu Anglický jazyk a literatura a pak do navazujícího studia na FF MU, kde učitelství angličtiny pro střední školy přímo nabízíme.

Pokud budete mít jakékoliv další dotazy, neváhejte se na mě obrátit.

S pozdravem

František Tůma
2. 10. 2020 23:26nové

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli je možné začít studovat program Učitelství anglického jazyka a literatury pro střední školy i v jarním semestru. Ptám se proto, že při vypisování přihlášek jsem tento program nenašla.

Děkuji.
3. 10. 2020 09:34nové
Dobrý den,
děkuji za dotaz a za zájem o Učitelství anglického jazyka a literatury pro střední školy na FF MU. Do programu přijímáme studenty pouze jednou ročně, a to od podzimního semestru s podáváním přihlášek obvykle od ledna do konce dubna.
S pozdravem
František Tůma
10. 4. 2020 12:27nové
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či je možné ísť študovať tento odbor aj keď nemám Bc z anglistiky ani pedagogiky (študovala som japanistiku). Ďalej, je problém, že som Slovenka? Pýtam sa preto, aby som nepodávala prihlášku zbytočne.
Ďakujem.
14. 4. 2020 16:02nové

Dobrý den,

děkuju za dotaz a za zájem o studiu učitelství angličtiny pro střední školy na FF MU.

Program je pro nastávající akademický rok (2020/2021) otevřen zájemcům z různých fakult a univerzit, nicméně součástí přijímací zkoušky je test z obecné angličtiny (zhruba na úrovni C2) a oborový test, který ověřuje znalosti uchazečů z lingvistiky, kultury a literatury na úrovni bakalářského studia anglistiky na FF MU -- k doporučené literatuře viz
https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/navazujici-magisterske-studium/24421-ucitelstvi-anglickeho-jazyka-a-literatury-pro-stredni-skoly

Důvodem, proč jsme oborový test zařadili, je skutečnost, že studium je koncipováno jako konsekutivní. To znamená, že se předpokládá, že oborové discilíny (lingvistiku, kulturu a literaturu anglicky mluvících zemí) studenti absolvovali v bakalářském studiu; v navazujícím studiu se znalosti těch oborových disciplín již nerozvíjejí (povinnou součástí studia není žádná lingvistika, literatura ani kultura anglicky mluvících zemí), těžiště práce v navazujícím studiu je v didaktice angličtiny a praktické přípravě. Didaktika angličtiny (nebo též aplikovaná lingvistika) z těch jazykových, literárních a kulturních disciplín samozřejmě vychází, ale k prohlubování těch znalostí dochází především ve vztahu k výuce angličtiny jako cizího jazyka.

Pokud jste tedy vystudovala jiný obor než anglistiku, přihlásit se určitě můžete s tím, že součástí přijímacího řízení je test z praktické angličtiny a anglistiky.

K uchazečům ze Slovenska: ve studiu máme řadu Slováků i studenty jiných národností, což považujeme za přidanou hodnotu studia a jsme za tuto pestrost rádi. Ohledně situace s epidemií COVID-19 doporučuji sledovat https://www.phil.muni.cz/koronavirus. K dnešnímu dni mi není známo, že by se přijímací řízení pro zahraniční uchazeče mělo rušit, takže pokud o studium máte zájem, doporučoval bych přihlášku podat.

S pozdravem

František Tůma
Kateřina Kabelová
18. 3. 2020 08:24nové
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda je možné studovat kombinovaně navazující magisterské studium Učitelství anglického jazyka pro střední školy sdružené s Učitelstvím německého jazyka pro střední školy. Děkuji
19. 3. 2020 16:04nové

Dobrý den,

díky za dotaz.

V kombinované formě máme Učitelství anglického jazyka a literatury pro střední školy pouze jednooborové, takže v kombinované formě nelze k učitelství AJ přibírat druhou aprobaci. V prezenčním studiu to ale možné je, a kombinace učitelství AJ a NJ je nabízena.

S pozdravem

František Tůma
Nina Brožková
17. 3. 2020 17:02nové
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda je možné nějakým způsobem studovat Učitelství anglického jazyka a literatury pro střední školy s kombinací Učitelství španělského jazyka a literatury pro střední školy? Vidím, že to na výběr není, chci se zeptat zda je možná nějaká výjimka. Popřípadě kdybych studovala oba obory najednou, jak je to s praxemi a diplomovou prací? Děkuji.
19. 3. 2020 16:06nové

Dobrý den,

děkuji za dotaz.

Učitelství angličtiny pro střední školy na FF MU lze kombinovat v prezenčním sdruženém studiu s jinými nově akreditovanými programy učitelství na FF MU (a také na PřF MU). Bohužel, učitelství španělštiny zatím nebylo nově akreditované, proto je nabízeno pro aktuální rok jako (starý) obor, který není kombinovatelný s novými programy.

Máte-li zájem o učitelství obou těch jazyků na FF MU, pak je asi jediná možnost podat si dvě přihlášky na jednooborová studia.

S pozdravem

František Tůma
16. 3. 2020 13:39nové

Dobrý den,

rád bych se zeptal jak je to s požadavkem na druhý cizí jazyk a jeho úroveň při studiu oboru Učitelství anglického jazyka a literatury pro střední školu v kombinované formě. Platí informace, která je uvedena ve společném předmětovém základu, a tudíž potřebujeme jako angličtináři zkoušku např. z němčiny na úrovni B2? V katalogu předmětů jsem tyto předměty nenašel.

Děkuji, Marek Teper
17. 3. 2020 08:09nové
Dobrý den,

děkuju za dotaz.

Ve studijních plánech v Učitelství anglického jazyka a literatury pro střední školy nikde požadavek na zkoušku z dalšího cizího jazyka není, jediná povinná zkouška je z angličtiny (Zkouška z anglického jazyka, Ústní zkouška z anglického jazyka). Společný univerzitní základ, v němž je uveden požadavek na zkoušku z cizího jazyka na úrovni B2, se vztahuje na bakalářské studium.

S pozdravem

František Tůma