Specifické dotazy - Filozofická fakulta - Diskusní fórum k přijímacímu řízení 2020 - Discussion forum
2 preferencie v prihláške
Dobrý deň.V rámci prijímacieho konania na filozofickú fakultu mám v jednej prihláške dve preferencie.
1. Sdružená umenovedna studia,
2. v kombinácii s ekonomiou
Včera sa mi v prihláške zobrazilo, že som bola prijatá na svoju prvú preferenciu. Avšak v súčasnosti mám väčší záujem zapísať sa a nastúpiť na svoju 2. preferenciu. Dá sa nejako zistiť, či som na ňu bola prijatá? Nie je mi úplne jasné, ako to funguje s tými preferenciami.
mám stejný problém, jako 1. preferenci mám Anglický jazyk a jako 2. preferenci mám kombinaci s Německým jazykem, na který byli přijati všichni přihlášení uchazeči bez konání TSP i odborového testu, avšak přijata jsem byla pouze v rámci 1. preference, i když bych teď s odstupem času volila spíše tu 2.
Na stránkách muni v doplňujících otázkách ohledně zápisu do studia jsem se dočetla, že pokud je člověk přijat v rámci 1. preference, nemůže se už zapsat ke studiu v rámci 2. a pořadí preferencí již nelze změnit.
Lituju, že jsem to sama nevěděla dřív a zároveň nechápu, proč tedy existuje možnost si dávat nějakou kombinaci v 2. preferenci, když není šance, aby se na ni člověk dostal.
Abyste byla přijata ke studiu i v případě, že se nedostanete na první preferenci?
Pokud byste si ji tam nedala (není to povinné), tak prostě v rámci tohoto přijímacího řízení nebudete přijata vůbec.
Informace o tom, jak fungují preference, jsou zveřejněné na webu muni po celou dobu přijímacího řízení.
"Volba pořadí preference znamená, že nejvíc chci na první obor, pokud se tam nedostanu, tak bych nejraději na druhý obor, pokud to nevyjde ani tam, tak se spokojím s třetím oborem, atd. Tedy chci jedno studium, ale nevím jestli se dostanu kam chci, tak mám záložní varianty. V důsledku mi to ušetří peníze, ale musím si to promyslet.
Pokud chci více studií, anebo si věřím, že se dostanu všude a rozhodnout se chci nakonec sám, pak si musím podat (a zaplatit) více přihlášek."
No (nejen) ve Vašem případě opravdu nijak, protože značná část programů má stejné podmínky pro všechny studijní plány, čili je člověk buď přijat na první preferenci, nebo si "shodí" celou přihlášku (to není zrovna u angličtiny až tak těžké, vzhledem k velkému převisu a požadované vstupní úrovni znalosti jazyka).
Ty preference slouží spíš pro případy, kdy má člověk nějaký hodně populární vedlejší plán (třeba kombinace NJ-AJ a druhá preference samostatná němčina) a nechce kvůli nepřijetí na něj ztratit ten program (který patrně preferuje, jinak by pořadí plánů přehodil) nebo se liší podmínky pro přijetí třeba v prezenční/kombinované formě, což si ale nejsem jistá, jestli se "ponovu" děje (letos ano, protože v části programů odpouštěli přijímací zkoušku pro kombinovanou formu studia, ale to je mimořádná situace, z loňska percentily jsou jen u části programů). Dřív bylo poměrně běžné, že například na angličtinu prezenční byla jiná hranice pro přijetí než na tentýž obor v kombinované formě studia, takže tam by mohlo reálně dojít k přijetí na druhou preferenci. Jestli se to dělo i loni, případně letos, to bohužel nevím. Loni jsem zaznamenala akorát rozdílnou hranici splnění oborového testu u historie (ta byla známa dopředu) podle toho, jestli chtěl člověk samostatnou, nebo kombinaci, ale pak se úspěšní uchazeči seřadili podle percentilu z TSP a ten byl možná stejný pro všechny plány?
Potíž je ovšem ta, že tyhle věci se většinou člověk dozví až ex post (protože percentil pro přijetí není z logiky věci stanovený dopředu a jestli bude stejný pro celý program, to je taky otázka) a zájem o jednotlivé programy taky může meziročně kolísat (angličtina je zrovna stálice, ale jinak se to může opravdu hodně lišit), takže občas je to podávání přihlášky "střelba naslepo". Letos teoreticky šlo kalkulovat na základě zkušeností z loňska (tehdy se takto přijímalo poprvé, bylo to oproti dřívějšku opravdu hodně změněné a ne každý pochopil systém preferencí, letos to napsali poněkud explicitněji)...jenže pak do toho přišel koronavirus. Obecně ale při volbě jednooboru v první preferenci platí to, co píšete - buď jste na přijata na první preferenci, nebo na žádnou.https://is.muni.cz/do/ped/uredni_deska/studijni/informace_o_prijimacim_rizeni_pro_akademicky_rok_2019_2020/Priklad_podani_prihlasky_z_pohledu_uchazece.pdf
je mi líto, ale je po termínu, a tak z administrativních důvodů již nelze platit poplatky za přihlášky.