last modified 27/10/2008 13:19 new
Ostatní týkající se příjímacího řízení
Laura Mesarošová
24/7/2020 11:44new
Štúdium na 2 fakultách súčasne
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Som prijatá na právnickú a filozofickú fakultu. Je možné sa zapísať na obidve fakulty a študovať súčasne? Ako by sa potom riešili prvákoviny? Ďakujem.
last modified 24/7/2020 14:32 new

Ano, je to možné, sama to tak mám (i když jsem se tedy nezapisovala na dvě fakulty současně, to přišlo tak nějak postupně).

Na Prvákovinách jsem tedy já osobně byla na obou fakultách, ono to u mě bylo po dvou letech (jestli se technicky dá hlásit na dvoje různé Prvákoviny v jednom roce, to nevím) a zrovna se měnila nějaká pravidla studia. Navíc moje první fakulta je právnická, kde je to studium administrativně jednodušší, na filozofické fakultě jsem začínala s "dvouoborem", který na právech není, tak i proto. Na právech ale zrovna v roce mého nástupu byli jako ti "průvodci" starší studenti, kteří na více fakultách současně studovali (kombinace PrF + FF taky není úplně výjimkou, ale častější je s FSS nebo ESF, což byl teda jejich případ), ono to často bývá tak, že když je někdo aktivní, tak "na více frontách". Takže právě těm spolužákům, kteří studium více fakult zvažovali, byli schopní poradit i tam, ale obecně mám pocit, že právě tím, že jsou všichni "na jedné lodi", je jednodušší do toho studia jako takového proniknout i bez Prvákovin (jakkoliv je vřele doporučuju, ale občas se člověk prostě nerozdvojí), protože skupiny na FB a tak dále.

Jinak já už jsem trochu dost pamětník, na Prvákovinách jsem byla 10 a 8 let zpátky, ale za mě to bylo tak, že na právech člověk snáz potkal své přímé spolužáky (předpokládám tedy celou dobu, že ses dostala na pětiletý magisterský program), protože prostě je tam jeden program, který všichni studují, navíc teď je těch studentů trochu míň, než se nabíralo za mě, takže ještě větší šance. Naopak na FF se může stát, že na Prvákovinách nepotkáš vůbec nikoho ze stejného programu (ale teď jsou lepší komunikační možnosti, skupina na FB, kde se dá domluvit, že se lidi z jednoho programu přihlásí na stejný termín...), je to dost o náhodě. Já nepotkala takto přímo nikoho a to jsem měla druhý obor docela veliký, naopak se sešli třeba čtyři lidi z 20 prváků relativně minoritního oboru. Zase jsem ale potkala kamarádku, se kterou se přátelíme celých těch 8 let, takže každý ten přístup má svoje klady a zápory.

Obecně záleží na tom, co od těch Prvákovin čekáš - pokud chceš být právnička, tak jsou tipy od starších spolužáků nedocenitelné a jaksi adresnější a je právě výhoda, že všichni studují totéž. Pokud máš navíc na FF třeba nějaký velký program s dobře fungujícím studentským spolkem, může se stát, že na Prvákovinách FF se dobře seznámíš s fungováním fakulty (což není vůbec na škodu, naopak - FF nicméně obvykle pořádá x akcí v rámci orientačního týdne, nevím, jak to bude letos s koronou), dostaneš obecné tipy a potkáš super lidi, ale o konkrétním programu toho třeba zjistíš míň (ovšem v Nadačním fondu jsou lidi z různých oborů, takže ani tohle nemusí platit) než pak během semestru.

Prvákoviny každopádně doporučuju a ideálně oboje, ale když to na některé fakultě nevyjde, ani tak to není konec světa, seznámit se dá i jinak.