26/10/2008 21:44new
Analytické myšlení a úsudky
Matúš Martiška
3/4/2021 15:27new
Príklad č.35, TSP 2020 variant 02
Dobrý deň,

vedel by mi niekto prosím Vás poradiť ako riešiť tento príklad? Jediný spôsob na ktorý som prišiel je, že si dám že 3/8 hmotnosti (ďalej len ako "m") = B čo je teda 3/8*m=3*J keďže B je trikrát ťašie ako jahoda. Potom to isté pre jahody a nektarinky a po úprave som sa dostal k tomu, že broskyňe boli m = 8J a jahody tiež boli m = 8J, a nektarinky m = 4J a teda som si vyvodil, že šanca na výber Jahody a Broskyne je rovnaká pričom nektarinky majú 2 krát väčšiu šancu výberu z dôvodu toho že ich hmotnosť je mänšia a teda ich množstvo je 2 krát väčšie a teda ich šanca je väčšia. Ospraveľňujem sa za toto zložíte vysvetlenie ktoré si nemyslím, že je optimálne v iných prípadoch. 


https://ctrlv.link/qyJX

Prajem pekný zvyšok dňa.

3/4/2021 19:16new
Ahoj, řešil jsem to tak, že jsem vypsal 1broskev=3jahody 1nektarinka=2jahody 1,5nektarinky=1broskev 2broskve=6jahod 3nektarinky=6jahod
Pak jsem si řekl, že ten pytel má 200kg z toho 100 kilo je nektarinek 75kg broskví a 25kg jahod z toho jsem odvodil, že broskví je tam stejně jak jahod a dále že nektarinek je tam dvakrát víc než jahod. Taky stačí projít možnosti po zjištění, že jahod a broskví je stejně, tak odpovídá jen jedna možnost a pokud si na ten výsledek věříš, nemusíš se s tím dál trápit.
Matúš Martiška
5/4/2021 11:57new
Ďakujem veľmi pekne. Je mi to už jasnejšie z toho čo ste napísali :)
Prajem pekný zvyšok ďna.