31.5.2005 | 13:14 | svátek má Kamila
Lidovky Centrum.cz | RSS | TEXT/PDA

Dva body za jógu i za zkoušku z filozofie


STUDENTI O SVÝCH FAKULTÁCH: FHS V PRAZE


FHS - Fakulta Hledající Smysl i tak někdy studenti přezdívají nejmladší součásti Univerzity Karlovy, Fakultě humanitních studií.

V nejmodernější budově univerzity v pražských Jinonicích si toho studenti můžou zapsat požehnaně. V nabídce jsou i takové kuriozity jako seminář praktické hudby nebo komunikace s papouškem. Za všechny zkoušky i zápočty ale vyfasují jen dva kredity.

Přijali nás tři sta, studium dokončili tři

"Na semináři praktické hudby nás sedělo vždycky asi 10 v učebně bez oken, mručeli jsme, tleskali a šustili novinami a hráli si s rytmem. Bylo to prima zakončení studijního týdne a moc jsme se tam vyřádili," říká Blanka Jelínková, která loni skončila Studium humanitní vzdělanosti - jediného bakalářského programu na FHS.
"Systém modulů působí proti tomu, aby z téhle školy vycházeli jednostranně zaměření lidi. Studijní plán je docela volný, zapsat si můžete spoustu předmětů na jiných fakultách a naučí vás tady i spoustu užitečných praktických věcí, třeba dokonale ovládat MS Office nebo programovat webové stránky," vzpomíná Magdaléna Učíková, která na FHS svá studia nedokončila. "V mém ročníku nás přijali asi tři sta. Bakaláře za tři roky dokončili jenom tři studenti," popisuje Magdaléna. "Škola klade na lidi nesmyslné nároky. Celý semestr musíš psát nejrůznější seminárky a lovit kredity. Chodíš na jógu - dostaneš dva. Děláš hnusnou zkoušku z filozofie nebo píšeš dlouhatánské seminárky na historii - dostaneš taky dva," popisuje způsob studia úspěšnější studentka Blanka Jelínková.
Na jedné z nejnáročnějších humanitních fakult v republice stojí výuka na filozofii a kulturní antropologii. Vládne tady všemocný informační systém, přes internet zařídíte cokoli. "Má to jednu obrovskou výhodu, tzv. vývěsku, na kterou psali vyučující všechny důležité informace. Takže se ti nestalo, tak jako na sousední FSV UK bývá zvykem, ze přijdeš na přednášku a najdeš na dveřích lísteček, že přednáška není. Právě od toho je elektronický systém - aby ušetřil čas," míní Blanka Jelínková. Jako nadprůměrnou hodnotí studenti výuku cizích řečí. "Je tu spousta přednášek v cizím jazyce. Navíc musíš za tři roky přeložit velký odborný text. Tahle intenzivní práce se ti může hodit, když žádáš o zahraniční stipendia," přemýšlí Magdaléna Učíková.
"Děkan Sokol má koncepci a umí pro ni sehnat lidi i peníze. Na té fakultě je to zkrátka vidět," hodnotí Fakultu humanitních studií Magdaléna Učíková.






Lidové noviny, 27. 05. 2005, IVO DOSTÁL