Přechod na hl. menu, Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku
     

Držení – Kesa gatame

Pro zobrazení videa vyberte položku z pravého menu.

Kesa gatame

Kesa gatame je jedním ze základních držení. Patří do skupiny technik znehybnění (osaekomi waza).

Popis

Kesa gatame začíná tori nasazovat tak, že usedá pravým bokem do těsné blízkosti pravého boku ukeho. Zde zafixuje svým tělem partnerovu pravou polovinu trupu a pravou paží uchopí ukeho šíji. Dlaň pravé ruky umístí na ukeho pravé rameno. Dále tori zachytí ukeho pravou paži tak, že ji umístí pod svou levou paži a loktem ji přitiskne k boku. Nohy tvoří plochu opory pro stabilizaci techniky. Pravé koleno má tori ohnuté asi pod úhlem 90 ° a je umístěno vedle ukeho hlavy. Levá noha spočívá kolmo k ukeho trupu chodidlem opřena o zem. Tori umocňuje znehybnění pevným sevřením pažemi, hlavu předklání ke svému pravému koleni.

Nasazení držení z kleku

Tori klečí u pravého boku ukeho, který leží na zádech. Tori nejdříve zachytí partnerovu pravou paži a postupně přejde do správné polohy kesa gatame. Tímto způsobem může tori nasazovat držení při přechodu ze stoje po provedení hodu.

Nasazení držení ze sedu

Oba partneři sedí zády k sobě v sedu pokrčme. Tori nejdříve uchopí ukeho kolem ramen a šíje, poté zatlačí vpřed a přechází do kesa gatame. Tímto způsobem může tori nasazovat držení v obdobných situacích při boji na zemi.

Změny držení – Změna polohy těžiště

Při snaze ukeho uniknout z držení musí tori provádět změny polohy svého těžiště. V tomto případě se uke nejdříve přetáčí na levý bok a tori přenáší svou hmotnost vpřed k ukeho pravému rameni s cílem udržet obě ramena partnera na zemi. Poté se uke snaží natočit k torimu, který však polohu stabilizuje přenesením hmotnosti k ukeho levému rameni a zapřením pravé paže o zem.

Změny držení – Makura kesa gatame

Pokud tori potřebuje učinit držení pevnějším, může změnit polohu na makura kesa gatame. Jedná se o variantu základního provedení, při kterém tori zachytí svou pravou nohu nebo kalhoty a získá tak pevnější úchop kolem ukeho šíje. Ukeho hlava se tímto pohybem zvedne více ze země jakoby ležela na polštáři. Odtud pramení i název varianty techniky makura (jap. polštář).

Změny držení – Kuzure kesa gatame

Další možnou změnou v držení je přechod do varianty kuzure kesa gatame. Tori opustí držení pravou paží kolem ukeho šíje a vloží ji pod ukeho levou paži s cílem zapřít se o zem a stabilizovat techniku.

Změny držení – Zachycení paže

Jestliže chce tori získat větší kontrolu nad partnerem a současně uvolnit svou levou paži pro další činnost, může zachytit ukeho pravou paži nohama.

Úniky z držení – Zachycení nohy

Pokud tori udělá chybu a svou levou nohu nechá příliš vzadu, může ji uke zachytit nohama a tím přerušit držení.

Úniky z držení – Přetočení ukeho

Přirozeným způsobem úniku z kesa gatame je přetočení toriho přes sebe. Uke se nejdříve natočí břichem k torimu a uchopí levou rukou svou pravou, která je v držení. Zvednutím boků nahoru podebírá toriho a otáčením trupu na druhý bok partnera přetočí přes své tělo směrem za své levé ucho.

Úniky z držení – Převalení kolébkou

Jinou možností úniku je převalení toriho na záda principem kolébky. Uke zvedne nohy a levou rukou zachytí toriho límec. Tahem za límec dolů a švihem nohou převalí toriho na záda s sám se tak dostává do výhodné polohy nad partnerem.

Úniky z držení – Vytažení paže

Jestliže tori nedrží ukeho paži dostatečně pevně, může toho uke využít vytažením paže a uvolněním se z držení. Při tahu paží k sobě je vhodné použít volnou ruku k zablokování toriho levého ramena.

Úniky z držení – Zachycení hlavy nohama

Podaří-li se ukemu zatlačit toriho do záklonu, může použít své nohy k zachycení toriho hlavy a převalení do lehu na zádech.

Chyba 1 – Ukeho hlava leží na podložce

Pokud tori nedostatečně blokuje ukeho šíjí, leží partnerova hlava na podložce. V takovém případě má uke možnost zvedat se pomocí svalstva zad do mostu a snadněji se z držení uvolnit.

Chyba 2 – Nedostatečně fixovaná ukeho paže

Jestliže tori nefixuje ukeho paži, je snadné ji uvolnit a z držení uniknout výše popsaným způsobem.

Chyba 3 – Neskloněná hlava k pravému koleni

Tori nesklonil hlavu vpřed ke svému koleni a je spíše v záklonu. Uke může situace snadno využít k přetočení ukeho přes své tělo jak bylo popsáno výše.

Chyba 4 – Malá vzdálenost od ukeho nohou

Jednou z možností přerušení držení je zachycení toriho nohy, jestliže ji nechá příliš vzadu. Tori si musí kontrolovat správnou polohu nohou tak, aby uke nemohl nohu zachytit.

Rozvoj techniky – Cvičení 1

Uke leží na zádech, tori zaujme klek obounož vedle jeho boku a položí obě ruce dlaněmi na jeho hrudník. Na znamení učitele se snaží tori co nejrychleji nasadit kesa gatame, uke se snaží držení vyhnout případně z něho uniknout.

Rozvoj techniky – Cvičení 2

Uke a tori sedí zády v opačném směru, opírají se o sebe rameny a pravou paží se uchopí kolem ramen. Na znamení učitele se oba snaží nasadit kesa gatame.

Rozvoj techniky – Cvičení 3

Z nasazeného držení kuzure kesa gatame uniká uke přetočením toriho přes své tělo a sám nasazuje stejné držení. Situace se stále opakuje a partneři si tak mění role v přechodu z držení do držení.

Rozvoj techniky – Cvičení 4

Obdobou předchozího cvičení je využití kolébky k úniku z držení. Uke unikne z kuzure kesa gatame kolébkou, nasazuje stejné držení a situace se stále opakuje.

Rozvoj techniky – Cvičení 5

Rozvíjet cit pro správný úchop a schopnost udržet kesa gatame můžeme následujícím cvičením. Tori nasadí kesa gatame pouze jednou rukou (nejdříve pravou, poté levou). Uke se snaží z držení uniknout. Tori používá vždy jednu ruku k držení a druhou k vyvažování nebo zapření o zem..

PhDr. Michal Vít, PhDr. Bc. Zdenko Reguli, Ph.D. a kolektiv |
OUpol KGÚ, Fakulta sportovních studií, Masarykova univerzita |
Návrat na úvodní stránku webu, přístupnost |
Stránky Fakulty sportovních studií MU
| Technická spolpráce:
| Servisní středisko pro e-learning na MU
| Fakulta informatiky Masarykovy univerzity, 2010

Technické řešení této výukové pomůcky je spolufinancováno Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.