Pro zobrazení videa vyberte položku z pravého menu.
Mune gatame je jedním ze základních držení. Patří do skupiny technik znehybnění (osaekomi waza).
Tori kleká k ukeho levému boku, levou horní končetinu ukeho vede do vzpažení a partnera kontroluje ze strany tak, že horní část jeho trupu fixuje svým hrudníkem. V této pozici má uke znesnadněn pohyb. Tori umocňuje držení úchopem pravé ruky za svůj levý límec a roznožením získává větší stabilitu.
Tori klečí u levého boku ukeho, který leží na zádech. Nejdříve zachytí partnerovu levou paži a postupně přejde do správné polohy mune gatame. Tímto způsobem může tori nasazovat držení při přechodu ze stoje po provedení hodu.
Uke sedí zády k torimu. Tori uchopí ukeho za ramena, povalí ho na záda a nasadí mune gatame.
Tori špatně rozložil hmotnost svého těla a jeho těžiště se nachází příliš vepředu nebo vzadu. V obou případech tak usnadňuje ukemu možnost úniku. Správná poloha je s těžištěm umístěným nad ukem.
Jestliže tori nefixuje ukeho paži, je snadné ji uvolnit a z držení uniknout výše popsaným způsobem.
Jednou z možností přerušení držení je zachycení toriho nohy. Tori si musí kontrolovat správnou polohu nohou tak, aby ho uke nemohl zachytit.
Uke leží na zádech, tori zaujme podpor klečmo kolmo přes partnera. Tori může blokovat ukeho pohyb koleny i lokty, nedrží však límec džudogi jako v mune gatame. Uke se snaží přetočit na břicho. Touto hrou se tori učí vnímat pohyb ukeho a reagovat na změny, uke rozvíjí svou dovednost v boji na zemi.
Technické řešení této výukové pomůcky je spolufinancováno Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.