Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku

3.3.2 WiFi se zabezpečením

Při konfiguraci bezdrátového připojení je nezbytné dbát na co největší míru zabezpečení. Bezdrátový přenos je možné velmi snadno odposlouchávat a následně zneužít, stačí běžný notebook a volně dostupné softwarové nástroje. Jedinou možností, chránit bezdrátovou síť před útokem zvenčí je šifrování veškeré komunikace a ochrana přístupu do sítě pomocí hesla.

První věcí, kterou je potřeba při nastavování domácí bezdrátové sítě udělat, je změna výchozího názvu sítě a přihlašovacího hesla pro nastování routeru. Seznamy výchozích hesel pro jednotlivá zařízení jsou na internetu snadno dostupné a jedná se o významné bezpečnostní riziko.

Druhým krokem je nastavení vlastního šifrování. K šifrování nabízí většina routerů s integrovaným přípojným bodem pro domácnosti dvojí volbu: WEP a WPA. WEP protokol je od roku 2004 považován za zastaralý a lze jej běžně dostupnými prostředky prolomit. WPA (a jeho novější varianta WPA2) používá pro šifrování dostatečně silné algoritmy (například AES) a poskytuje rozumnou míru bezpečnosti.

Samozřejmostí by mělo být použití dostatečně silného hesla. Pravidla pro tvorbu dostatečně silných hesel jsou shrnuta v samostatném oddíle, heslo by mělo být alespoň 8 znaků dlouhé, obsahovat speciální znaky, velká i malá písmena a číslice a v žádném případě by se nemělo jednat o běžné slovo.

OPVK logolink