Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku

Čištění a údržba zbraně

V této podkapitole se budeme věnovat čištění a údržbě zbraně. K tomu potřebujeme několik přípravků a věcí, kterými jsou např. oleje (čisticí, mazací, konzervační), zubní kartáček s umělými tvrdšími vlákny, vytírací kartáčky (z umělého vlákna, bronzové apod.), filcové špunty, čisticí knoty s lankem (viz Obr. 94).

Je vhodné používat oleje určené přímo k použití na zbraně – např. BRUNOX. Z dalších výrobků lze využít jako čisticí olej WD-40, jako mazací a konzervační CONCOR.

Čisticí prostředky
Obr. 94 Čisticí prostředky

Čištění a údržba vnějších částí a komponentů zbraně

Cílem čištění a údržby zbraně je v prvé řadě prodloužení její životnosti. Jak na hlaveň, tak na pažbu se nejvíce podepisuje změna teplot a především vlhkost. Proto je dobré po každém sebemenším orosení či zmoknutí zbraně dokonale osušit nejen kovové části hlavně, ale také pažbu – dřevo je materiál, který neustále pracuje v závislosti na změně vnějších podmínek. Důležité je dávat pozor na přechod ze zimy do tepla, kdy se hlaveň rychle orosí – necháme-li ji uzavřenou v obalu na zbraň, poměrně rychle nastane proces koroze. Ideální je ihned po návratu z tréninku vydělat zbraň z obalu, odšroubovat hlaveň od pažby a obě části včetně zásobníků vysušit.

Samotné čištění provádíme hadříkem a olejem, který je k čištění a údržbě zbraně určený. Je-li zbraň vlhká, tak ji nejprve osušíme savým materiálem (např. papírové utěrky) a poté hadříkem naneseme tenkou vrstvu oleje. Pro nanesení můžeme použít také houbičku na nádobí, přebytečný olej setřeme suchým hadrem (viz Obr. 95).

Údržba vnějších částí zbraně pomocí hadru
Obr. 95 Údržba vnějších částí zbraně pomocí hadru

Čištění a údržba vnitřních částí

V první fázi vyčistíme závěr, ve druhé fázi přichází na řadu závěrové a zásobníkové pouzdro, nábojová komora a pouzdra pro vyhazováky. Třetí fáze spočívá v čištění hlavně.

O závěr pečujeme podobně jako o vnější část hlavně. Čistíme na něm především drážky na jeho těle (vyhazováky, oválnou drážku okolo úderníku) a ložiska, která můžeme před zimou namazat speciální vazelínou, jež je odolná vůči velmi nízkým teplotám a udržuje dobrý chod závěru (viz Obr. 96 – červeně jsou vyznačeny stěžejní části pro čištění). Vyhazováky a okolí úderníku je vhodné čistit kartáčkem, poté olejem a nakonec otřít hadříkem. Ložiska a vnitřní části závěru čistíme po rozborce několikrát ročně obdobným způsobem.

Čištění závěru a jeho částí
Obr. 96 Čištění závěru a jeho částí

Závěrové a zásobníkové pouzdro, nábojovou komoru a pouzdra pro vyhazováky čistíme následujícím způsobem (viz Obr. 97):

 1. Odstranění hrubých nečistot pomocí kartáčku.
 2. Nanesení oleje na čištění a údržbu zbraní.

  1. Čištění pouzdra suchým a čistým hadříkem – zavedení.
  2. Čištění pouzdra suchým a čistým hadříkem – vytažení.
  3. Podobně čistíme hadříkem i zásobníkové pouzdro.
 3. Pouzdra pro vyhazováky čistíme od usazených zbytků střelného prachu nejlépe dřevěným párátkem, případně jehlou apod.
Postup při čištění komory a pouzder
Obr. 97 Postup při čištění komory a pouzder

Po vyčištění všech pouzder a komory přecházíme k vyčištění hlavně. K tomu budeme potřebovat vytírací tyč (tzv. vytěrák) s kartáčkem odpovídajícím průměru hlavně, olej pro čištění a údržbu zbraně, filcové špunty a čisticí knoty s lankem. Kartáčky se používají buď bronzové, nebo silonové. Platí pravidlo, že štětiny kartáčku i povrch vytěráku musí být vyrobeny z měkčího materiálu, než je sama hlaveň, aby nedošlo k jejímu poškození. Hlaveň čistíme po vyndání závěru z pouzdra – vždy od nábojové komory směrem k ústí hlavně. Postupujeme takto (viz Obr. 98):

 1. Našroubování kartáčku na závit vytírací tyče.

  1. Zavedení vytěráku do hlavně přes závěrové pouzdro a nábojovou komoru. Vytěrák držíme za zadní madlo, které umožňuje rotaci kartáčku dle vývrtu hlavně.
  2. Protažení kartáčku ven z hlavně.
 2. Odšroubování kartáčku z vytěráku, ten poté vytáhneme ven.
 3. Aplikace menšího množství oleje do hlavně. Hlaveň můžeme naklonit ústím k zemi a otáčením dostat olej do celého jejího povrchu.

  1. Na vytěrák našroubujeme filcový špunt a stejně jako kartáček ho zavedeme do hlavně. Jedním tahem protáhneme hlaveň a zbavíme ji nečistot, které olej uvolnil.
  2. Za ústím hlavně ho odšroubujeme a vytěrák vytáhneme ven. Tento postup opakujeme 2–3× (až je špunt téměř bez známek znečištění).

  1. Do oka lanka umístíme 4–6 knotů a lanko zasouváme od začátku hlavně k ústí.
  2. Když jsou knoty na začátku hlavně, protáhneme je jedním rovnoměrným tahem.
  3. Jsou-li knoty znečištěny, vyměníme je a postup opakujeme tolikrát, až se na nich nebude nacházet žádná nečistota.
 4. Posledním krokem je lehké očištění nečistot okolo ústní hlavně (pokud se tam nějaké nachází), a to prvně hadříkem s olejem, potom pouze suchým hadříkem.
Postup při čištění hlavně
Obr. 98 Postup při čištění hlavně