Co najdete v popisu jednotlivých cviků
Pro sjednocení s dosavadní literaturou SPS a hlavně pro větší srozumitelnost popisu každého cviku jsme se rozhodly nepoužívat striktně tělovýchovné názvosloví, ale nejčastěji se zde vyskytují výrazy použité v originálních popisech autorů metody.
Symetrické cviky paží a asymetrické cviky paží a nohou
V těchto třech skupinách jsou popsány vždy čtyři cviky označené 1–4. V pořadí, v jakém jsou očíslovány je i cvičíme. První cvik z každé skupiny je popsán podrobně, u ostatních se v popisu soustředíme hlavně na body, kterými se cvik od prvního liší. Součástí popisu jsou také modifikace základního provedení cviků, kterými můžeme cvičení zpestřit a zvýšit jeho účinnost.
Výchozí poloha
Zde najdete stručný popis výchozí polohy, neboli pasivního uvolněného stoje, kde jsou zdůrazněny pouze nejdůležitější body tohoto stoje, mírné odlišnosti v držení hlavy, hrudníku, horních a dolních končetin u každého cviku. Podrobný popis uvolněného stoje v případě potřeby najdete v podkapitole Pasivní uvolněný postoj.
Popis pohybu
Jedná se o popis provedení pohybu horních nebo dolních končetin, který provádíme současně s přechodem těla z uvolněného stoje do stoje vyrovnaného. I zde se soustředíme na nejdůležitější momenty u každého cviku. Podrobný popis přechodu do vyrovnaného stoje v případě potřeby najdete v podkapitole Přechod do aktivního vyrovnaného stoje.
Finální poloha
Je zde popsaná finální poloha neboli aktivní vyrovnaný stoj. U každého cviku se soustředíme na nejdůležitější rozdíly v poloze paží, nohou, trupu. Podrobný popis aktivního stoje v případě potřeby najdete v podkapitole Aktivní vyrovnaný postoj.
Modifikace, varianty cviku
Zde najdete popis možných modifikací základního provedení nebo interaktivní odkaz, který vám popis nabídne.
Tipy a doporučení
Zde najdete drobné typy a naše vlastní doporučení, která pomohou vytvořit si přesnější představu o pohybu.
Zapojení spirál a aktivace břišní stěny
U každého cviku najdete upozornění, které spirály a jaká část břišní stěny se správným provedením cviku aktivují. Informace o zapojení spirálních řetězců jsou kompletně převzaty z publikací autora metody MUDr. Smíška.
Nejčastější chyby
Na závěr popisu každého cviku uvádíme nejčastější chyby v provedení.
Protahovací cviky
Výše uvedené struktury jsme se snažily držet u všech cviků, které jsou součástí zásobníku cviků. Přes naši velkou snahu jsme se však u některých cviků musely od uvedených bodů mírně odchýlit. Již v kapitole Rozdělení cviků uvádíme, že protahovací cviky jsou svým charakterem odlišné od většiny ostatních. Jedná se o různorodou skupinu cviků prováděných někdy symetricky oběma pažemi, jindy zas asymetricky, některé cviky provádíme ve stoji a jiné v kleku. Také zde nelze bez výhrad popsat výchozí polohu jako pasivní uvolněný stoj a polohu finální jako aktivní vyrovnaný stoj. Proto používáme při popisu protahovacích cviků následující názvy.
Výchozí poloha
U některých protahovacích cviků zůstávají břišní a hýžďové svaly aktivní a stabilizuji postavení pánve po celou dobu provedení cviku. Výchozí polohou není vždy stoj, u některých cviků je to klek na obou nebo na jedné noze. Také dýchání v průběhu cviku nemusí vždy odpovídat výše uvedenému popisu symetrických a asymetrických cviků.
Provedení pohybu
Pod tento bod jsou u protahovacích cviků shrnuty ty nejdůležitější informace o koordinaci pohybu a dýchání, zapojení svalů a pohybu částí těla.
Finální poloha
Finální polohu u protahovacích cviků nelze vždy popsat jako aktivní vyrovnaný stoj, mnohdy je to poloha, kterou při cviku plynule procházíme a ve které bychom měli dosáhnout největšího rozsahu pohybu.
Aktivita svalů v průběhu pohybu
Dalším bodem, ve kterém se popis protahovacích cvičení liší od cviků symetrických a asymetrických, je informace o svalech podílejících se na provedení pohybu a o způsobu jejich zapojení. Neomezujeme se tedy pouze na způsob stabilizace pomocí svalových řetězců, ale uvádíme i hlavní protahované a posilované svaly.