Přechod na hlavní menu, Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku

4. 2 Vlivy průmyslové činnosti

Současný rozvoj průmyslové výroby způsobuje intenzifikaci všech vlivů na přírodní prostředí v nejcitlivější zóně interakce litosféry, atmosfér, hydrosféry a biosféry:

• změny distribuce prvků
    (transportem, prodejem a používáním výrobků, haváriemi, vytvářením odpadů a znečišťováním sfér výrobními technologiemi),
  • změny distribuce teplot na povrchu
    (vypouštění teplých odpadních vod do vodotečí, používáním chladících věží aj.),
  • spotřeba energie ve výrobě a transportu výrobků,
  • změny elektromagnetického pole
    (koncentrace strojních zařízení na malých plochách),
  • zábor zemědělské půdy na výstavbu rozsáhlých průmyslových komplexů,
  • zásahy do koloběhu vody.

Jednotlivá průmyslová odvětví se na změnách geologických podmínek podílejí různým způsobem.

Např.:

• těžký průmysl způsobuje redistribuci prvků, zejména kovů, změny elektromagnetického pole, znečištění litosféry, vysokou produkci odpadů, odpadního tepla a náročné požadavky na dopravu,
  • chemický průmysl má vysokou spotřebu vody, způsobuje značné znečištění litosféry, hydrosféry a atmosféry při provozu o haváriích. V České republice způsobuje vypouštění odpadních vod z chemických závodů včetně papíren (největší znečištění),
  • stavebnictví má největší produkci odpadů ze všech odvětví, vysoké nároky na zábor zemědělské půdy,
    vysoké ovlivnění krajiny a znečištění litosféry. Nepřímo znásobuje tyto vlivy potřebou těžby stavebních surovin,
  • škodlivá je i drobná domácí výroba (Čína, Vietnam), při níž dochází ke zvýšenému přínosu škodlivin (kyselin, ropných látek, toxických kovů, fekálních odpadů) do půd a povrchových i podzemních vod.

V České republice bylo v roce 2006 vyprodukováno celkem 28 066 000 tun odpadu, podle oborů se na tom podílí:

1 odpad stavební a demoliční 8 684 000 tun
2 odpad průmyslový 6 575 000 tun
3 ostatní odpady 4 605 000 tun
4 komunální odpad 3 979 000 tun
5 odpad z energetiky (mimo radioaktivního) 2 047 000 tun
6 odpad z čištění měst 1 369 000 tun
7 odpad ze zemědělství a lesnictví 1 304 000 tun
8 odpad z dolování a těžby 459 000 tun
9 odpad z úpravy a rozvodu vody 413 000 tun

Z celkového množství odpadů bylo 1 455 000 tun nebezpečných, přičemž průmysl jich produkoval nejvíce (655 000 tun).

Základním problémem průmyslové výroby je skutečnost, že využívá zdroje izolovaně vzhledem k rozdílům mezi místem těžby a místem zpracování. Např. USA dováží 80 % surovin, EU 75 % surovin, Japonsko 75 % a Česká republika 72 % surovin. Dalším problémem je neracionální využití surovin (omezená životnost výrobků ke zvýšení jejich spotřeby) nebo dokonce v neprospěch lidstva (ve prospěch zbrojního průmyslu).

Obrazový doprovod

Obr. 110 Emise oxidů síry (a) a HgS (b).

| Technická spolupráce:
| Servisní středisko pro e-learning na MU
| Fakulta informatiky Masarykovy univerzity, 2010

Technické řešení této výukové pomůcky je spolufinancováno Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.