Regionální ekonomie a politika 2

Týden 1

První tutoriál bude zaměřen na následující témata:
Světově respektované hlavní skupiny teorií regionálního rozvoje. Tyto skupiny jsou členěny do dvou hlavních bloků. První blok zahrnuje  skupinu neoklasických a neoliberálních teorií, keynesiánsky orientovaných teorií a strukturalistických a regulačních teorií. Důraz je kladen na reprezentativní výběr hlavních představitelů a vazby těchto specializovaných teorií na obecná východiska mikroekonomických a makroekonomických teorií (v tomto kontextu tak navazuje na předchozí  studia v bakalářském stupni a umožňuje tak studentům rozšířit jejich dosavadní znalosti).
Hlavní metodologické přístupy v regionálních vědách  tj. pozitivismus, postpozitivistické směry (kritický racionalismus a falzifikace, strukturalismus  a kritický realismus) a relativistické přístupy (hermeneutika a postrukturalismus a postmodernismus. V obou blocích je kladen důraz na zpětnou vazbu v průběhu přednášek.
 
Mezinárodní spolupráci z pohledu malých a středních firem/MSP. Tato spolupráci je pokládána za významnou oblast veřejné podpory z důvodu jejich všeobecného významu pro rozvoj regionů a znevýhodnění MSP oproti velkým firmám a globálním korporacím. Za významný přínos lze považovat prezentovanou typologii hlavních oblastí spolupráce (obchodní, finanční, technická a technologická spolupráce) a jejího rozvětvení (unilaterární a bilaterární/ multilaterární spiolupráce).

Zvyšování vzájemné závislosti (interdependence) v globální ekonomice. 
V přednášce je akcentován moderní interaktivní přístup z pohledu regionálních potenciálů ovlivnění (komponenty ekonomická citlivost a všeobecná dostupnost trhů) a potenciálu reakce (komponenty ekonomická úroveň a investiční atraktivita). Míra ovlivnění je pak dána vzájemnými průniky potenciálu ovlivnění a potenciálu reakce a je účelně prezentována pomocí matice o 9 polích podle dosažených hodnot v rámci obou potenciálů. Pro pochopení praktické relevance resp. vypovídací schopnosti daného přístupy jsou do přednášky vkládány praktické příklady (s možností průběžné participace ze strany studentů). 

Mezinárodní spolupráce z pohledu malých a středních firem/MSP. Tato spolupráci je pokládána za významnou oblast veřejné podpory z důvodu jejich všeobecného významu pro rozvoj regionů a znevýhodnění MSP oproti velkým firmám a globálním korporacím. Za významný přínos lze považovat prezentovanou typologii hlavních oblastí spolupráce (obchodní, finanční, technická a technologická spolupráce) a jejího rozvětvení (unilaterární a bilaterární/multilaterární spiolupráce). Diskutovány jsou rovněž praktické aspekty spolupráce (podnikatelský plán, klíčové otázky spolupráce, institucionální zabezpečení ze strany EU), které poskytují zpětnou vazbu studentům na jejich znalosti z předchozího studia.



Týden 2

.