Regionální ekonomie a politika 2

Týden 9

Závěrečný tutoriál se zabývá zbývajícím tématy:

V tomto termínu je zařazena přednáška zaměřená na identifikaci metropolí a fenomén metropolitních sítí jako stále významnější součásti globálního vývoje (proces metropolizace je zde chápána jako přechod od prosté koncentrace jevů ke koncentraci významů) . Metodika identifikace metropolí je založena na ukazatelích populační velikosti, ekonomického profilu a všeobecné atraktivitě zohledňující investiční a residenční atraktivitu metropolí.  Z hlediska koncepcí nadnárodní spolupráce představuje významnou informaci prezentace konstituovaného metropolitního systému Střední Evropy z pohledu České republiky (kde lze za jedinou plně rozvinutou metropoli evropského významu považovat pouze Prahu a za metropoli vedlejšího významu pak Brno).

Zajímavým tématem (a to i zhlediska odborné práce studentů) je přednáška zaměřená na regionální přístupy k hodnocení konkurenceschopnosti s významnými praktickými vazbami na tvorbu koncepcí a strategií regionálního rozvoje. Úvodem jsou logicky představeny nejznámější  přístupy k hodnocení konkurenceschopnosti zemí vytvořené  WEF a IMD. V další části je potom věnována pozornost unijním programům podpory konkurenceschopnosti  (program Horizont), Národní inovační strategii České republiky 2012-2020, výsledkům vlastního hodnocení konkurenceschopnosti českých krajů na základě agregátních komponent KPP, KSP a dílčích komponent IPF (inovační potenciál firem) a VLZ (využití lidských zdrojů) a dále multidimenzionální definici hlavních piliřů konkurenceschopnosti.

Přednáška na téma strategie regionálního rozvoje je orientována ne regionální politiku Evropské unie a  České republiky v období 2014-2020. V tomto kontextu jsou diskutovány typy regionální politiky, základní priority politiky soudržnosti EU (celkem 11 priorit) a na ni navazující základní cíle regionální politiky České republiky. Specifická pozornost je věnována programům přeshraniční spolupráce České republiky (konkrétně jde o Sasko, Bavorsko, Rakousko, Slovensko a Polsko).  V této souvislosti  lze poukázat na prokázanou skutečnost, že příprava a manažment téchto  programů představují zajímavý typ pro perpspektivní profesionální uplatnění studentů našich oborů. 

Předposledni přednáška se zabývá rychle se rozvíjející disciplínou regionálního marketingu. Úvodem jsou zdůrazněny základní rozdíly oproti podnikatelskému marketingu. V dalších částech jsou interpretovány základní poznatky týkající se tvorby regionálního marketingu, základních typů marketingových strategií, hlavních složek marketingového mixu a jednotlivých hirerchických úrovní marketingu. Tento obecný výklad je v závěru doplněn praktickými ukázkami marketingových aktivit (průmyslové zóny, města, krajinné celky atd.). I v tomto případě lze poznamenat, že jde o významnou oblast potenciálního uplatnění absoventů našich oborů. 

Nejnovější příspěvek do výukových aktivit v rámci daného předmětu představuje přednáška zaměřená na nově se formující nástroj v rámci Evropské unie a tedy i České republiky označovaný jako Territorial impact assessment/TIA tj. Hodnocení územních dopadů (Jde o určitou obdobu známého nástroje Environmental impact assessment). Tento nástroj se v rámci EU rozvíjí zhruba od poloviny 90 let (patrně nejvíce jeho zavádění pokročilo v Německu a Rakousku). Jeho praktický význam vyplývá z praktické potřeby doplnit standardní nástroj CBA dalším nástrojem, který by kladl důraz na kvalitativní aspekty koncepcí, strategií a národohospodářsky významných projektů hodnocené prostřednictvím multikriteriálních analýz založených na nefinančních ukazatelích (v podstatě jde o hodnocení nezamýšlených dopadů projektů z hlediska perspektivní tvorby  pozitivních a negativních externalit).  

Předmět je ukončen zkouškou zaměřenou na výe specifikovaná témata. Podle  konkrétních podmínek bude v případě prezenční varianty tj. na ESF realizována tradičním způsobem tj. písemným testem, v případě distanční varianty tj. mimo ESF bude realizována na základě zpracování tématicky integrované případové studie  (časová náročnost jeho zpracování bude srovnatelné s časovou náročností přípravy na test).