Vnější ekonomické vztahy EU 2.0

Text k samostudiu

I.2.1 Obecná charakteristika pravomoci Evropské unie ve vnější činnosti

Rozlišování v rámci vnější činnosti Unie na jednotlivé věcně vymezené oblasti má své opodstatnění. Pravomoci, které byly členskými státy Evropské unii svěřeny, se totiž v rámci jednotlivých politik značně liší. Nejsilnější postavení má Evropská unie v oblasti regulace zahraničního obchodu, má totiž výlučnou pravomoc provádět společnou obchodní politiku. Naproti tomu v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky Unie skutečnou pravomocí, která by vedla k vyloučení odpovídající pravomoci členských států, nedisponuje. Jejím nositelem zůstávají i nadále členské státy a na úrovni Unie dochází pouze k jejich mezivládní spolupráci.[1] V ostatních oblastech vnější činnosti dle části páté Smlouvy o fungování Evropské unie má Unie pravomoc sdílenou. Zvláštní postavení přitom mají rozvojová politika, hospodářská, finanční a technická spolupráce se třetími zeměmi a politika humanitární pomoci. V těchto oblastech má Evropská unie pravomoc sdílenou paralelní.

Důsledky výše provedeného rozlišování na jednotlivé druhy pravomocí jsou značné. Těžiště rozhodování o směřování aktivit na mezinárodní scéně totiž může ležet na straně členských států, ale i na straně Evropské unie. Ta potom může rozhodovat zcela na místo členských států a tím je na mezinárodní scéně zavazovat někdy i proti jejich vůli vůči jiným subjektům mezinárodního společenství. V případě, kdy bude určitá činnost svěřena Evropské unii, je nutné zkoumat, které orgány a jaký postupy budou do procesu tvorby vůle a rozhodování zapojeny. Zajímat nás tedy bude, do jaké míry se uplatní princip nadstátnosti, či zda převáží tradiční mezivládní metoda rozhodování.

Otázka míry svěření určité pravomoci je primárně především otázkou politickou. V oblasti zahraniční politiky se navíc jedná o záležitost velmi citlivou. Platí to obzvláště o státech velkých, jejichž hlas na mezinárodní scéně má fakticky významnou váhu. V důsledku přenosu pravomocí pak tyto státy o své výsadní postavení přichází. Stejně citlivě je ale tato otázka vnímána i řadou států středních a malých, které mohou mít pocit, že jejich postavení bude dále potlačeno ve prospěch států velkých a jejich zájmů. Řešení tohoto problému není snadné. Požadavek zohlednění zájmů všech států je totiž v přímém protikladu s požadavkem jednotného, efektivního a rychlého rozhodování.

To, zda bude pravomoc v oblasti vnější činnosti Unii svěřena či nikoliv vychází ze shody členských států na tom, že výhody společného postupu převažují nad negativy v podobě omezení vlastního manévrovacího prostoru.

O tom, která pravomoc svěřena bude, rozhodují členské státy. O tom, zda pravomoc svěřena byla, však rozhoduje Evropská unie prostřednictvím výkladové činnosti Soudního dvora EU.

Významnou měrou se zde přitom projevují federální, konfederální a mezivládní představy jednotlivých států o vhodné formě integrace. Přehlížet ovšem nelze ani rovinu faktickou. Pokud totiž byla Unii určitá pravomoc svěřena v rovině vnitřní, tedy mezi členskými státy, pak by bylo nesystémové, aby Unie tuto pravomoc nemohla vykonávat i navenek v rovině vnější.

Otázka existence pravomoci je s ohledem na komplikovanost vnitřního fungování Evropské unie následována otázkou faktického výkonu. Při vystupování navenek může docházet ke kolizním situacím, kdy se k určité otázce s ohledem na nejasnost rozdělení pravomocí může vyjadřovat jak Evropská unie, tak i členské státy. Dualita v této oblasti zůstává zachována i přes změny provedené Lisabonskou smlouvou. V oblasti společné zahraniční a bezpečnostní politiky tak zastupuje Evropskou unii předseda Evropské rady, vysoký představitel, delegace EU, a členské státy. V ostatních oblastech je zastupování prováděno Komisí, předsednictvím Rady, delegacemi EU a členskými státy.[2]  

Článek 15 SEU

...

6. Předseda Evropské rady:

a) předsedá Evropské radě a vede její jednání,

b) ve spolupráci s předsedou Komise a na základě práce Rady pro obecné záležitosti zajišťuje přípravu a kontinuitu jednání Evropské rady,

c) usiluje o usnadnění soudržnosti a konsensu uvnitř Evropské rady,

d) po každém zasedání Evropské rady předkládá zprávu Evropskému parlamentu.

Předseda Evropské rady zajišťuje na své úrovni a v této funkci vnější zastupování Unie v záležitostech týkajících se společné zahraniční a bezpečnostní politiky, aniž jsou dotčeny pravomoci vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.

..

Článek 27 SEU

1. Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, který předsedá Radě pro zahraniční věci, přispívá svými návrhy k vytváření společné zahraniční a bezpečnostní politiky a zajišťuje provádění rozhodnutí přijatých Evropskou radou a Radou.

2. Vysoký představitel zastupuje Unii v záležitostech společné zahraniční a bezpečnostní politiky. Jménem Unie vede politický dialog se třetími stranami a vyjadřuje postoj Unie v mezinárodních organizacích a na mezinárodních konferencích.

3. Při výkonu své funkce se vysoký představitel opírá o Evropskou službu pro vnější činnost. Tato služba působí ve spolupráci s diplomatickými službami členských států a skládá se z úředníků příslušných oddělení generálního sekretariátu Rady a Komise, jakož i z vyslaného personálu vnitrostátních diplomatických služeb. Organizaci a fungování Evropské služby pro vnější činnost stanoví rozhodnutí Rady. Rada rozhoduje na návrh vysokého představitele po konzultaci s Evropským parlamentem a po obdržení souhlasu Komise.

Článek 35 SEU

Diplomatická a konzulární zastoupení členských států a delegace Unie ve třetích zemích a na mezinárodních konferencích a jejich zastoupení při mezinárodních organizacích spolupracují tak, aby zajistila dodržování a provádění rozhodnutí, která vymezují postoje a akce Unie, přijatých na základě této kapitoly.

Prohlubují spolupráci výměnou informací a vypracováváním společných hodnocení.

Přispívají k provádění práva občanů Unie na ochranu na území třetí země podle čl. 20 odst. 2 písm. c) Smlouvy o fungování Evropské unie a opatření přijatých na základě článku 23 uvedené smlouvy.

Článek 24 SEU

1. Pravomoc Unie v otázkách společné zahraniční a bezpečnostní politiky se vztahuje na všechny oblasti zahraniční politiky a všechny otázky týkající se bezpečnosti Unie, včetně postupného vymezení společné obranné politiky, která by mohla vést ke společné obraně.

Společná zahraniční a bezpečnostní politika podléhá zvláštním pravidlům a postupům. Je vymezována a prováděna Evropskou radou a Radou jednomyslně, nestanoví-li Smlouvy jinak. Přijímání legislativních aktů je vyloučeno. Společnou zahraniční a bezpečnostní politiku vykonává v souladu se Smlouvami vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a členské státy. Zvláštní úlohu Evropského parlamentu a Komise v této oblasti vymezují Smlouvy. Soudní dvůr Evropské unie nemá v souvislosti s těmito ustanoveními pravomoc, s výjimkou své pravomoci kontrolovat dodržování článku 40 této smlouvy a přezkoumávat legalitu některých rozhodnutí, jak stanoví čl. 275 druhý pododstavec Smlouvy o fungování Evropské unie.

Článek 17 SEU

1. Komise podporuje obecný zájem Unie a k tomuto účelu činí vhodné podněty. Zajišťuje uplatňování Smluv a opatření přijatých orgány na jejich základě. Pod kontrolou Soudního dvora Evropské unie dohlíží na uplatňování práva Unie. Plní rozpočet a řídí programy. Vykonává koordinační, výkonné a řídící funkce v souladu s podmínkami stanovenými Smlouvami. S výjimkou společné zahraniční a bezpečnostní politiky a dalších případů uvedených ve Smlouvách zajišťuje vnější zastupování Unie. Činí podněty k přijímání jednoletých a víceletých programů Unie s cílem dosáhnout interinstitucionálních dohod.

Část orgánů je tedy pro obě sféry stejná, rozdíl spočívá na straně vrcholných orgánů Evropské unie, kdy v oblasti společné zahraniční a bezpečnostní politiky je činnost ryze nadstátní a na členských státech nezávislé Komise nahrazena úředníky, nad kterými členské státy přece jen mají bezprostřednější vliv. V obou případech je nicméně do zastupování Evropské unie zapojena jak ona sama vlastními orgány, tak členské státy.

Evropská unie v současné době udržuje síť 139 delegací a zastoupení. [cit. 2015-03-11]. Dostupné z: http://eeas.europa.eu/delegations/index_cs.htm

Je to právě kdo bude povolán rozhodovat a jakým způsobem, co může v oblasti vnější činnosti činit problémy. Politické motivy pro maximální využití této možnosti rozhodovat Unii jsou patrně na obou stranách silné. Zakládací smlouvy však do tohoto problému příliš jasno nevnáší. Sporný se jeví zejména článek 27 odst. 2 SEU zakotvující pravomoc vysokého představitele vyjadřovat postoj Unie v mezinárodních organizacích a na konferencích. Chybí nám zde totiž upřesnění, zda jsou myšleny ty mezinárodní organizace, jejichž členem je i Evropská unie, či všech, tzn. i těch, kde sice členem není, ale jejichž činnost věcně spadá do rámce pravomocí přenesených na Evropskou unii. Pokud by tento výklad byl správný, pak by ale nedával příliš význam článek 34 SEU, dle něhož mají členské státy za asistence vysokého představitele zastávat v mezinárodních organizacích postoje Evropské unie. Aniž by to bylo výslovně smlouvami řečeno, považujeme článek 34 SEU za obecné ustanovení vůči článku 27 SEU. Členské státy tak mají povinnost zastupovat Evropskou unii vždy a v každé mezinárodní organizace, které jsou členem s tím, že Unie tak bude činit sama vlastními orgány namísto členských států všude tam, kde jí to bude umožněno.

Problém neosvětlují ani prohlášení č. 13 a č. 14 ke Smlouvě o EU shodně nazvané „Prohlášení o společné zahraniční a bezpečnostní politice“. Prvně uvedené prohlášení totiž mimo jiné stanoví, že „… Smlouvy o Evropské unii týkající se společné zahraniční a bezpečnostní politiky, včetně vytvoření úřadu vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a vytvoření Evropské služby pro vnější činnost, nemají vliv na odpovědnost členských států ve stávající podobě, pokud jde o formulaci a provádění jejich zahraniční politiky, ani na jejich zastoupení ve třetích zemích a mezinárodních organizacích.“, druhé stanoví obdobně „Kromě zvláštních pravidel a postupů uvedených v čl. 24 odst. 1 Smlouvy o Evropské unii konference zdůrazňuje, že ustanovení týkající se společné zahraniční a bezpečnostní politiky, včetně vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a Evropské služby pro vnější činnost, neovlivní stávající právní základ, odpovědnost ani pravomoci jednotlivých členských států, pokud jde o formulaci a provádění jejich zahraniční politiky, jejich diplomatické služby, vztahy se třetími zeměmi a účast v mezinárodních organizacích, včetně členství členského státu v Radě bezpečnosti OSN.

Konflikt mezi Evropskou unií a členskými státy v oblasti zastupování ve sféře společné zahraniční a bezpečnostní politiky vyvstal v souvislosti s jednáním Evropské unie na Valném shromáždění OSN.[3] Velká Británie totiž zablokovala několik prohlášení Evropské unie, neboť byla učiněna „jménem EU a jejích členských států“ a nikoliv pouze „jménem Evropské unie“,[4] což následně způsobilo krizi ve vnějších vztazích. Ta byla vyřešena Radou přijetím prohlášení EU v mnohostranných organizacích - obecná ujednání,[5] jež konkretizovalo pravidla výkonu vnějších pravomocí v mezinárodních organizacích,[6] aniž by se ale jakkoliv dotklo rozsahu na Unii přenesených pravomocí i rozhodovacích mechanismů v rámci Evropské unie. Z uvedeného prohlášení vyplývá snaha zajistit, aby vnější vystupování Evropské unie a členských států bylo zřetelně oddělené a vzájemně identifikovatelné, a to i tehdy, pokud Unii zastupují členské státy, či pokud se naopak členské státy shodly na kolektivní zastoupení Evropskou unií. Prohlášení má význam spíše politický, než právní, z povahy věci a ze své podstaty nemůže vést k přenosu pravomocí na Evropskou unii, avšak z hlediska praktického svůj účel patrně splnilo.[7]

Sporná byla též otázka, zda je Evropská unie oprávněna určovat členským státům, jaké postoje mají zaujímat v mezinárodních organizacích, jejichž členem Unie sama není. Výklad článku 218 odst. 9 Smlouvy o fungování EU totiž naznačoval možnost, že nikoliv. Soudní dvůr EU nicméně existenci takové pravomoci potvrdil, když konstatoval, že “[s]padá-li dotčená oblast do takové pravomoci Unie, … skutečnost, že se Unie neúčastní dotčené mezinárodní dohody, nebrání tomu, aby tuto pravomoc vykonávala tak, že v rámci svých orgánů stanoví postoj, který má být jejím jménem zaujat v rámci orgánu zřízeného touto dohodou, a to zejména prostřednictvím členských států, které jsou smluvními stranami této dohody, jednajících solidárně v jejím zájmu.[8] Soudní dvůr EU se tedy opřel o existenci vnitřní pravomoci a ve výsledku se neshodl se stanoviskem generálního advokáta, který systematickým a teleologickým výkladem článku 218 dospěl k názoru opačnému.[9]

 

I.2.2 Zásady a cíle vnější činnosti Evropské unie

Z výše uvedeného vyplývá, že pro úpravu vnější činnosti Evropské unie je charakteristická vysoká míra fragmentace, jež postihuje jak právní úpravu, tak i pravomoci a jejich výkon. Jednotícím prvkem se proto staly zásady, které Unie musí na mezinárodní scéně zohledňovat.

Z judikatury Soudního dvora EU vyplývá, že zásady slouží jako vodítko pro interpretaci jiných ustanovení zakládacích smluv. Rozsudek Soudního dvora (šestého senátu) ze dne 29. září 1987. Fernando Roberto Giménez Zaera proti Institut national de la sécurité sociale a Trésorerie générale de la sécurité sociale. Věc 126/86. ECLI:EU:C:1987:395  odst. 14.

Výčet těchto zásad je obsažen v čl. 21 SEU a zahrnuje požadavek demokracie, právního státu, univerzálnosti a nedělitelnosti lidských práv a základních svobod, úcty k lidské důstojnosti, zásady rovnosti a solidarity a dodržování zásad Charty Organizace spojených národů a mezinárodního práva.[10] Jde o zásady, které byly uplatňovány i v procesu zakládání, vývoje a rozšiřování Unie.

Zásada právního státu působí v souvislosti s Evropskou unií poněkud nepatřičně, tedy pokud jde o použitý termín s ohledem na fakt, že Unie není státem, a tudíž nemůže být ani státem právním. Jedná se však o zažitý pojem českého právního jazyka (sic) označující institut, z něhož vyplývá nutnost podřízení se státní moci panství práva, jak ostatně naznačuje např. anglické označení tohoto institutu použité v anglické jazykové verzi Smlouvy o Evropské unii. Ač Unie státem není, přenosem pravomocí získala obdobné postavení. Veškerá její činnost, včetně té v oblasti zahraniční politiky proto musí být podřízena této zásadě stejně, jako byla omezena moc státní předtím, než vlastní pravomoci Evropské unii svěřila.

Zásada rovnosti působí problém v tom smyslu, že chybí vymezení toho, co si má být rovno. Lze proto dovozovat, že pojetí této zásady zakotvené článkem má být obecné ve smyslu požadavku stejného přístupu ke stejným situacím a s tím souvisejícím různým hodnocením situací odlišných, ledaže by pro jedno či druhé byl dán objektivní důvod. Zatímco ve vnitřní sféře Evropské unie např. v oblasti právní regulace vnitřního trhu projev této zásady v podstatě nečiní problémy, v oblasti vnější, kde jsou dotčené třetí státy, tedy typicky v oblasti zahraniční politiky k jejich vzniku dojít může. Řešení nejrůznějších situací část souvisí s politickými a jinými zájmy Evropské unie a jejích členských států a jsou ovlivněny též dalšími okolnostmi. Ty pak vedou k tomu, že stejné situace, které by právně měly být řešeny stejně, jsou s ohledem na politické, bezpečnostní, vojenské a ekonomické zájmy posuzovány jinak. Evropská unie bude těžko řešit stejně otázky týkající se kupř. Ruska na straně jedné a Srbska na straně jedné, zvlášť v oblasti vojenské. V souladu se zásadou rovnosti to ale není.

Pokud jde o zásadu solidarity, opět chybí její bližší vymezení. Obsahem je patrně požadavek mířící na toho, na něhož bylo uvaleno větší břemeno toto břemeno ochotně snést, a zároveň též požadavek mířící na toho, komu bylo naloženo méně, část břemene druhého s ochotou převzít. Solidaritou lze rovněž rozumět požadavek určité míry altruismu namísto sobectví, pokud jde o prosazování vlastních zájmů a respekt k zájmům druhých. Problém nicméně je, že obecné vymezení v článku 21 SEU již nespecifikuje, zda je očekávána (1) solidarita mezi členskými státy navzájem, či (2) mezi Unií a členskými státy, nebo (3) zda se tato solidarita uplatní též navenek vůči státům třetím. Trochu světla na daný problém vrhají následná ustanovení Smlouvy o Evropské unie. V článcích 24 a 32 SEU je totiž předpokládána solidarita mezi členskými státy navzájem, zatímco v článku 31 se volá po solidaritě mezi Unií a jejími členskými státy. Preambule této smlouvy pak hovoří o solidaritě mezi svými národy. Ustanovení, které požadovalo solidaritu navenek vůči třetímu státu, nicméně ve Smlouvě o Evropské unii chybí a není tedy patrně ani požadována.

Zmínili jsme problém fragmentace právní úpravy vnější činnosti. Tuto překážku efektivního fungování Evropské unie má pomoci překonat další zásada vnějších vztahů, kterou je zásada soudržnosti. Tato zásada nepředstavuje na rozdíl od výše uvedených zásad požadavek směřující směrem „ven“, ale upravuje výkon vnějších činností v rámci Evropské unie. Smyslem je zajistit vnitřní soulad a návaznost při provádění jednotlivých politik. Zásada soudržnosti tedy zavazuje orgány Evropské unie, aby při výkonu svěřených pravomocí při zajišťování vnější činnosti zohledňovaly širší právní a hodnotový rámec daný ostatními politikami Evropské unie.

Článek 21 SEU upravuje také cíle vnější činnosti Evropské unie. Její činnost by tak měla směřovat k: 

  1. ochraně svých hodnot, základních zájmů, bezpečnosti, nezávislosti a celistvosti;
  2. upevnění a podpoře demokracie, právního státu, lidských práv a zásad mezinárodního práva;
  3. zachování míru, předcházení konfliktů a posilování mezinárodní bezpečnosti v souladu s cíli a zásadami Charty Organizace spojených národů, jakož i v souladu se zásadami Helsinského závěrečného aktu a s cíli Pařížské charty, včetně těch, které se týkají vnějších hranic;
  4. podpoře udržitelného rozvoje v hospodářské a sociální oblasti a v oblasti životního prostředí v rozvojových zemích s hlavním cílem vymýcení chudoby;
  5. povzbuzování zapojení všech zemí do světové ekonomiky, včetně postupného odstraňování překážek mezinárodnímu obchodu;
  6. k vypracování mezinárodních opatření pro ochranu a zlepšení kvality životního prostředí a udržitelné hospodaření se světovými přírodními zdroji, aby se zajistil udržitelný rozvoj;
  7. pomoci lidem, zemím a regionům čelícím přírodním nebo člověkem způsobeným pohromám; a
  8. podpoře mezinárodního systému založeného na posílené mnohostranné spolupráci a na řádné správě věcí veřejných v celosvětovém měřítku.

Cíle vnější činnosti tedy zahrnují řadu vzájemně nesouvisejících okruhů, které zahrnují vnitřní a vnější bezpečnost, základní lidská práva, sociální a kulturní práva, environmentální práva, hospodářství a obchod, jakož i rozvojovou a humanitární spolupráci a spolupráci v rámci mezinárodního společenství obecně.

Pokud jde o vztah mezi cíli a zásadami, pak cíle vnější činnost Unie vymezují z hlediska výsledku, který má být dosažen, zatímco zásady určují hodnotový rámec, který má být v procesu dosahování výsledku sledován. K identifikaci hodnot, zásad a cílů a jejich zakotvení v zakládacích smlouvách lze nicméně mít výhrady. Na straně jedné je z pohledu členských států patrně správně, když Evropskou unii v její činnosti směřují definováním toho, co má být dosaženo. Na straně druhé ale lze považovat zakotvení hodnot a zásad za nadbytečné. Veškeré hodnoty a zásady, které jsou v zakládacích smlouvách zakotveny, jsou totiž zároveň vlastní členským státům a patří mezi obecné zásady právní jak unijního práva, tak i práva státního. Kodifikace tak postrádá smysl, může být dokonce problematická v okamžiku, kdy se zformuje nová zásada nebo tehdy, kdy bude nutné aplikovat zásadu sice existující, nicméně nekodifikovanou. Výslovná úprava proto má smysl pouze v případě, kdy dochází ke kodifikaci zásady, která unijnímu právu a právům členských států vlastní není.

Zakládací smlouvy neurčují vzájemné hierarchické postavení jednotlivých zásad v rámci systému unijního práva ani nestanoví prioritu jednotlivých cílů. Přesto lze dovodit, že si tyto zásady a cíle nebudou zcela rovny. Přiřazení váhy jednotlivým zásadám je v prvé řadě otázkou politickou a bude prakticky realizováno výkonnými orgány Evropské unie a v rozhodovací činnosti Soudního dvora EU. Poměřování hodnot musí být z povahy věci  prováděno ad hoc.

Velmi obecně vzato, některé právní kultury kladou větší důraz na blaho celku, tedy společnosti a státu, jiné preferují jednotlivce. Evropský prostor je charakteristický významem, který přiřazuje právě zájmům jednotlivce. To se soudu nutně musí projevit i při uplatňování jednotlivých zásad v rámci práva Evropské unie. Významnou roli budou hrát také hodnoty zakotvené v čl. 2 Smlouvy o EU. Uvedené ustanovení totiž má totiž povahu lex generalis vůči článku 21 SEU. Znění obou článků je nicméně do značné míry podobné a z pohledu technického by bylo vhodnější obě ustanovení spojit a duplicity odstranit. Z hlediska hodnotového by přitom k žádné změně nedošlo.

Pokud jde o cíle, tak i v jejich případě hierarchie není zakládacími smlouvami určena. Jejich vzájemné postavení nicméně bude ovlivněno zásadami a jejich významem v rámci unijního práva. Stejně tak bude hrát nemalou roli i to, jakým hodnotám přiřazuje prioritu Charta OSN. Význam jednotlivých cílů je ostatně Smlouvou o EU do značné míry patrně reflektován tím, jak je v čl. 21 odst. 2 systematicky řadí. Cíle, jimiž jsou zachování demokracie a právního státu nepochybně mají přednost před zájmy hospodářskými. Neplatí to nicméně absolutně, jelikož hodnoty uvedené v písm. a) a b) tohoto odstavce vzájemně nadřazené postavení rozhodně nemají.


[1] PÍTROVÁ, L. Lisabonská smlouva pod lupou Ústavního soudu ČR In Vybrané teoretické problémy evropského práva po ratifikaci Lisabonské smlouvy. Acta Universitatis Carolinae, Iuridica, 2010, č. 3. ISBN 978-80-246-1855-5. str. 35 a násl.

[3] Evropská unie je od roku 2011 oprávněna činit ústní prohlášení ve Valném shromáždění. K problematice členství EU v OSN viz ENGBRINK, S., D.  Die Kohärenz des auswärtigen Handelns der Europäischen Union. Mohr Siebeck, 2014. ISBN 9783161531873. str. 73 a násl.

[5] Ibidem.

[6] Ne všech. Světová obchodní organizace a Organizace pro výživu jsou vyloučeny s ohledem na speciální úpravu. Viz odst. 3. Dostupné z: http://register.consilium.europa.eu/doc/srv?l=cs&f=ST%2015901%202011%20INIT.

[7] Viz KADDOUS, Ch. citované dílo.

[8] Rozsudek Soudního dvora (velkého senátu) ze dne 7. října 2014. Spolková republika Německo proti Radě Evropské unie. Věc C-399/12. ECLI:EU:C:2014:2258. odst. 52.

[9] Srov.     Stanovisko generálního advokáta - Cruz Villalón - 29 dubna 2014. Spolková republika Německo proti Radě Evropské unie. Věc C-399/12. ECLI:EU:C:2014:289.

[10] Včetně mezinárodních obyčejů a jejich kodifikací. SVOBODA, P., Právo vnějších vztahů EU. 1. vydání. Praha: C.H.Beck, 2010, 246 s. ISBN 978-80-7400-352-3. Str. 13.

[11] K definici viz SVOBODA, P., Právo vnějších vztahů EU. 1. vydání. Praha: C.H.Beck, 2010, 246 s. ISBN 978-80-7400-352-3. str. 13.