Rychlost chemických reakcí

Reakční kinetika se zabývá studiem časového průběhu reakcí a faktory, které jej ovlivňují. Rychlost chemické reakce může být definována buď na základě úbytku koncentrace reaktantů (substrátů) nebo přírůstku koncentrace produktů za časovou jednotku. Rychlost chemické reakce je úbytek látkové koncentrace výchozí látky nebo přírůstek koncentrace produktu za časovou jednotku dělený stechiometrickým koeficientem látky v reakční rovnici. Pro rovnici aA + bB → cC + dD vyjádříme rychlost vztahem:

kde Δ[A] je změna látkové koncentrace látky A, Δt je časový úsek. Rychlost reakce zpravidla závisí na koncentraci reaktantů.

Závislost reakční rychlosti na koncentraci reaktantů zjištěná z experimentálních dat je vyjádřena kinetickou rovnicí. Obecný tvar kinetické rovnice je v = k [A]a [B]b. Hodnoty a a b jsou tzv. dílčí reakční řády, které se získávají výhradně z experimentálních měření. Součet stechiometrických koeficientů a + b se označuje jako řád reakce. Konstanta k se nazývá rychlostní konstanta, její hodnota závisí na teplotě. Při zvýšení teploty o 10 °C se hodnota rychlostní konstanty, a tím i rychlost reakce, zvyšuje zpravidla dvakrát až čtyřikrát.

HOME