Jednopřípadové výzkumné strategie v praxi

Týden 7 - 8 Jednopřípadový experimentální design

Jak se liší od případové studie a jak je možné jej využít ve speciální pedagogice. Operacionalizace pozorovatelného a měřitelného chování nebo dovedností. Měření a zaznamenávání dat. Počet, frekvence, délka trvání, latence.

Četba: 

Šulovská, M. 2015. Analýza dát v single-subject design. Speciální pedagogika 2015/1. s 52-70. Ke stažení zde:

http://dspace.specpeda.cz/handle/0/1554

Rabušic, L. Výzkumná metodologie typu N=1,

Ke stažení zde: https://is.muni.cz/el/1441/podzim2017/IVc302/um/N_1.pdf

Úkol 3

Udělejte si výpisky z četby ( ke každému textu minimálně 1000 znaků) a odevzdejte je do odevzdávárny do 19. 4. 2020



Zadání závěrečného projektu kurzu.

Na projektu pracujte průběžně několik týdnů. 

V rámci závěrečného projektu si vyberte nějaké chování, které chcete změnit nebo dovednost, kterou chcete naučit sebe nebo někoho ve vašem okolí. Může se jednat o dítě nebo dospělého (např. partnera). Úkol nevypracovávejte, dokud nemáte přečtenu povinnou četbu.

1) Na úvod si definujte problém a cíl vašeho mini-výzkumu. 

2) Vytvořte si výzkumnou otázku:

Jaký́ vliv bude mít (nezávislá proměnná = vaše intervence)

na (závislá proměnná = dovednost, chování) u (konkrétního člověka)

v konkrétním prostředí (např. doma nebo v pracovním prostředí)?

Zkuste si to:

Jaký́ vliv bude mít………………….na…………………u………………….v prostředí…………………………?

Argumentujte, proč je změna tohoto chování (nebo získání dovednosti) významná a důležitá a jak ji může zvolená intervence ovlivnit. Na základě čeho předpokládáte, že by mohla být funkční? 

3)  Vytvořte si operační definice Nezávislé proměnné (vaší intervence) a Závislé proměnné – (dovednosti, kterou chcete naučit nebo chování, které chcete změnit). 

Koncepty jako např. nepozornost, správná výslovnost, znalost vyjmenovaných slov, uklízení ponožek je třeba OPERACIONALIZOVAT = převést na pozorovatelné a měřitelné INDIKÁTORY.

Vytvořte velmi přesnou definici chování (dovednosti), které budou sledovat. Jako, kdybyste psali scénář a dané chování nebo dovednost by podle něj mělo zahrát několik herců, ale všichni úplně stejně. Velmi jasně také popište svou intervenci, tak aby ji po vás mohl vyzkoušet i někdo další, jen podle vašeho popisu. 

4) Určete formát experimentu (např. ABAB formát nebo Formát vícenásobné základny) viz studijní text N = 1. 

5) Určete si vhodný́ způsob měření (např. četnost výskytu nějakého chování, procento správných odpovědí, dobu trvání určitého chování, latenci, nebo intenzitu chování atd.)

6) BASELINE – Začněte chování nebo dovednost opakovaně měřit (měření musí být opakované, alespoň v několika dnech, setkáních, vyučovacích hodinách atp.). Měřit můžete pomocí čárek, které si uděláte, pokaždé, když se dané chování vyskytne, nebo pomocí stopek, pokud budete měřit délku trvání. POZOR! V této fázi neprovádíme intervenci, pouze zaznamenáváme vybrané chování. 

7) Zaznamenejte naměřené chování do grafu (pouze BASELINE). 

8) Popište, jak by v ideálním případě měla vaše intervence probíhat a jak by se chování nebo dovednost měla začít měnit. Můžete předpokládané změny zaznačit do grafu. 

Samotné provádění intervence již není součástí závěrečného projektu. Pokud je to v současných podmínkách realizovatelné, můžete se pokusit zahájit vaši intervenci a zaznamenávat, zda se chování (dovednost) začíná na základě vaší intervence měnit. 


V tomto fóru můžete se spolužačkami a spolužáky prodiskutovat své najasnosti či nápady týkající se závěrečného projektu. Pokud nejasnosti přetrvají, obracejte se ohledně projektu na Karla Pančochu.

Doc. Karel Pančocha nabízí možnost ujasnění projektu na ZOOM setkání 28. 4. v 10.00. Do 21.4. můžete odevzdat draft svého závěrečného projektu a na tomto online setkání získat zpětnou vazbu, příadně položit své dotazy. Video z konzultace, která proběhla 28. 4. 2020 je zde:

Chyba: Odkazovaný objekt neexistuje nebo nemáte právo jej číst.
https://is.muni.cz/el/ped/jaro2020/SPp232/um/video_konzultace_28_4_2020/zoom_0.mp4


Závěrečný projekt v rozsahu 1 až 3 strany (1 strana = +1800 znaků) odevzdejte do odevzdávárny v ISu do 31.5.2020.