Regionální geografie Evropy a Společenství nezávislých států

Slovensko

 

Slovenská republika je středně velká (49 tisíc km²) středoevropská země. Povrch je velmi pestrý, převážně hornatý a lesnatý. Sever území vyplňuje část Karpatského soustavy, která je tvořena třemi oblouky s četnými kotlinami. Pouze na jihozápadě leží rozlehlá Podunajská a Záhorská nížina a na východě Východoslovenská nížina. Podnebí je mírné, lehce kontinentální. Vliv na drobné rozdíly mezi jednotlivými oblastmi má hlavně nadmořská výška. Nejvýznamnější řekou je hraniční řeka Dunaj. Na území Slovenska vyvěrají četné termální prameny.

17. Která pohoří a řeky tvoří přírodní hranice Slovenska?

18. Ukažte na mapě, která pohoří tvoří Karpatskou soustavu na Slovensku.

19. Najděte na mapě řeky protékající Východoslovenskou nížinou. Jak se jmenují hlavní přítoky Dunaje? Které slovenské řeky patří do povodí Visly?

Republika s 5,4 milionu obyvatel patří ke středně lidnatým zemím Evropy. Většinu obyvatel tvoří Slováci. Na jihu žije desetiprocentní maďarská menšina, po celé zemi jsou menšiny Rómů a Čechů, na východě Ukrajinců a Rusínů. Městské obyvatelstvo tvoří 57 % z celkového počtu.

V zemědělství převažuje živočišná výroba s chovem prasat, skotu a pastevectvím ovcí v horách. Orná půda zabírá asi třetinu území a pěstování plodin ovlivňuje nadmořská výška. Z nerostných surovin jsou významné zásoby vápence a magnezitu, těžba uhlí a ropy nestačí krýt místní spotřebu. Důležitým průmyslovým odvětvím je hutnictví, které se soustřeďuje na východě republiky. Petrochemický průmysl zpracovává ropu, která je přiváděna z Ruské federace ropovodem. Tradičními odvětvími je strojírenství a textilní průmysl.

Největším městem je hlavní město Bratislava, které je zároveň kulturním a vysokoškolským centrem, dále Košice, Nitra, Banská Bystrica a Žilina. Území Slovenska je bohaté na minerální prameny, při kterých vznikla lázeňská střediska.

- Najděte na mapě jak se jmenují slovenská lázeňská města.