Teorie a metodika výchovy

5. Úkoly ekologické výchovy

Znamenají poskytnout potřebné vědomosti o vztahu člověka k životnímu prostředí z různých hledisek, které se v praxi prolínají, podmiňují a vzájemně spolu souvisejí (Horká, 2005, s. 52-61):
  1. V rovině teoreticko-poznávací jsou zprostředkována základní fakta a zákonitosti z přírodních, technických a společenských věd týkající se zejména vztahu člověka, přírody a kultury.
  2. V rovině utváření hodnotově orientačních vztahů k prostředí: je důležité osvojování etických principů jednání, pochopení estetické hodnoty přírody na základě schopnosti vnímat, prožívat, hodnotit krásu přírody jako celku, zachovávat čistotu, pořádek, prosazovat vkusnost, účelnost, tvořivost při zlepšování životního prostředí, pochopení, že každá složka životního prostředí má svou funkci a hodnotu atd.
  3. Rovina činnostní (přetvářecí) zahrnuje rozvíjení hospodárných, zdravotně hygienických návyků, dovedností a zvyků, jenž se uplatňují v šetrném životním stylu jedince, v různých životních kontextech a na nich navazujících společenských rolích.

 

Úkol: Popište, co je úkolem environmentální výchovy.