Techniky a materiály v práci speciálního pedagoga - HARMONOGRAM

Týden 5 - POLYMEROVÉ ZAPÉKACÍ HMOTY (FIMO, CERNIT) - jednoduchý podtácek, mistička

PŘINESTE SI PROSÍM (VŠICHNI) MALOU: ZAPÉKACÍ MISKU, NEBO SKLENĚNOU, NEBO KERAMICKOU MISKU nebo HRNEK

HROMADNÝ NÁKUP: v dílně budou pro Vás zapékací hmoty (základní barvy - bílá, černá, modrá, zelená, červená, žlutá)

V DÍLNĚ: erární válečky coby láhve od vína (vypité), pečící papír, erární nožíky, vršky od krabiček (na obkreslení kruhu), zlatá akrylka na dekor krajů misky

PŘINESTE SI PROSÍM (kdo nenakupoval): MISKU či HRNEČEK (viz věta nahoře), po 1ks balení od každé barvy Cernit či FIMO hmoty (balení 50 - 56g) (tzn. že pokud budete chtít vyrábět modro-zeleno-bílou misku, pak koupíte 1x modrou, 1x zelenou a 1x bílou hmotu ;))

KDE NAKOUPIT HMOTY PRO VLASTNÍ POTŘEBU?

například ve výtvarných potřebách (GabArt, Josefská, Creative...), některých papírnictvích, v eshopech - kupř.: SEVTKreativní hrátky...


NÁVODY, NÁMĚTY atd. ;)



INSTRUKCE:

Cernit se vypéká při teplotě 110°C stupňů po dobu 30 minut. 


FOTOGALERIE MISEK:

TROCHA (ZAJÍMAVÉ) TEORIE ;)

KDE SE VZALA, TU SE VZALA - ZAPÉKACÍ HMOTA :O
aneb KDYŽ SE ŘEKNE FIMO...

FIMO je značka polymerové hmoty sloužící k tvorbě šperků či dekorativních nebo uměleckých předmětů. Přestože se ke stejnému účelu využívají polymerové hmoty i jiných značek, často se používá název Fimo pro polymerové hmoty obecně. Fimo vynalezla v roce 1939 německá výrobkyně panenek Käthe Kruse a vyrábí je firma Staedtler.

Hmota vypadá jako plastelína a prodává se v mnoha odstínech. Po zpracování se peče v troubě a následně brousí a leští.


O polymerové hmotě obecně: (Nemravka.cz) 

CO JE TO VLASTNĚ POLYMEROVÁ HMOTA?

(text převzat z portálu Nemravka.cz - O polymerové hmotě)

,,Přesně takto jsem se ptala poté, co jsem o "Fimu" zaslechla. Chemii jsem nikdy nemilovala a tohle zní vážně jako něco odporného z knížky pro chemiky (pardon, je to spíše posvátná úcta něčeho pro mě téměř neuchopitelného, s čím jsem za dob studia občas bojovala... :-). A přitom je to tak úžasná věc.

Na úvod opravdu trochu chemie, jde o polyvinylchlorid, neboli PVC, který je barvivy, měkčidly a dalšími komponenty upraveno pro tvořivé ručky.

V celém světě vyrábějí polymerovou hmotu čtyři největší producenti, a to Staedtler (Fimo)Cernit, Polyform product (SculpeyPremo atd.) a Van Aken (Kato Polyclay). Jednotlivé značky se od sebe liší svými vlastnostmi (tuhost, teplota, při které se hmota vypaluje atd.), v podstatě jde ale (chemicky) o stejnou hmotu. Jsou k dispozici v různých barevných škálách, dále obsahující příměsi - imitující tak kovy, minerály atd.

V ČR je synonymem pro polymerovou hmotu Fimo. Když se zeptáte, co je Fimo, lidé občas vědí, když se optáte na polymerovou hmotu v souvislosti se šperky, lidé vrtí hlavou. Fimo se vyrábí ve třech řadách a to ProffesionalSoft (varianta měkčí, jednodušeji zpracovatelná) a Effect (obsahující příměsi - např. třpytky, transparentní atd.). Staedtler vyrábí i související materiál (pudry, kovové plíšky) a pomůcky pro práci s polymerem. Na našem trhu už dnes můžete koupit všechny značky polymerové hmoty.

A CO S POLYMEROVOU HMOTOU MŮŽETE VYTVOŘIT?

Jak já vždy říkám, téměř všechno :-). Trochu přehnané, nicméně vyrobíte s ní šperky, misky, rámeček na fotku zamilované osoby, sošky či dokonce kabelky a boty... :-) Napodobíte (věrně) minerály, perly, vytvoříte strukturu dřeva. Chce to jen čas, chuť, ochotu experimentovat, trochu trpělivosti a kupu nadšení. "  

Zdrojehttps://www.nemravka.cz/cz/uzitecne-odkazy-tipy-a-triky/o-polymerove-hmote.html ,  Google obrázky, Wikipedie