Seminář informačních dovedností

Informační bezpečnost

Pocit bezpečí je pro člověka jednou z nejdůležitějších životních potřeb. Podle A. H. Maslowa následuje pocit bezpečí a jistoty hned po zajištění základních tělesných a fyziologických potřeb. S tím, jak se náš život propojil s kyberprostorem, nemůžeme  ignorovat fakt, že pohyb v něm s sebou nese řadu rizik. 

Zamyslete se

Jaká slova vás ve spojitosti s informační bezpečností napadají? Napište si je a na konci kapitoly porovnejte, jestli jsme se někde protnuli.

Pro každého bude informační bezpečnost znamenat nejspíš něco jiného. Bude se lišit pohled rodiče a majitele firmy? Pohled dospívajícího a učitele? Nejspíš ano. 

Obecně bychom mohli říci, že se jedná o takovou rovinu kompetencí či chování, při kterém člověk při práci s informacemi neohrožuje jiné uživatele nebo sám sebe.

O informační bezpečnosti můžeme hovořit z pohledu technického (zahrnuje péči o hardware a software, péči o data) nebo z pohledu sociálního (sem řadíme sociálně patologické jevy, sociální inženýrství, kyberkriminalitu apod.). 

Základem technického zabezpečení je zejména pasivní obrana (a netýká se jen počítačů, ale také chytrých telefonů):

  • nainstalovaný a aktualizovaný antivirový program
  • aktualizovaný operační systém
  • pravidelné zálohování dat
  • zamykání obrazovek
  • silná hesla - umět je vytvářet a používat bezpečně. (Nejhorší hesla roku 2021 - nefiguruje tam náhodou i to vaše?)
  • bezpečné připojení k síti - ideálně skrze VPN

Dále je nutné obezřetné chování:

  • umět rozpoznat manipulativní techniky - např. phishingový útok, hoax
  • nesdílet zneužitelné informace

Riziko pro wellbeing v této oblasti zahrnuje také nebezpečí sociálně-patologických jevů. Kyberprostor s sebou přináší velkou anonymitu a to nahrává jeho zneužívání. Co se týká samotných rizik při pohybu na síti, lze je rozdělit do těchto skupin:

  • Závislosti na internetu
  • Sexting - pořizování, šíření a přijímání fotografií, videí či textů se sexuálním obsahem. Problém nastává v případě, kdy jsou fotky zneužity a distribuovány dále.
  • Kybergrooming – psychická manipulace dítěte nebo dospívajícího s cílem vylákat ho na schůzku za účelem ublížení
  • Kyberstalking - chování, při kterém jedinec, skupina nebo organizace používá informace a komunikační technologii k obtěžování jiného jedince, skupiny nebo organizace. Hrozí na seznamkách, chatech, diskuzních fórech…
  • Rizika spojená se sociálními sítěmi - sdílení osobních informací, přístupu aplikací k citlivým údajům apod. Věděli jste, že míra sebevražednosti se u předpubertálních a pubertálních dívek s nástupem sociálních médií do mobilních aplikací v USA zvýšila o 151%? 

Na tyto fenomény upozornil v poslední době hodně diskutovaný dokumentární film V síti

Chyba: Odkazovaný objekt neexistuje nebo nemáte právo jej číst.
https://is.muni.cz/el/ped/podzim2023/UK0001/143517626/vsiti.png
Vše výše zmíněné můžeme označit souhrnně jako kyberšikanu (tj. záměrné psychické týrání prostřednictvím internetu a IT). Projevy kyberšikany mohou být velmi různorodé, od méně agresivních forem jako je pomlouvání a urážení, přes zastrašování, ponižování a zesměšňování či vydírání, přes  zveřejňování video záznamů s cílem poškodit oběť (také fenomén happy slapping - nahrávání předem připravených fyzických útoků), krádež identity nebo odhalování cizích tajemství. Na rozdíl od klasické šikany není snadné kyberšikanu odhalit. Oběť se často stydí někomu svěřit a působení agresora, který je často anonymní, může být dlouhodobé a devastující. Psychické následky kyberšikany tedy proto mohou být mnohem závažnější než následky klasické šikany.
Zásady bezpečného chování na sociálních sítích
  1. Přečtěte si podmínky užívání sociální sítě před registrací a zjistěte, jak bude nakládáno s Vašimi osobními údaji ze strany provozovatele (zda nebudou poskytovány třetím stranám).
  2. Čím méně toho o sobě při registraci vyplníte, tím je menší riziko, že se vám něco stane.
  3. Naučte se nastavovat různá práva svým přátelům – např. svým spolupracovníkům nastavte nižší než členům rodiny.
  4. Nesdílejte své intimní fotografie. Mohou být zneužity.
  5. Nesdílejte komentáře ani statusy, které mohou být použity proti vám – např. pomlouvat nadřízeného v pracovní době.
  6. Pokud pojedete na delší dobu mimo své obydlí, nesdílejte tuto skutečnost, leda až po návratu.
  7. Zapněte kontrolu obsahu a příspěvků, kde jste označeni.
  8. Neposkytujte hrám a dalším aplikacím obsaženým v sociálních sítích své osobní údaje – např. informace o poloze nebo seznam přátel.
  9. Pravidelně v nastavení zabezpečení kontrolujte, na jakém zařízení jste přihlášeni – zda jste se někde (např. ve škole nebo v práci) nezapomněli odhlásit.
  10. Potvrzujte přátelství pouze osobám, které znáte.
  11. Cokoliv vložím na sociální síť, již zpravidla nelze vymazat!
  12. Neužívejte funkci přihlášení do jiných online služeb pomocí svého účtu na sociální síti – např. přihlášení do internetového obchodu pomocí FB účtu – předáváte své přihlašovací údaje třetí osobě!!!


Zdroj: https://www.internetembezpecne.cz/internetem-bezpecne/socialni-media/socialni-site/

Prostudujte si!

Povinně univerzitní kurz Kyberkompas . 

Dobrovolně neziskový projekt o rizicích na Internetu Internetem bezpečně