Praktikum školních pokusů 2 - náměty a nápady pro domácí experimenty

Téma Mechanika

Domácí experimenty mohou být dvojího typu

  1. S co možná nejjednoduššími pomůckami
  2. Kvantitativní měření, například s užitím moderních technologií (všichni máme k dispozici alespoň čidla zabudovaná v mobilním telefonu či tabletu). 

K bodu 1: 

Jednoduchý pokusů je plný internet, doporučujeme navštívit stránky Univerzity Karlovy  http://fyzikalnipokusy.cz/cs/fyzika/mechanika, Univerzity Palackého v Olomouci https://www.gcajkol.cz/data-projekty/03-fyzika-na-scene_files/33-pokusy.pdf a Fyzikální šuplík Václava Piskače https://fyzikalnisuplik.websnadno.cz/. Určitě sami znáte řadu adres, kde najdete inspiraci. Hlavně - nedívejte se jenom, nečtěte pouze, ale experimentujte vlastníma rukama!

K bodu 2: 

 Většina našich čidel je do firmy PASCO, která má rozsáhlou sbírku experimentů: https://www.pasco.com/resources/lab-experiments. Od této firmy je možno bezplatně do mobilu či tabletu stáhnout software SPARKVUe https://www.pasco.com/products/software/sparkvue, který dokáže ovládat jak externí čidla, tak čidla zabudovaná v mobilu/tabletu (minimálně je tam akcelerometr, mikrofon, čidlo osvětlení, GPS, někdy senzor magnetického pole...). Se software si stáhnete i návod na jednoduché experimenty, některé jsou realizovatelné i jen s integrovanými čidly. 

Podobný přístup k domácím experimentům má i firma Vernier, která zpracovává pro svá čidla jednoduché "kuchařky". Možná objevíte něco, co by šlo realizovat s Vaším vybavením, případně se SPARKVue. 

Následuje několik pokusů utříděných tématicky - máte-li nápad, co sem doplnit, zašlete vyučujícím přes MS Teams.