Praktikum školních pokusů 2 - náměty a nápady pro domácí experimenty

Interference na tenké vrstvě - proužky stejné tloušťky

Newtonova skla - vyzkoušet interferenci na průchod a odraz, zodpovědět otázky z pracovního listu (viditelnost na průchod a odraz, více proužků při užití barevných filtrů)

  • Interference na vzduchové mezeře mezi dvěma skly - musíme zkusit, co půjde - dvě podložní sklíčka na jedné straně podložená alobalem, dvě vrstvy DVD apod.
  • Vděčné téma je i interferencna na mýdlové bláně - včetně teorie, čili co se dá říci o tloušťce blány, vrcholovém úhlu klínu a podobně. Jak se dá poznat tloušťka vyfukovaných bublin z bublifuku?

Trocha teorie: 

  • výsledná interferenční intenzita je tvaru I=I_1+I_2+2\sqrt{I_1I_2}cos class= kde \varphi=\frac{2\pi}{\lambda} class=\Delta class= je dráhový rozdíl (viz návod k úloze 3A). Pro maxima a minima pak dává poslední člen \pm class=
  • Je třeba si rozmyslit, jak jsou velké intenzity svazků vzniklých na rozhraní sklo-vzduch vzduchové mezery. Pro odhad intenzity svazku odraženého lze užít vztah přesně platný jen pro kolmý dopad: R=\frac{n_1-n_2}{n_1+n_2}, kde n_1, class= jsou indexy lomů vrstev. Spočítejte si s jejich pomocí intenzity pro interferenci na průchod a odraz a porovnejte s předchozím obrázkem.

Zbývá si ještě rozmyslet počet odrazů na hustším prostředí pro průchod a odraz a najít vztah pro závislost poloměru světlého či tmavého kroužku na poloměru čočky a tloušťce vzduchové mezery.