Carbon Capture & Storage: Lessons Learned and the Prospects
doc. Mgr. Jan Osička, Ph.D.
Carbon Capture & Storage: Lessons Learned and the Prospects

Obsah a cíle předmětu

Cílem předmětu je seznámit studenty se základními geologickými, ekonomickými, regulatorními a sociálními rozměry problematiky zachycování a ukládání uhlíku (carbon capture and storage, CCS). 


CCS je jednou z cest, jak snížit globální emise oxidu uhličitého a redukovat vliv člověka na změny klimatu. Pro úspěch CCS projektů je nicméně důležitý souběh vhodných geologických podmínek pro ukládání CO2, nastavení regulace přispívající k ekonomické výhodnosti ukládání uhlíku a v neposlední řadě také podpora široké veřejnosti a místních komunit.

Kurz je otevřen všem studentům Masarykovy univerzity. Jeho smyslem je poskytnout základní vhled do problematiky maximálně přístupnou cestou.


Termín a podoba výuky

Výuka v jarním semestru 2021 se uskuteční 9. 3. 2021 online přes zoom: https://cesnet.zoom.us/j/91257775991

12:00-13:30 Geologie a technologie CCS (Jaromír Leichmann)

14:00-15:00 Sociální a politické aspekty CCS (Jan Osička)


Ukončení předmětu

Předmět je ukončen zápočtem. Podmínkou udělení zápočtu je aktivní účast na výuce a studium zadaných materiálů.


Studijní materiály

Pro úvodní seznámení se základními technickými a geologickými principy je ideální tohle video z PřF MUNI.  Následně je dobré si rozšířit obzor ohledně způsobů zachycování a ukládání uhlíku - třeba pomocí článku Elly Adlen a Camerona Hepburn na Energy Post   potom přibližuje současný stav rozvoje CCS ve světě a souvisejících výzev.

Předchozí
Následující