Pokročilé technologie pro novináře
Pokročilé technologie pro novináře


Kontakt na cvičící:

Petr Uhlíř

+420 722 968 281

450546@mail.muni.cz


Filip Johánek

+420 608 759 433

178783@mail.muni.cz


Odkaz na online konference na aplikaci Zoom:

https://cesnet.zoom.us/j/453588556?pwd=SHJibURLUlBPckVtTkgzODhWYitYQT09

Heslo: 1222



Poznámka k online semestru

Kurz se bude vyučovat dle výjimky pro praktické kurzy offline i online (pomocí aplikace Zoom, který si prosím stáhněte na adrese https://zoom.us/download a nainstalujte). Prezence se tedy počítá stejně jak v offline, tak v online verzi.

Osnova předmětu se bude upravovat na základě zjištění pokročilosti studujících v souvislosti s jejich dovednostmi a předcházejícím online semestrem. Stejná průběžná aktualizace platí pro zadávání úkolů, které budou vyžadovány pro ukončení kurzu.

Nejpozději v den konání předmětu Vám přijde prostřednictvím e-mailu odkaz na online konferenci, na kterou se budou připojovat ti, kteří nemohou dorazit přímo na hodinu.


Náplň kurzu

Studentky a studenti si osvojí a rozšíří technické základy pro zaznamenávání a zpracování zvuku a videa. V rámci tohoto prakticky orientovaného kurzu se studenti naučí ovládat techniku pro pořízení audiovizuálního materiálu, volit vhodné přístroje, kombinovat je a eliminovat při natáčení faktory zhoršující kvalitu záznamu. Dále se seznámí se základy a pokročilými možnostmi editace a zpracování materiálu (volba formátu, ovládání softwaru, export apod.). Hlavním cílem předmětu je, aby si studenti osvojili technické dovednosti pro práci redaktora, případně pak člena malého zpravodajského štábu, odpovídající současným trendům v žurnalistice.



Výstupy z učení

Student/ka se naučí rozeznávat výtvarné formy a výrazové prostředky jednotlivých digitálních žánrů. Student bude umět připravit videomateriál pro digitální streaming, podcasting a další formy obrazové distribuce, a to včetně následné analýzy. Student/ka zvládne vyjmenovat hlavní témata z vyučované problematiky a vést nad nimi odbornou diskuzi. Dovednosti – praktické a funkční – absolvent kurzu si osvojí praktické metody práce v aplikacích určených pro televizní a multimediální preprodukci, produkci a analýzu digitálního materiálu. Student/ka si osvojí klíčové práce v kompozičních aplikacích pro pokročilou audiovizuální tvorbu. Student/ka bude umět prakticky nakonfigurovat a spustit televizní virtuální set pro malé televizní studio. Student/ka tak bude mít rozšířené kompetence v oblasti produkce obrazového a audiovizuálního materiálu i jeho přípravy pro následnou analýzu na internetu pomocí metod a aplikací vyhodnocující chování diváka/divačky a uživatele/uživatelky.


Osnova

  • 1. úvod: představení předmětu + zjištění stupně kompetencí

  • 2. technika - představení AV techniky a software

  • 3. hardware: diktafony, mikrofony, porty; software: Sound Forge import, export, voice over, equalizer, dynamika

  • 4. natáčení (kamera + zvuk)

  • 5. vyhodnocení úkolu + možnosti korektury video výstupu v postprodukci

  • 6. základy střihu, pokročilá práce s editačním softwarem (reportáž + ilustrační video) 7. vyhodnocení audio úkolu + zvuková postprodukce

  • 8. mobilní žurnalistika + zadání úkolu pro mobilní zařízení (video z terénu + jeho editace přímo v mobilním telefonu)

  • 9. studiový záznam

  • 10. ENG záznam (záznam z terénu, živý přenos)

  • 11. cvičení ve studiu (kamery + světla + střih + zvuk)

  • 12. cvičení ve studiu (kamery + světla + střih + zvuk)


  • Jednotlivé body osnovy jsou prostupné v závislosti na aktuálních praktických úkolech, kterých se budeme v rámci kurzu zúčastňovat.

Literatura

  • BLÁHA, Ivo. Zvuková dramaturgie audiovizuálního díla. 3. upravené vydání. Praha: Nakladatelství Akademie múzických umění v Praze, 2014. 153 stran. ISBN 9788073313036. info

  • VIERS, Ric. The location sound bible : how to record professional dialogue for film and TV. Studio City, CA: Michael Wiese Productions, 2012. xv, 354. ISBN 9781615931200. info

  • VLACHÝ, Václav. Praxe zvukové techniky. 3., aktualiz. a dopl. vyd. Praha: Muzikus, 2008. 297 s. ISBN 9788086253466. info

Výukové metody

Kurz je koncipován jako seminář. Studentky a studenti budou plnit zejména praktická cvičení ve spolupráci s vyučujícími. Dále budou samostatně vypracovávat zadané úkoly.

Metody hodnocení

Požadována je prezence a aktivní účast na offline/online seminářích (max. 2 neomluvené absence, v případě třetí absence je potřeba zpracovat náhradní úkol). Vypracování a odevzdání 4 dílčích úkolů.


Předchozí
Následující