Přeskočit na horní lištuPřeskočit na hlavičkuPřeskočit na obsahPřeskočit na patičku

Interaktivní osnova

Oftalmopedie – základy oboru
Mgr. Jitka Šťastná
Oftalmopedie – základy oboru

Vítáme Vás v interaktivní osnově Základů oftalmopedie.

Níže naleznete důležité informace k průběhu a zakončení předmětu vč. případných doplňkových informací vztahujících se k danému předmětu.

Přejeme úspěšný semestr a mnoho zdaru při studiu předmětu :-).


INFORMACE K PŘEDMĚTU A ZÁVĚREČNÉMU TESTU
  • NEpovinná docházka 
  • splnění ZÁVĚREČNÉHO ONLINE TESTU: 20 otázek / 30 minut, možnost splnit kdykoliv v průběhu daného dne / týdne v uvedeném termínu jeho spuštění

  • test probíhá v prostředí IS MU
  • na test je třeba se vždy přihlásit přes vypsané termíny zkoušek v ISu --> termín pro splnění testu bude vždy nastaven na 7 dní - během této doby jej můžete kdykoliv spustit

BODOVÉ HODNOCENÍ TESTU: 

  • 20-18b. = A
  • 17-15b. = B
  • 14-12b. = C
  • 11-9b. = D
  • 8-6b. = E
  • 5b a méně = F

V případě neúspěšného splnění testu bude možnost si jej opravit v náhradním termínu nebo na konci ledna přímo v učebně v "papírové" podobě :-).



13. LISTOPAD: DEN NEVIDOMÝCH

13. listopad si připomínáme Mezinárodní den nevidomých. Ku této příležitosti si Odbor zdraví Města Brna připravil akci s názvem Den nevidomých, který může občanům ukázat, jaký je svět nevidomých a slabozrakých. V obchodním centru Vaňkovka se představí činnost organizací, které nevidomým a slabozrakým pomáhají, samotní nevidomí ukáží či představí, jak mohou ve společnosti velmi běžně fungovat.


Čtvrtek 10. 11. 2022 od 13.00 do 18.00 hodin.

Letošní třetí ročník osvětové akce má ukázat veřejnosti to, co nevidomí a slabozrací lidé dokáží a dělají v různých odvětvích, například sport, profese, volný čas. Společně s tím si připomeneme i mezinárodní Den nevidomých.

Patronem akce je Aleš Zbořil.




V této kapitole naleznete základní informace týkající se všech předmětů Základů oftalmopedie. Naleznete zde podmínky pro průběh a ukončení včetně odkazu na závěrečný online test.

Učitel doporučuje studovat od 19. 9. 2022 do 25. 9. 2022.
BÍLÁ PASTELKA 10.-12.10. 2022

Chceš pomoct dobré věci a dozvědět se něco o problematice nevidomých?

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých Brno hledá dobrovolníky, kteří by nám ve dnech 10.10.-12.10. pomohli prodávat v brněnských ulicích bílou pastelku, a podpořili tak služby pro zrakově postižené spoluobčany.

V případě zájmu, prosím, kontaktuj Veroniku Kaplanovou, vedoucí pracoviště brněnských odboček SONS

kaplanova@sons.cz

770101435

 

 SONS ČR, z. s.

Oblastní odbočka Brno sever

Chaloupkova 7, 612 00 Brno

 

tel. +420515919776

email: brnosever-odbocka@sons.cz

web: https://www.sons.cz/brnostred

facebook: https://www.facebook.com/SONS-Brno-oblastní-odbočky-315815999225214/



K PROSTUDOVÁNÍ PRO ZÁJEMCE 😉: 


SLOVNÍČEK POJMŮ
JEMNÁ MOTORIKA:

Jemná motorika označuje pohyblivost prstů a artikulačních orgánů, tedy velmi zjednodušeně pohyby ruky a úst (U Wolfky, 2021). Více informací k nalezení zde: https://www.uwolfky.cz/blog-uwolfky/jemna-motorika


HRUBÁ MOTORIKA:
Hrubá motorika představuje pohyby celého těla, pohyby velkých svalových skupin. Jde o ovládání a držení těla, koordinaci horních a dolních končetin a rytmizaci pohybů. Zdokonalování hrubé motoriky provádíme při chůzi, běhu, poskocích, při hrách s míčem a různými pomůckami (SPC Ústí nad Orlicí, 2021, upraveno).  Více informací k rozvoji HM k nalezení zde: (https://spckaminek.websnadno.cz/Hruba-motorika.html


PSYCHOMOTORIKA:
Psychomotorika 
představuje v tom nejširším slova smyslu úzké spojení psychiky (duševních procesů) a motoriky (tělesných procesů, pohyb) (Psychomot.cz, zkráceno).

V užším smyslu představuje psychomotorika souhrn pohybových motorických aktivit člověka, které jsou projevem jeho psychických funkcí a jeho psychického stavu. Znamená to motorickou akci vyplývající z oblasti psychických procesů (vnímání, myšlení, paměť) nebo psychických stavů (nálada, celkové ladění člověka) (Blahutková a kol., 2007).

Spojitost mezi psychikou a motorikou můžeme pozorovat v běžném životě na každém z nás. Všechny pohyby jako např. úsměv, mávnutí ruky, ochablý postoj, mnutí rukou, vyjadřují duševní pochody, které se odehrávají v mysli člověka (Psychomot.cz). 

Více informací k nalezení zde:
https://psychomot.cz/teorie/psychomotorika/

Učitel doporučuje studovat od 11. 10. 2022 do 31. 10. 2022.
Učitel doporučuje studovat od 17. 10. 2022.
Učitel doporučuje studovat od 14. 11. 2022.
Učitel doporučuje studovat od 21. 11. 2022.
Učitel doporučuje studovat od 18. 10. 2022 do 29. 10. 2022.

 

3D MODEL TÁBOŘIŠTĚ YMCA
(Vytvořeno pro účely tábora pro děti se zrakovým a kombinovaným postižením, zjednodušený přehledový model)
autoři modelu: Jitka Šťastná Řehořová, Tomáš Leskovec


Předchozí