Kazuistika - pokyny
Mgr. Ondřej Janák, Ph.D.
Kazuistika - pokyny
Info
Období
podzim 2021

Kazuistikou obecně rozumíme popis a výklad vybraného konkrétního případu, v určitém kontextu lze užít jako synonymum případové studie. Pro naše potřeby se bude jednat o popis, analýzu a návrh opatření ke konkrétní výukové situaci (segmentu z jedné vyučovací jednotky) v tělesné výchově. Tématem kazuistiky bude vždy vybraný didaktický aspekt dané výukové situace. Studenti pracují samostatně, postup řešení je následující.


1.   Vyberte didakticky zajímavou výukovou situaci s dobrým potenciálem přinést podnětné, zajímavé informace a zkušenosti. Zdrojem může být vlastní výuka, pozorovaná výuka nebo i jakákoli cizí výuka pozorovaná prostřednictvím záznamu. Pro názornost je nejvhodnější volit jako podklad pořízený videozáznam, který je možné při následné prezentaci přehrát ostatním, ale pokud záznam nebyl pořízen, nebo není dostupný, je možné vycházet z pouhé vlastní smyslové zkušenosti, která bude při prezentaci ostatním v potřebné míře popsána.

2.   Zvolte si jeden sledovaný didaktický aspekt v dané výukové situaci, který vás zajímá, nebo který je pro rozbor něčím zajímavý, přínosný: použité výukové metody, organizační formy, didaktické řídicí styly, didaktická struktura výstupu (sled a návaznost prvků, používání nářadí, náčiní atp.), komunikace (verbální a neverbální, způsob předávání pokynů, vysvětlování atd.), využívání ukázek či dalších didaktických prostředků (obrázky, fotografie, videa), způsoby hodnocení, motivační činitelé ve výuce, přiměřenost cvičení věku a schopnostem žáků, respektování didaktických zásad, bezpečnost ve výuce. Veškerou další činnost už zaměřte pouze na vybraný sledovaný didaktický aspekt výuky!

3.   Anotace – popište s ohledem na vybraný didaktický aspekt výuky danou výukovou situaci, věnujte se detailněji těm činnostem či událostem, které jsou podstatné pro následnou analýzu. Popis by měl mít chronologickou posloupnost a je důležité, aby vytvořil jasnou a zcela konkrétní představu o tom co a jak se odehrávalo (zvláště v případě, kdy při prezentaci nebude doplněna žádnými vizuálními podklady).

4.   Analýza – s oporou o teorii (literaturu) a osobní zkušenosti analyzujte průběh popsané situace s ohledem na vybraný didaktický aspekt.

5.   Alterace – na základě provedené analýzy navrhněte jak a jakými didaktickými prostředky či postupy by bylo možné danou výukovou situaci zkvalitnit nebo zefektivnit, případně jakým dalším způsobem by se dala taková výuková situace realizovat.

6.   Kazuistiku zpracujte v tištěné podobě s následující strukturou.

-  Titulek (název), označení autorů, fakulty, studijního oboru, předmětu a semestru

-  Úvod (celkové seznámení s celou vybranou výukovou jednotkou, zdůvodnění výběru konkrétní výukové situace a jejího didaktického aspektu)

-  Anotace

-  Analýza

-  Alterace

-  Závěr (stručné shrnutí výsledků analýzy a námětů z alterace, význam či přínos zjištění, možný dopad do praxe tělesné výchovy)

-  Seznam použité literatury a ostatních zdrojů

7.   Připravte si a proveďte prezentaci své kazuistiky pro ostatní studenty. Využijte přitom vhodné didaktické prostředky a techniku (sdílení prezentace PowerPoint s komentářem).

Rozsah kazuistiky a délka prezentace není striktně dána, rozhodující je především kvalita obsahu. Z organizačních důvodů by délka prezentace neměla překročit 20 minut.

Předchozí
Následující