Časový harmonogram
Předmět se skládá ze 6 tematických bloků. S každým se pojí jedna přednáška a seminář. Přednáška představuje analytické postupy a modely a na semináře jsou věnované praktické aplikaci analytických postupů. Druhá a třetí seminární skupina mají seminář za týden po přednášce, první ještě o týden později. Čas mezi přednáškou a seminářem je na zorientování se v tématu, abyste si z omezeného času na semináři dokázali odnést co nejvíce.
Ze seminářů bude zadán skupinový úkol - zpracování kompletní zadané analýzy. Zadání analýzy bude k dispozici již na přednášce tak, aby bylo možné se na seminář dobře připravit. Termín odevzdání je středa následující po semináři.
V podzimním semestru 2023 začínáme semináři v prvním týdnu (20.9.) seminárních skupin 2 a 3. První seminární skupina bude mít tento seminář až o týden později po přenášce. V druhém týdnu bude první přednáška (27.9.). Pak už to bude pokračovat podle schématu přednáška, o týden později seminář k ní pro skupiny 2 a 3 a ještě o týden později pro skupinu 1. Tím vychází poslední seminář skupiny 1 až na týden po konci semestru. Aby o něj nepřišli, najdeme pro něj nějaký náhradní termín.
Počátek semestru může být (bude) poznamenán probíhající rekonstrukcí budovy FSS, takže je možné, že i první přednáška a semináře proběhnou v online režimu.
Průběžný semestrální test proběhne na 2. semináři, tj. 18. a 25. října. Náhradní termín bude v následujícím semináři.
Semináře
Na seminářích budeme společně zpracovávat analýzy. Čas semináře je velmi omezený. Proto je dobré hned po příchodu spustit SPSS a stáhnout si data a syntaxy pro analýzu z interaktivní osnovy. Ne vždy stihneme celou analýzu až do konce.
Je možné si nosit svůj notebook a pracovat na něm. (Počítejte ale prosím s tím, že závěrečná zkouška bude na počítačích v PC25/26).
Seminární úkoly a úlohy k procvičování plní důležitou roli tréninku a získávání zkušeností. I když rozumím tomu, jak tu kterou analýzu udělat, její realizace je spojena se spoustou kroků a možných zádrhelů. To je potřebné natrénovat a získat zkušenosti s řešením různých praktických problémů. Na seminářích pracujeme společně/individuálně, ale seminární úkoly budete zpracovávat v trojčlenných skupinkách. Důvod pro skupinky je dvojí. Jednak bychom nedokázali pravidelně poskytovat zpětnou vazbu na sto analýz. Důležitější je ale to, že ve skupině se můžete doplňovat a sdílet své znalosti a dovednosti. Není dobré si ale práci dělit - dělení práce dělí i zkušenosti. Ideální je řešit to společně.
Rozpis pracovních skupin na semináře je zde
Semináře jsou povinnou součástí výuky. Toleruje se jedna neúčast. V případě online seminářů se připojujte prosím se zapnutým videem, vypnutým mikrofonem a skutečným jménem. Účast na semináři bez videa se nepovažuje za účast. Případnou neúčast na semináři omlouvejte prosím standardně podle SZŘ. Pokud bychom během online seminářů nějakou část nahrávali, bude to vždy po dohodě a kdo bude chtít, může své video po dobu nahrávání skrýt.
Software
Budeme pracovat se statistickým software IBM SPSS ve verzi 29. SPSS si může každý student nainstalovat na svůj počítač z https://inet.muni.cz/app/soft/licence.
Každá verze SPSS má nějakou otravnou chybu. Ve verzi 29 je to to, že občas přestane SPSS produkovat jakékoli výstupy. Můžete klikat a zadávat příkazy, můžete používat syntax, ale výsledkem není vůbec nic, ani (a to je to neobvyklé) žádná chybová hláška. Jde o chybu související s automatickým zálohováním všech souborů, které má SPSS defaultně zapnuté. Pokud se vám stane, že SPSS přestane cokoli produkovat, nezoufejte, situace má řešení. Stačí v syntaxu zadat příkaz OMSEND. a spustit ho. Nezapomeňte na tu tečku! Překvapivě se zdá, že právě ta zpropadená tečka je zdroje problému. SPSS to zálohování spouští pomocí syntaxu, který vám neukazuje, ale zapisuje ho do žurnálovacího souboru. A když se tato chyba vyskytne, je příkaz OMSEND zaznamenaný v žurnálu bez tečky. Proč tečka chybí v naprosto náhodných případech, nevíme.
Literatura
Základní učebnicí pro tento předmět je Field, 5. vydání (dále jen [F]). Website knihy s užitečnými materiály naleznete zde https://edge.sagepub.com/field5e. Field, A.: Discovering statistics using SPSS, 5th Ed. Sage, 2018. Čtvrté vydání knihy je také použitelné.
Pro komunikaci výsledků ve zprávách, nebo sekcích "Výsledky" v článcích nebo diplomkách je důležité se držet konvencí a doporučení uvedneých v následujících publikacích:
Morgan, S. E., Reichert, T.,
Harrison, T. R.: From numbers to words.
Reporting statistical results for the social sciences. Allyn & Bacon,
2017. [MRH]
American Psychological
Association:. Publication manual of the American Psychological Association : the official guide to APA style , 7th Ed. Washington, DC, 2020. [APA]
Hodnocení
Pro úspěšné zvládnutí předmětu bude potřeba
- mít přijaty všechny seminární úkoly. Ty jsou hodnoceny pouze na škále přijato/nepřijato. Dostáváte na ně zpětnou vazbu souhrnně na semináři. Je možná oprava jednoho nepřijatého seminárního úkolu.
- absolvovat průběžný semestrální test v první třetině semestru - maximum je 25b
- absolvovat zkoušku. Zkouška bude mít teoretickou a praktickou část, každá za 25b. Teoretická i praktická část testují znalosti z celého semestru. Obě části zkoušky mají stanovené minimum - 15b. Při nedosažení minima je nutné danou část zkoušky opakovat.
Hodnotící stupnice je A >= 65b, B >= 60b, C >= 55b, D >= 50b, E >= 45b, F < 45b.