• 1.Co je to blog?
    Blog je pravidelně či nepravidelně publikovaný "deníček" na Internetu, kde se autor či skupina autorů zabývá určitým tématem, nebo informuje o událostech ze života. Blogů existuje v Internetu více než 100 miliónů, proč si jej tedy zakládat v IS? Protože IS zajistí, aby si ho mohli přečíst pouze lidé, kterým dáte právo blog číst. Můžete ho zveřejnit komukoli v Internetu nebo jej omezit např. přímo na určité osoby.

Blog v ISu je tvořen příspěvky autora a komentáři jeho čtenářů, případně autora.

• 2.Kde si založím blog?
    Blog lze obecně založit pod rozcestníkem

Setkávání Celoškolní setkávání .. Blogy Založit blog

Absolvent Celoškolní setkávání .. Blogy Založit blog

Chcete-li psát blog pro skupinu Moji známí, založte jej v

Setkávání Moje .. Vzkazy pro Mé známé

Absolvent Moje .. Vzkazy pro Mé známé

• 3.Jak blog nastavím?
    Do nastavení blogu vstoupíte v aplikaci

Setkávání Blogy .. (název blogu) Nastavení blogu

Absolvent Celoškolní setkávání .. Blogy (název blogu) Nastavení blogu

Ve formuláři je potřeba zadat alespoň název a zkratku blogu pro url a také upřesnit, kdo může blog číst. Vhodné je doplnit popis blogu - čemu se bude věnovat, komu je určen atd., dále můžete přidat moderátory blogu (budou moci měnit nastavení) a nastavit, kdo může kromě čtení blogu příspěvky i komentovat.

• 4.Kde najdu jiné blogy?
    Ostatní blogy, které máte právo číst, naleznete pod rozcestníkem

Setkávání Blogy .. Všechny

Blogy jsou rozdělené na osobní a skupinové. Dále se vypisují blogy s vysokým hodnocením příspěvků, blogy ve skupině Moje blogy, blogy zařazené mezi vaše Sledované a Nové blogy.

• 5.Jak mohu v blogu vyhledávat?
    Můžete vyhledávat příspěvky ze všech vám přístupných blogů, a to buď podle slova, které má příspěvek obsahovat, nebo podle autora příspěvku

Absolvent Celoškolní setkávání .. Blogy

na konci stránky, v sekci Vyhledat příspěvky.

Další možností je vyhledávání příspěvků pro náročnější uživatele. Vstupte do blogu a volbou 'Vyhledávání' vpravo nahoře zobrazte formulář, kde vepíšete hledaný výraz, zvolíte, zda vyhledávat v daném blogu či ve všech a potvrdíte kliknutím na "Vyhledat příspěvky".

• 6.Jak zařadím blog mezi sledované?
    Vstupte do daného blogu

Absolvent Celoškolní setkávání .. Blogy

vyberte blog, kliknutím na jeho název do něj vstupte a dole pod příspěvky zvolte 'Zařadit blog (název blogu) mezi sledované'.

• 7.K čemu je v blogu RSS?
    Prostřednictvím RSS můžete odebírat nové příspěvky z Blogů. Odebírat můžete jak příspěvky (včetně komentářů) z celého blogu, tak jen komentáře z konkrétního příspěvku.

[1] odběr příspěvků z celého blogu
    [2] odběr komentářů z příspěvku
    Více informací o RSS najdete v této Nápovědě.
  • 8.Jak zruším blog?
    Blog může rušit pouze jeho vlastník/moderátor.

Setkávání Blogy .. (název blogu)

Absolvent Celoškolní setkávání .. Blogy

a vyberte blog v sekci Moje blogy a pokračujte do Nastavení blogu. Blog zrušíte volbou "zrušit tento blog".

• 9.Co jsou komentáře v blogu?
    Komentáře v blogu jsou reakce na příspěvek v blogu. Komentáře mohou přidávat osoby, jimž moderátor nebo autor blogu přidal v nastavení blogu právo komentovat. Právo lze přidělit na celé skupiny, např. i kohokoli v internetu, či jen na určité jednotlivce.

V nastavení blogu lze zadat i datum, dokdy je možné vkládat příspěvky. Systém po uplynutí tohoto data automaticky sám právo komentovat odebere.

• 10.Jak zakážu určité osobě komentovat v mém blogu?
    Vstupte do svého blogu. Volbou 'Práva' vpravo nahoře zobrazte formulář, zadejte učo nebo dohledejte osobu, které chcete zakázat komentování, a potvrďte tlačítkem "Zakázat přístup".

• 11.K čemu je hodnocení příspěvků v blogu?
    Chcete-li číst jen kvalitní příspěvky z blogů, pak je hledejte

Absolvent Celoškolní setkávání .. Blogy

v sekci "Vysoce hodnocené příspěvky".

Hodnotit příspěvek lze volbou z roletky ve spodní části příspěvku. Výběr nabízí hodnocení Vtipné, Zajímavé, Informačně přínosné, Otravné, Mimo téma a Nemám názor.

• 12.Jaká jsou pravidla zobrazování příspěvků v blogu?
    Je-li vyplněna anotace příspěvku, zobrazuje se na stránce blogu pouze tato anotace. Není-li vyplněna anotace, zobrazí se celý příspěvek, i když je text příspěvku dlouhý. Pokud už však byl dlouhý příspěvek dříve přečtený, zobrazí se nevýrazně jen jeho úvodní část. Celý text zobrazíte volbou 'celý příspěvek' v levém dolním rohu příspěvku, nebo kliknutím na jeho název.

• 13.K čemu slouží Doporučuji ke čtení?
    Sem si může vlastník blogu přidávat odkazy na blogy nebo jiné stránky, o které se chce podělit se čtenáři svého blogu. Seznam odkazů vytvoříte jednoduše pomocí aplikace Záložky.

Vytvořte si záložky v ISu a přidejte jim štítek vašeho blogu. Každý blog má svůj jedinečný štítek ve tvaru např. blog8882287, který naleznete v pravém sloupci vašeho blogu v textu zelené mininápovědy.

Tip: návod k vytváření záložek naleznete v nápovědě

Informační systém Nápověda Komunikace .. Záložky

• 14.Jak vložím do blogu video?

Nenašli jste odpověď? Pošlete nám svůj dotaz na istech(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz.